• 8 lutego 2024–6 czerwca 2024
  • czwartki, godzina 17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • transmisje online

„Misja: książki” to cykl spotkań, do których punktem wyjścia są publikacje dotyczące najnowszej historii Polski i zjawisk współczesnej kultury: głośne, budzące kontrowersje, prezentujące różne spojrzenia na wydarzenia, wydawałoby się, oczywiste lub ważne ze względu rangę zebranego materiału czy przenikliwość stawianych przez autorów diagnoz.


O cyklu

Podczas rozmów zwracamy uwagę na książki odkrywające nieznane karty polskiej historii, zarówno doceniane i nagradzane, jak i niszowe, które nie zawsze cieszą się zainteresowaniem mediów i mają problemy z przeniknięciem do świadomości czytelników. Dobieramy książki kształtujące świadome i odpowiedzialne myślenie o Polsce i tożsamości obywatelskiej, popularyzujące wiedzę o historii, budujące poczucie nowocześnie rozumianego patriotyzmu. Tematyka spotkań i prezentowanych książek nawiązuje do wystawy stałej „Misja: Polska” w Muzeum Pana Tadeusza i odnosi się do istotnych wydarzeń z historii Polski i Dolnego Śląska od czasów przedwojennych do współczesności.

Spotkania autorskie będą dostępne będą dla publiczności w formie transmisji online, bezpłatnie za pośrednictwem strony internetowej www.muzeumpanatadeusza.pl i w mediach społecznościowych oraz stacjonarnie z udziałem publiczności w Muzeum Pana Tadeusza. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

 


8 lutego 2024 (czwartek),
godzina 17.00

covery_misja Książki2_kwadrat

prowadzenie: dr Joanna Hytrek-Hryciuk

„Ptaki krzyczą nieustannie” – spotkanie z Beatą Dżon-Ozimek 

„Ptaki krzyczą nieustannie…” to reportaż historyczny, w którym autorzy szczegółowo i skrupulatnie rekonstruują losy bohatera, Gunthera Niethammera. Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski opisują życie człowieka wrażliwego, wykształconego, pochodzącego z bogatej mieszczańskiej rodziny, który od dziecka interesował się ptakami. Po dojściu nazistów do władzy nie protestuje, zgłasza się do NSDAP, a po wybuchu wojny chce służyć w armii. Jednak, ku swojemu niezadowoleniu, trafia jako wartownik do KL Auschwitz. Jak to możliwe, że nie dostrzega tragedii dziejącej się w obozie, a po wojnie milczy, chociaż mógłby być bezcennym świadkiem?

Według ELLE Book Club to jedna z ważniejszych książek roku 2023.

Beata Dżon-Ozimek – publicystka, dziennikarka, współautorka filmów dokumentalnych i reportaży. Współpracuje z tygodnikiem „Angora”, „Przeglądem” publikowała w „Gazecie Wyborczej”, „Focus Historia”. Za przekład książki Krystyny Chiger „Dziewczyna w zielonym sweterku”, otrzymała nagrodę klubu młodych historyków miasta Lwowa. Jest współautorką wraz z Michałem Olszewskim książki „Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Gunthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz”.


Nagranie spotkania

 


21 marca 2024 (czwartek),
godzina 17.00

Misja: książki

prowadzenie: dr Małgorzata Preisner-Stokłosa

„Wasilewska. Czarno–biała” – spotkanie z Piotrem Lipińskim

„Bałem się więc pisać o Wandzie Wasilewskiej, bo nigdy dotąd nie próbowałem w książce zawrzeć życia żadnej kobiety. Ale tym mocniej fascynowało mnie to, jak niesamowita była przedwojenna historia kobiet, które próbowały zaistnieć w polityce – i właściwie w życiu – na równi z mężczyznami. Jak wiele zmieniło się w zaledwie sto lat od tamtych czasów i jak wiele pozostało zaskakująco niezmienne” — Piotr Lipiński

Dla jednych renegatka, kolaborantka i zdrajczyni. Dla drugich – bohaterka, wybawicielka, dzielna przywódczyni Polaków w ZSRR. Opinie o Wandzie Wasilewskiej zawsze były skrajne, a jej zwolennikom i krytykom nigdy nie udało się dojść do porozumienia.

Jej droga do komunizmu była nietypowa – urodziła się w inteligenckim domu wywodzącym się z kresowej podupadłej szlachty, wychowano w kulcie Józefa Piłsudskiego. Ją jednak, na przekór ojcu, coraz bardziej fascynował Związek Radziecki. Z postępowej przedwojennej socjalistki i emancypantki zrodziła się twarda komunistka. I choć jako jedna z nielicznych kobiet w polityce niejednokrotnie trafiła na szklany sufit, dzięki zaciekłości, dyscyplinie i ślepemu oddaniu dostała się do grona najbardziej zaufanych ludzi Stalina. Wasilewska robiła wszystko, by służyć stalinowskiemu reżimowi: negowała zbrodnie w Katyniu, nienawidziła wszystko, co wiązało się z przedwojenną Polską, z AK-owskim podziemiem i emigracyjnym rządem premiera Sikorskiego. Jednak im bliżej było końca wojny, tym mniej zdawała się potrzebna, a jej bezgraniczne oddanie stało się przekleństwem. I choć w czasach Gomułki trafiła do politycznego czyśćca, „Sowietką” pozostała świadomie do końca życia.

Piotr Lipiński – rocznik 1967. Za sprawą reportażu „Mięso, a w środku rzeźnik” znalazł się wśród stu najlepszych polskich reporterów XX wieku. Przez niemal dwadzieścia lat związany z „Gazetą Wyborczą”. Specjalizuje się w historii polskiego komunizmu. Publikował w pismach „Newsweek”, „Polityka”, „Po prostu”, „Press”, „Kontynenty”, „Na Przełaj”. „Radar” „Corriere della Sera”, „Lidove Noviny”.


Nagranie spotkania


Osoby prowadzące


dr Małgorzata Preisner-Stokłosa

Historyczka, kustoszka, współautorka wystawy stałej „Misja: Polska” poświęconej biografiom Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. Kuratorka i autorka licznych wystaw związanych z kolekcją Władysława i Zofii Bartoszewskich. W Muzeum Pana Tadeusza pracuje w Gabinetach Świadków Historii, współorganizuje spotkania poświęcone książkom w ramach cykli: „Popiół i Diament. Spotkania autorskie”, „Misja: książki”.


dr Joanna Hytrek-Hryciuk

Historyczka, śląskoznawczyni, autorka licznych publikacji na temat historii regionu i historii Polski w XX wieku. Laureatka nagrody Fundacji im. Tomasza Strzembosza. W 2020 roku wyróżniona tytułem 30. Kreatywnych Wrocławia. Odpowiada za lekcje muzealne związane z historią najnowszą.

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza