Wrocławska premiera
„Magiczna rana”. Spotkanie z Dorotą Masłowską
- 16 października 2024 (środa),
godzina 18.00
- Muzeum Pana Tadeusza
Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, aktualnie pula wejściówek wyczerpała się
Komunikat
Na spotkanie z Dorotą Masłowską zapraszamy 16 października 2024. Wejściówki odebrane przez Państwa na odwołane spotkanie 18 września 2024 zachowują ważność.
Aktualnie nie dystrybuujemy dodatkowych wejściówek na nowy termin.
16 października 2024 zapraszamy na wrocławską premierę „Magicznej rany”, najnowszej książki Doroty Masłowskiej, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Karakter. Książka jest już dostępna w księgarni na dziedzińcu Muzeum Pana Tadeusza. Spotkanie autorskie z Dorotą Masłowską poprowadzi Magda Piekarska.
O książce
Długo oczekiwany prozatorski powrót Doroty Masłowskiej.
Trashowa powieść, która w obłąkańczo zabawny i zarazem śmiertelnie poważny sposób chwyta kawał współczesnej rzeczywistości. Przez karty książki przewijają się osobliwe, choć jakby skądś nam znane postaci: kobiety w rozsypce i bywalcy siłki, wystylizowani mieszczanie i świadome swoich praw małolaty. Widzimy je w najróżniejszych miejscach – w ekskluzywnych mieszkaniach, na wege weselu, w craftowej piekarni i przeznaczonym do rozbiórki hotelu. Postaci te napędzane są przez rozmaite fantazmaty, mniej lub bardziej wygórowane aspiracje i niemożliwe do zaspokojenia pragnienia. Autorka w niepodrabialny i sobie tylko właściwy sposób tropi popkulturowe schematy i językowe klisze tworzące ich sztucznie wygenerowany świat. I hakuje ten świat wyobraźnią, która podpowiada także surrealistyczne scenariusze.
Rewelacyjna proza, napisana z ogromnym literackim szwungiem. Mistrzostwo Polski w obserwowaniu Polski oraz krajów zagranicznych.
Gościni
Dorota Masłowska – jedna z najważniejszych polskich pisarek współczesnych. W 2002 roku zadebiutowała powieścią „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, która została nagrodzona Paszportem „Polityki”, za drugą, „Paw królowej”, dostała w 2006 roku Nagrodę Literacką Nike. Następnie spod jej pióra wyszły dramaty „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” (2006) oraz „Między nami dobrze jest” (2008) – oba, świetnie przyjęte przez czytelników i krytykę, doczekały się adaptacji teatralnych. Kolejne jej książki to między innymi „Kochanie, zabiłam nasze koty” (2012), „Jak zostałam wiedźmą” (2014), „Inni ludzie” (2018), zbiory felietonów „Jak przejąć kontrolę nad światem” (2017, 2020) i „Mam tak samo jak ty” (2023) oraz dramat „Bowie w Warszawie” (2022). W 2022 roku została uhonorowana Paszportem „Polityki” w kategorii Kreator Kultury. Równolegle do twórczości literackiej angażuje się w projekty muzyczne (Mister D, DOROTA) i teatralne.
Prowadząca
Magda Piekarska – dziennikarka, reporterka, recenzentka teatralna. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, po studiach pracowała dla wrocławskich mediów lokalnych – „Słowa Polskiego”, „Gazety Wrocławskiej” i „Gazety Wyborczej”. Pisała teksty o życiu artystycznym i nie tylko, prowadziła działy kultury w ww dziennikach. Obecnie freelancerka – reportaże i wywiady publikuje między innymi w „Wysokich Obcasach”, recenzje teatralne, rozmowy z twórcami spektakli i inne teksty poświęcone życiu polskiej sceny między innymi na łamach „Notatnika Teatralnego”, „Gazety Wyborczej”, „Didaskaliów”, kwartalnika „nietak!t” i portalu teatralny.pl. O tym, jak pisać o kulturze, żeby porwać czytelnika opowiada studentom podczas zajęć w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest selekcjonerką festiwalu Boska Komedia, współpracuje z Lubuskim Latem Filmowym w Łagowie, gdzie prowadzi spotkania z twórcami. Po godzinach – zwariowana ogrodniczka i świeżo nawrócona wieśniaczka.