Muzealni pasjonaci

cykl warsztatów dla seniorów

• wybrane środy, godz. 13.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, zapisy:
    zapisy@ossolineum.pl lub tel. (71) 755 06 58, 755 06 53

Muzealni pasjonaci to cykl skierowany do wszystkich seniorów, którzy chcieliby oddać się artystycznej pasji oraz zgłębić wiedzę na temat obyczajowości szlacheckiej. Do opowieści na wybranych częściach ekspozycji Muzeum Pana Tadeusza zostały dopasowane warsztaty m.in. artystyczne, taneczne, kosmetyczne. Wszystkie tematy ukazują bogactwo kultury XIX i XX wieku.

Spotkanie wielkanocne

18 marca 2020, godzina 13.00

Zaproszony gość opowie, jak wyglądała Wielkanoc na szlacheckich dworach, a podczas warsztatów zrobimy tradycyjne ozdoby wielkanocne.

Niewyczerpane

15 kwietnia 2020, godzina 13.00

Niewyczerpane, czyli warsztaty z papieru czerpanego. Podczas zajęć stworzymy niebanalny obraz, zanurzając wewnątrz kwiaty.

Flaszki perfum, słoiki pomady

20 maja 2020, godzina 13.00

Zaproszony gość opowie o historii higieny i o tym, jak dawniej dbały o siebie kobiety, a w trakcie warsztatów wykonamy własne kosmetyki.

Ossolińskie plenery

• rzeźbiarski
    2226 czerwca 2020, 10.00-13.00
  • malarski
    610 lipca 2020, godz. 10.00-13.00
  • rysunkowy
    37 sierpnia 2020, godz. 10.00-13.00

Podczas warsztatów plenerowych poznamy proces artystyczny – od fazy koncepcyjnej, poprzez przygotowanie warsztatu, aż do ostatecznego wykończenia dzieła. Plenery będą okazją do poznania podstaw technologii malarstwa, rzeźby oraz różnych technik rysunkowych, przeplatane informacjami z zakresu historii sztuki. Zwieńczeniem każdego kursu będzie wernisaż.

Ekslibris

16 września 2020, godzina 13.00

Ekslibris to stara metoda oznaczania w ozdobny sposób właściciela książki. Podczas warsztatów zaprojektujemy nasze osobiste znaki własnościowe.

Cała zielna domowa apteka

21 października 2020, godzina 13.00

Warsztaty zielarskie, podczas których porozmawiamy o tym, jak w dworach szlacheckich wyglądały apteczki, czym i na co leczono. W części warsztatowej zrobimy własne mieszanki ziołowe.

Sposoby tworzenia pięknych przedmiotów

18 listopada 2020, godzina 13.00

Podczas warsztatów dowiemy się, jak sprawić, aby przedmioty codziennego użytku wypiękniały. Stare pudełko na herbatę czy słoik na przetwory mogą zachwycać wyglądem. Pomoże nam w tym technika decoupage.

Bigosu smak przedziwny

16 grudnia 2020, godzina 13.00

Zaproszony gość opowie o tym, jak wyglądała kuchnia szlachecka, ze szczególnym uwzględnieniem okresu bożonarodzeniowego. Zapraszamy również na poczęstunek.

Projekt Muzealni Pasjonaci. Warsztaty w Muzeum Pana Tadeusza i Ossolineum jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

www.wroclaw.pl