Mistrzowskie Wieczory Literackie

  • 18 października 2023 (środa), godzina 18.00
  • Muzeum Pana Tadeusza
    Rynek 6, Wrocław
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • goście: prof. Joanna Dembińska-Pawelec, dr hab. Adam Poprawa

Zapraszamy na wieczór poświęcony twórczości Stanisława Barańczaka. Gośćmi spotkania będą: Joanna Dembińska-Pawelec, profesor Uniwersytetu Śląskiego, literaturoznawczyni, autorka m.in. „Światy możliwe w poezji Stanisława Barańczaka” oraz Adam Poprawa, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, poeta, prozaik, krytyk literatury.

Stanisław Barańczak sam o sobie mówił: „Gdyby brać pod uwagę wyłącznie proporcje czasowe, można by powiedzieć, że jestem właściwie tłumaczem, natomiast poetą tylko bywam, i to znacznie rzadziej, niż zapewne miał na myśli Norwid”.

*Materiały Organizatora


Goście

prof. Joanna Dembińska-Pawelec – literaturoznawczyni, autorka m.in. „Światy możliwe w poezji Stanisława Barańczaka” i „Villanella. Od Anonima do Barańczaka” , a także licznych artykułów z zakresu sztuki interpretacji. Wraz z Constantinem Geambaşu przygotowała publikację wyboru wierszy S. Barańczaka i A. Zagajewskiego tłumaczonych na język rumuński. Obecnie pracuje w Instytucie Literaturoznawstwa na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

dr hab. Adam Poprawa – literaturoznawca, krytyk literacki, prozaik. Pracuje na polonistyce Uniwersytetu Wrocławskiego. Publikował w „Czasie Kultury”, paryskiej „Kulturze”, „Literaturze na Świecie”, „Odrze”, „Tygodniku Powszechnym” i innych pismach. Zasiadał w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. 


Organizator

Fundacja Halo Targi

Wrocławskie Targi Dobrych Książek

 

Hello Targi

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

mkidn

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza