Męski świat epoki stanisławowskiej

  • 23 kwietnia 2022 (sobota), godz. 16.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach Muzeum Pana Tadeusza
  • transmisja online
fot. Olga Karkutkiewicz

„Męski świat epoki stanisławowskiej” – wykład poświęcony kulturze, modzie i obyczajowości w XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej

W XVIII wieku polskie zwyczaje oraz moda odstawały od tych znanych na zachodzie. Połączenie wielu kultur zawartych w granicach naszego kraju sprawiło, że sylwetka polskiego szlachcica odwiedzającego Francję budziła ciekawość i zaskoczenie. Na czym polegały różnice? Jak ukształtowała się wyjątkowa moda i kultura Rzeczypospolitej? Jaki miała wpływ na postrzeganie nas za granicą? Podczas prezentacji nie tylko poznamy odpowiedzi na te pytania, ale też będziemy mogli zobaczyć strój i przedmioty codziennego użytku szlachcica żyjącego w XVIII wieku.


Live


Prowadzący

Konrad Chęciński – z rekonstrukcją historyczną związany od dwudziestu lat. Odtwórca wielu epok, począwszy od XV wieku, na XVIII kończąc. Z zawodu stylista, ale jego zamiłowanie do sztuki zaowocowało wieloma dodatkowymi projektami artystycznymi. Jako aktor i reżyser był związany z Teatrem Tlen, realizując takie spektakle jak „Recykling”, „Bukareszt Calling” czy „Wariat i Zakonnica”. Przez sześć lat organizował festiwal muzyczno-teatralny Noc Kultury Niezależnej w Częstochowie, z której pochodzi i w której mieszka. Kolejna jego pasja – rysunek – przełożyła się na realizację ilustracji do serii bajek dla dzieci, wydawanych w USA i Chinach. Jego prace były wielokrotnie wystawiane w galeriach w Warszawie, Krakowie i rodzinnej Częstochowie. W galerii swojego Black Cat Studio promuje początkujących młodych artystów. Zorganizował kilkadziesiąt wernisaży artystów z Polski, Niemiec i Włoch.