Muzealne popołudnia (online)

  • środy, godz. 16.00–17.30
  • udział w zajęciach jest bezpłatny
  • obowiązują zapisy przez formularze zgłoszeniowe
    • zajęcia odbędą się w formule online na platformie Zoom

 

Zapraszamy dzieci w wieku 6–12 lat na Muzealne popołudnia online.

Muzealna ekspozycja to źródło niewyczerpanych inspiracji. Przedmioty prezentowane w gablotach skrywają w sobie wiele tajemnic. Jakie historie można z nich wyczytać? O czym nam opowiadają? Przekonajcie się sami, udając się z nami w wirtualną podróż po ekspozycji!

Podczas zajęć wykonamy wyjątkowe prace plastyczne inspirowane muzealnymi opowieściami.


Program


marzec


Skrzynia pełna skarbów

  • 2 marca 2022 (środa), godz. 16.00

Czyż nie jest tak, że cenne przedmioty zazwyczaj ukryte są w skrzyni? Właśnie w ten sposób przechowywano nasz największy muzealny skarb – Rękopis Pana Tadeusza! Podczas zajęć poznamy historię pewnej hebanowej szkatuły oraz wykonamy pudełko, w którym będziemy mogli schować swoje własne skarby!


Małe jest wielkie. Historia pewnej miniatury

  • 9 marca 2022 (środa), godz. 16.00

Czy w małym przedmiocie mogą być ukryte wielkie uczucia? Czy miniatura to tylko przedstawienie czyjegoś wizerunku, czy może jednak obraz pełen wspomnień? Podczas zajęć spróbujemy poszukać odpowiedzi na te pytania! Poznamy wyjątkową historię miniatury Izabeli Lubomirskiej, która stanie się dla nas inspiracją do wykonania swojej własnej, małej pamiątki!


Powitanie wiosny z Marzanną

  • 23 marca 2022 (środa), godz. 16.00

Końcówka marca niesie ze sobą powiew coraz cieplejszych dni! Czy wiecie jak dawniej witano wiosnę? Podczas zajęć porozmawiamy o zwyczaju topienia Marzanny – starym ludowym rytuale, który w niektórych regionach Polski jest kultywowany do dziś! Na pewno był również znany samemu Adamowi Mickiewiczowi, który sporo uwagi poświęcał słowiańskim obyczajom w swoich dziełach. Warsztat zwieńczony będzie wykonaniem swojej własnej kukiełki!


Prowadząca

Agnieszka Sikora – historyk i edukatorka muzealna. Autorka publikacji poświęconych tematyce wykorzystywania muzyki do celów propagandowych w PRL. Odpowiada za lekcje muzealne z historii najnowszej odbywające się na wystawie stałej „Misja: Polska” w Muzeum Pana Tadeusza.