Listopad 2018 w Muzeum Pana Tadeusza

W listopadzie przygotowaliśmy atrakcyjny program artystyczny i edukacyjny w ramach drugiego Festiwalu Tradycji Literackich oraz wydarzeń cyklicznych.

Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza

Późna jesień w Muzeum Pana Tadeusza rozpocznie się poetyckim weekendem – w sobotę 3 listopada zapraszamy na oprowadzanie po wystawie czasowej Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza. Oprowadzanie w niekonwencjonalnej formie poprowadzi aktor Rafał Kronenberger, który dokona interpretacji wybranych fragmentów wierszy, poematów oraz dramatów Słowackiego i Herberta w przestrzeni ekspozycji, na której są one prezentowane. Tego samego dnia zachęcamy do udziału w spotkaniu promującym Wybór poezji Zbigniewa Herberta – nową pozycję wydawniczą z serii Biblioteka Narodowa (Wydawnictwo Ossolineum). Premierze będzie towarzyszyć rozmowa z autorką wstępu Małgorzatą Mikołajczak i literaturoznawcą Jerzym Borowczykiem, prowadzona przez Dariusza Sośnickiego.

Wokół obyczajowości szlacheckiej

Początek listopada to moment zadumy nad przeszłością. W ramach cyklu Warsztaty szlacheckie zapraszamy na warsztaty genealogiczne dla dorosłych pt. Słuchaj pan historyi swej własnej rodzinnej. Podczas spotkania prowadzonego przez Związek Szlachty Polskiej dowiemy się, jak odszukać dawne rodzinne historie. W duchu tradycji i zwyczajów szlacheckich odbędzie się również spotkanie z cyklu Niedzielne oprowadzanie pt. „Poloneza czas zacząć!” Tańce Antoniego Kurzawy. Historię o wybitnym rzeźbiarzu z chłopskiej rodziny, którego los na zawsze związał z postacią Adama Mickiewicza, przybliży historyk sztuki, Olga Leroch.

Listopadowe koncerty

W listopadzie powraca rozpoczęty w ubiegłym sezonie cykl Współbrzmienia, podczas którego współczesne dźwięki wchodzą w interakcję z barokowymi stropami Kamienicy pod Złotym Słońcem, obiektami z okresu romantyzmu oraz wirtualnymi śladami Adama Mickiewicza. 11 listopada zapraszamy na koncert fortepianowo-saksofonowy duetu MagDuś Duo, podczas którego Magdalena i Bartłomiej Duś wykonają między innymi utwór Suita z baletu Romeo i Julia Sergiusza Prokofiewa. Niecodzienne wydarzenie czeka odwiedzających 21 listopada, wtedy bowiem odbędzie się projekcja pierwszej ekranizacji Pana Tadeusza. Powstałemu z 1928 roku niememu filmowi w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego na żywo akompaniować będzie zespół Czerwie. Pokaz stanowi część programu II Festiwalu Tradycji Literackich.

Czytanie Testamentu Ołeha Sencowa
adaptacja sceniczna w ramach II Festiwalu Tradycji Literackich

13 listopada w ramach programu Festiwalu Tradycji Literackich zaprezentujemy adaptację sceniczną „Testamentu” Ołeha Sencowa w reżyserii Katarzyny Dudzic-Grabińskiej na podstawie tekstu przygotowanego przez Agnieszkę Wolny-Hamkało. Czytanie oparte jest na prozach Ołeha Sencowa, które w kontekście głodówki ukraińskiego autora zyskują nowe znaczenia. Autorki spektaklu wykorzystały również słynny list Sencowa z rosyjskiego więzienia i mowę, którą wygłosił po ogłoszeniu wyroku. Na scenie wystąpią: Helena Sujecka, Anna Wieczorek, Maciej Tomaszewski i Dariusz Maj.

Wykłady i spotkania autorskie o najnowszej historii

8 listopada zapraszamy na wydarzenie pt. Walka na falach eteru. Intelektualiści przeciw reżimowi organizowane we współpracy z Wydawnictwem Ossolineum. Podczas spotkania profesor Rafał Habielski i profesor Andrzej Skrendo będą m.in. dyskutować o książce Thomasa Manna w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz – Niemieccy słuchacze! Przemówienia radiowe z lat 1940–1945, czyli zbiorze audycji emitowanych w czasie II wojny światowej przez radio BBC, w których Thomas Mann próbuje odwieść Niemców od fascynacji Hitlerem. Drugą pozycją, którą zaprezentujemy podczas spotkania będzie tom zawierający dokumenty i materiały do dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa z lat 1950–1975 opracowany przez Rafała Habielskiego i Pawła Machcewicza. Rozmowę poprowadzi Renata Łukaszewska.

Interesujące dyskusje czekają naszych gości w ramach wydarzeń cyklicznych związanych tematycznie z wystawą stałą Misja: Polska poświęconą Świadkom Historii XX wieku.

W ramach cyklu Środy nad książką – prowadzonych od dwóch sezonów spotkań, do których punktem wyjścia są głośne i budzące kontrowersje publikacje dotyczące najnowszej historii Polski 14 listopada naszym gościem będzie Piotr Załuski. Autor książki U siebie. Moja wolna Europa to wieloletni dziennikarz Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, scenarzysta i reżyser filmowy. Spotkanie poprowadzi dr Mateusz Palka, autor wystaw i publikacji poświęconych Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu.

W ramach cyklu Misja: Polska. Misja: Wrocław o powojennych dziejach miasta zapraszamy również na spotkanie dr. Jerzym Ilkoszem, dyrektorem Muzeum Architektury we Wrocławiu, który opowie o Niespełnionej wizji Maxa Berga, przybliżając niezrealizowane plany przebudowy Breslau założone przez architekta na początku XX wieku. Ilkosz zarysuje m.in. plany poświęcone wyburzeniu kamienic w centrum miasta i zastąpieniu ich wieżowcami. Rozmowę z gościem 22 listopada poprowadzi dr Małgorzata Preisner-Stokłosa, kustosz w ossolińskich Gabinetach Świadków Historii.

Współcześni romantycy

Muzeum Pana Tadeusza od 2016 roku współpracuje z Uniwersytetem SWPS. W ramach cyklu Współcześni romantycy zaproszeni goście ze współczesnej, naukowej perspektywy przyglądają się zagadnieniom charakterystycznym dla kultury romantycznej, które są aktualne również dzisiaj. Motywem przewodnim trzeciej odsłony cyklu jest lęk. Podczas listopadowego spotkania zatytułowanego Lot nad wirtualnym gniazdem: największe lęki czasów cyfrowej rewolucji psycholog Jakub Kuś opowie o największych lękach wywoływanych przez komputeryzację, robotyzację, Internet oraz o tym, jak sobie z nimi radzić.

Konferencje Festiwalu Tradycji Literackich

W ramach II Festiwalu Tradycji Literackich pod koniec listopada odbędą się dwie konferencje. „Dlaczego klasycy?” Słowacki i Herbert w szkole – pod tym hasłem nauczyciele i metodolodzy podzielą się pomysłami na lekcje poświęcone obu autorom. Sympozjum stanowi także możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy nauczycielami i pracownikami muzeum zajmującymi się edukacją. Zbigniew Herbert i Juliusz Słowacki to bohaterowie tegorocznej edycji festiwalu, dlatego też bogaty kalendarz wydarzeń zamknie konferencja naukowa „Inny był pożar poematu”. Wątki wspólne w twórczości Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta współorganizowana z Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracownicy naukowi spotkają się, by omówić powinowactwa pomiędzy twórczością poetów, a także jawne i ukryte związki łączące światy ich poetyckich wyobraźni.

Poezja w Polskim Języku Migowym

„Żegluga”. Warsztaty poezji miganej to wydarzenie dedykowane osobom Głuchym oraz słyszącym, które pragną poznać techniki poezji miganej oraz migania pantomimicznego. Warsztaty 24 i 25 listopada poprowadzi Głuchy poeta, Arkadiusz Bazak. Ostatniego dnia listopada zapraszamy na prezentację wyników warsztatów i pokaz poezji miganej.

Slam poetycki

Finałem II Festiwalu Tradycji Literackich będzie publiczna rywalizacja poetów-performerów. Formę znaną już Adamowi Mickiewiczowi i wykorzystywaną podczas salonowych improwizacji zaprezentujemy we współczesnej interpretacji. Zapraszamy piszących i improwizujących profesjonalistów oraz amatorów do zaprezentowania własnych tekstów wchodzących w dialog z twórczością Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta. Słowacki vs. Herbert. Slam poetycki towarzyszyć będzie premierze pierwszego numeru magazynu „Interpretacje”, w którym znajdziemy teksty krytyczno-literackie z dwóch edycji festiwalu.

Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza!


Program

 • 4 września–2 grudnia
  Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert
  komentują Muzeum Pana Tadeusza

  wystawa w ramach II Festiwalu Tradycji Literackich
 • 3 listopada 2018 (sobota), godz. 15.00
  Poetyckie oprowadzanie po wystawie czasowej
  Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza

  w ramach II Festiwalu Tradycji Literackich
  występuje: Rafał Kronenberger
 • 3 listopada 2018 (sobota), godz. 17.00
  Premiera Wyboru poezji Zbigniewa Herberta (Wydawnictwo Ossolineum)

  – spotkanie z autorką Wstępu Małgorzatą Mikołajczak i literaturoznawcą Jerzym Borowczykiem
  wydarzenie w ramach II Festiwalu Tradycji Literackich
  prowadzenie: Dariusz Sośnicki
 • 3 listopada 2018 (sobota), godz. 16.00
  „Słuchaj pan historyi swej własnej rodzinnej”. Warsztaty genealogiczne

  cykl By życie uprzyjemnić – warsztaty szlacheckie dla dorosłych
  prowadzenie: Związek Szlachty Polskiej
 • 8 listopada 2018 (czwartek), godz. 17.00
  Walka na falach eteru. Intelektualiści przeciw reżimowi
   Spotkanie wokół książek Wydawnictwa Ossolineum
  Niemieccy słuchacze! Przemówienia radiowe z lat 1940–1945, Thomas Mann (w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz) Rozgłośnia Radia Wolna Europa w latach 1950–1975. Dokumenty i materiały do dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. T. 1. Rafała Habielskiego, Paweł Machcewicz
  goście: prof. Rafał Habielski i prof. Andrzej Skrendo
  prowadzenie: Renata Łukaszewska
 • 10 listopada 2018 (sobota), godz. 16.00
  Lot nad wirtualnym gniazdem: największe lęki czasów cyfrowej rewolucji
  cykl Współcześni romantycy
  gość: Jakub Kuś
 • 11 listopada 2018 (niedziela), godz. 18.00
  Koncert MagDuś Duo:
  Magdalena Duś / fortepian Bartłomiej Duś / saksofon

  cykl Współbrzmienia 
 • 13 listopada 2018 (wtorek), godz. 17.00
  Czytanie Testamentu
  Ołeha Sencowa
  adaptacja sceniczna w ramach II Festiwalu Tradycji Literackich
  reżyseria: Katarzyna Dudzic-Grabińska
  dramaturgia inscenizacji na podstawie tekstów Ołeha Sencowa: Agnieszka Wolny-Hamkało występują: Helena Sujecka, Anna Wieczorek, Maciej Tomaszewski i Dariusz Maj
 • 14 listopada 2018 (środa), godz. 17.00
  Moja Wolna Europa

  cykl Środy nad książką
  gość: Piotr Załuski prowadzenie:
  dr Mateusz Palka
 • 21 listopada 2018 (środa), godz. 19.00
  Pan Tadeusz
    z 1928 roku pokaz filmu z akompaniamentem zespołu Czerwie na żywo
  w ramach II Festiwalu Tradycji Literackich
 • 22 listopada 2018 (czwartek), godz. 17.00
  Niespełniona wizja Maxa Berga

  cykl Misja: Polska. Misja: Wrocław – spotkania o powojennych dziejach miasta
  gość: dr Jerzy Ilkosz
  prowadzenie: dr Małgorzata Preisner-Stokłosa
 • 24–25 listopada 2018 (weekend), godz.10.00–16.00
  „Żegluga”. Warsztaty poezji miganej

  w ramach II Festiwalu Tradycji Literackich
  prowadzenie: Arkadiusz Bazak
 • 25 listopada 2018 (niedziela), godz. 12.00
  Poloneza czas zacząć!
  Tańce Antoniego Kurzawy
  cykl Polska, ludzie, czas. Niedzielne oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum Pana Tadeusza
  prowadzenie: Olga Leroch
 • 28 listopada 2018 (środa), godz. 14.00–18.00
  „Dlaczego klasycy?” Słowacki i Herbert w szkole

  – konferencja dla nauczycieli w ramach II Festiwalu Tradycji Literackich
 • 30 listopada 2018 (piątek)
  „Inny był pożar poematu”.
  Wątki wspólne w twórczości Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta

  – konferencja naukowa w ramach II Festiwalu Tradycji Literackich
 • 30 listopada 2018 (piątek) 17.00–18.00
  Zamiast burzy. Wernisaż wystawy fotografii

  – we współpracy z Ośrodkiem Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu
  w ramach II Festiwalu Tradycji Literackich
 • 30 listopada 2018 (piątek) 18.00–19.00
  Poezja w Polskim Języku Migowym

  powarsztatowy pokaz poezji miganej w ramach II Festiwalu Tradycji Literackich
 • 30 listopada 2018 (piątek) 19.00–20.00
  Słowacki vs. Herbert. Slam poetycki

  w ramach II Festiwalu Tradycji Literackich

Na wszystkie spotkania liczba miejsc ograniczona. Szczegółowe informacje o zapisach, wejściówkach i biletach na poszczególne wydarzenia i spotkania dostępne na stronie www.muzeumpanatadeusza.pl oraz na profilu www.facebook.com/panatadeusza.