Oferta na sezon 2022/2023

Maluchy odkrywają muzeum

  • soboty, godz. 12.00–13.30
  • zajęcia rodzinne dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat z opiekunami
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • zapisy na dany miesiąc poprzez formularze zgłoszeniowe, dostępne od 20. dnia poprzedniego miesiąca

Opis zajęć

W czasie zajęć maluchy zapoznają się z przestrzenią muzeum oraz będą rozwijać kreatywność i pogłębiać wiedzę o świecie poprzez różne aktywności i zadania. W trakcie cyklu będziemy poznawać najpiękniejsze bajki, opowieści, legendy i wiersze z całego świata!


Prowadzenie

Mariola Sysa z wykształcenia pedagog, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończyła kurs w zakresie Arteterapii pedagogicznej na Katolickiej Wyższej Szkole w Nadrenii Westfalii (KatHO NRW) w Aachen (Niemcy). Prywatnie miłośniczka natury, literatury i sztuki, w szczególności malarstwa.


październik 2022


Co jest pisane i malowane, a co drukowane?

  • 15 października 2022 (sobota), godz. 12.00

Podczas zajęć odwiedzimy wystawę czasową pt. „Drukarze i romanse”, na której obejrzymy zaskakujące obiekty muzealne i wyruszymy w podróż do początków polskiego romantyzmu. Dowiemy się, jak ważna była książka „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza wydana w Wilnie w 1822 roku i jak w tamtych czasach powstawały druki. W części warsztatowej uczestnicy stworzą własną publikację z kopiami starodruków, zdaniami pisanymi gęsim piórem oraz pracami i motywami malowanymi w stylu tamtej epoki. Grafiki wykonamy techniką plastelinorytu, w której zrobimy własny ekslibris, czyli podpis i symbol naszej książki.

Zajęcia odbywają się w ramach programu towarzyszącego wystawie „Drukarze i romanse”


listopad 2022


Król Borowik Prawdziwy szedł lasem

  • 12 listopada 2022 (sobota), godz. 12.00

W trakcie zajęć odwiedzimy część wystawy muzealnej poświęconej kulturze szlacheckiej, zastanowimy się nad rolą przyrody w życiu ówczesnych ludzi oraz poznamy niektóre obyczaje i sposoby spędzania wolnego czasu. Przyjrzymy się tradycji grzybobrania i poznamy popularne rodzaje grzybów, które również dziś są ozdobą naszych lasów.

Następnie stworzymy własne krajobrazy w mieszanej technice kolażu i druku, z wykorzystaniem naturalnych materiałów, na które można natrafić w trakcie leśnych wędrówek.


grudzień 2022


Pudełko pełne skarbów

  • 10 grudnia 2022 (sobota), godz. 12.00

Czy wiecie jaki skarb kryje się w hebanowej szkatule? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, wybierzcie się z nami w pełną przygód podróż przez jedną z wystaw naszego muzeum. Wspólnie posłuchamy ciekawych historii: o starej szkatule, włoskiej baśni o pewnej dziewczynce i gruszkach, czy też nepalskiej opowieści pt. „Skrzynia mądrego starca”. 

W czasie zajęć artystycznych udekorujemy własne szkatuły! Kto wie, może staną się one pięknymi schowkami na Wasze skarby i pamiątki?

 


styczeń 2023


Żupan, kontusz, kwietne wianki? Strój szlachcica i szlachcianki!

  • 14 stycznia 2023 (sobota), godz. 12.00

Przepiękne i barwne stroje oraz akcesoria – podczas zajęć przekonamy się, jaka moda panowała wśród polskiej szlachty. Czym były pasy kontuszowe, żupany i konfederatki? Jakie akcesoria  świadczyły o pozycji i zamożności szlachcica? Czy dzisiaj też się tak ubieramy? W czasie warsztatów wysłuchamy ciekawych opowieści, przekonamy się, czy dawne stroje mogą się nam podobać oraz spróbujemy swoich sił w roli projektantów szlacheckiej mody!