pokaz i prelekcje

Moda damska z czasów młodości
Adama Mickiewicza – prelekcja i pokaz mody z „Krynoliną”

  • 9 marca 2025 (niedziela), godzina 16.00
  • wstęp wolny
  • prowadzenie: Marta Dardzińska, Justyna Zimna
  • Muzeum Pana Tadeusza
    Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
    Dziedziniec Kamienicy Pod Złotym Słońcem
    (Rynek 6, Wrocław)

W ramach Dnia Kobiet w Muzeum Pana Tadeusza zapraszamy na prelekcję i pokaz mody damskiej z czasów młodości Adama Mickiewicza.

Dziewiętnaste stulecie, określane mianem „pięknego wieku”, zachwycało elegancją i wysublimowaniem w każdej dziedzinie, także w modzie. Damskie stroje podkreślające kobiecą urodę, dopełnione akcesoriami i biżuterią, są estetyczną ucztą dla oka, na którą zapraszamy w niedzielę 9 marca 2025 z okazji Dnia Kobiet w Muzeum Pana Tadeusza. Wydarzenie uświetnią rekonstruktorki ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu „Krynolina”, prezentując suknie z pierwszej połowy XIX wieku, a także opowiadając o modzie tego okresu, jej ewolucji i czynnikach społecznych, które wpływały na ówczesne ubiory kobiece. Po wydarzeniu będzie można porozmawiać oraz sfotografować się z członkiniami „Krynoliny”. Wydarzenie poprowadzą Justyna Zimna i Marta Dardzińska. Na każdą uczestniczkę wydarzenia czeka niespodzianka.


Gościnie

Fot. Jarosław Popczyk

Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i KostiuminguKrynolina” – działa od 2014 roku, skupiając pasjonatów ubioru historycznego z całej Polski. Jej członkowie regularnie biorą udział w licznych wydarzeniach rekonstruktorskich, kostiumowych, edukacyjnych oraz kulturalnych. Współpracują z instytucjami muzealnymi i miejskimi oraz grupami odtwórstwa historycznego na terenie całego kraju. Grupa została zarejestrowana na początku 2016 roku jako Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu „Krynolina”. Celem działalności tej organizacji jest popularyzacja wiedzy na temat dawnego życia, ubiorów, rzemiosła oraz obyczajów.


Prowadzące

Marta Dardzińska – asystent w Dziale Historii i Interpretacji „Pana Tadeusza”, absolwentka historii sztuki, filologii polskiej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, rekonstruktorka historyczna czasów baroku i epoki napoleońskiej. Z Muzeum Pana Tadeusza związana od 2018 roku.

Justyna Zimna – adiunkt w Dziale Historii i Interpretacji „Pana Tadeusza”, z Muzeum Pana Tadeusza związana od 2016 roku, aktualnie odpowiedzialna za wystawę stałą „Rękopis Pana Tadeusza” oraz współtworzenie wystaw czasowych. Absolwentka historii i historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim.

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza