Program zajęć wokół „Pana Tadeusza”

Lekturownia

  • 15 maja 2024 (środa)

  • Muzeum Pana Tadeusza
  • Kino Nowe Horyzonty
  • Narodowe Forum Muzyki

Muzeum Pana Tadeusza, Kino Nowe Horyzonty i Narodowe Forum Muzyki zapraszają do udziału w projekcie Lekturownia.

Odwróć stronę i sprawdź, co o lekturze mówią w kulturze.

Całodniowa oferta edukacyjna dla pedagogów i ich klas skupiona będzie wokół wybranego dzieła literackiego. Podczas warsztatów muzycznych, zajęć muzealnych i krytyki filmowej, wspólnie przyjrzymy się szerszym kontekstom kulturowym, historycznym i społecznym związanym z omawianą lekturą. Każde spotkanie będzie ściśle powiązane z podstawą programową różnych przedmiotów szkolnych, np. historii, wiedzy o społeczeństwie, muzyki oraz języka polskiego.


Program zajęć
wokół „Pana Tadeusza”

Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na lekcję muzealną prowadzoną przez przeszkolonych edukatorów, którzy z wykorzystaniem dzieł sztuki i autentycznych przedmiotów z epoki przybliżą uczestnikom okoliczności powstania polskiej epopei narodowej. Spotkanie to dialog z młodym człowiekiem, który podejmuje próbę zrozumienia historii ojczyzny i swojej tożsamości narodowej.

Kino Nowe Horyzonty

Kto czyta i ogląda, nie błądzi. Jak kino interpretuje dzieło Adama Mickiewicza? Czy trzynastozgłoskowiec oryginału rymuje się z językiem kinematografii? Kino Nowe Horyzonty zaprasza na filmową podróż do Soplicowa. Seans kultowej adaptacji „Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzeja Wajdy pozwoli uczestnikom odczytać narodową epopeję przez pryzmat filmowych środków wyrazu. Pokazowi towarzyszyć będzie prelekcja na temat kontekstów powstawania filmu i jego artystycznych warstw.

Narodowe Forum Muzyki

Z Soplicowa do Paryża. Narodowe Forum Muzyki zaprasza na koncert wypełniony muzyką polskiego romantyzmu: epoki w której żył jeden z największych narodowych wieszczów, Adam Mickiewicz; epoki, która w naszym kraju wiąże się z walką o niepodległość. Ówczesna twórczość polskich poetów i kompozytorów często koncentrowała się na przywracaniu wiary w odzyskanie utraconej ojczyzny. Jak wybrzmiewa ona dziś i jak kształtuje naszą wrażliwość?

lekturownia plansza

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza