Muzealni pasjonaci
– bezpłatne warsztaty dla seniorów
- czerwiec–grudzień 2022
- udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
- obowiązują zapisy: zapisy@ossolineum.pl
tel. (71) 755 06 52, (71) 755 06 53
O cyklu
Muzealni pasjonaci to cykl skierowany do wszystkich seniorów, którzy chcieliby oddać się artystycznej pasji oraz zgłębić wiedzę na temat obyczajowości szlacheckiej i bogactwa kultury XIX i XX wieku.
Aktualne
Spotkanie wielkanocne
- 5 kwietnia (środa) 2023, godzina 13.00
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
- obowiązują zapisy: zapisy@ossolineum.pl
tel. 71 755 06 57
Zapraszamy Muzealne Pasjonatki na spotkanie historyczno-kulinarne z degustacją i wykładem o dawnej kuchni polskiej z czasów stanowiących tło "Pana Tadeusza". Będzie to okazja do wspólnego kulinarnego przeżycia naszej pięknej epopei. Dowiecie się także Państwo, które pomysły kulinarne opisane w "Panu Tadeuszu" przez Adama Mickiewicza warto wprowadzić w dzisiejszą codzienność. Motywem przewodnim będzie Wielkanoc. Być może zainspirujemy uczestników do śniadania wielkanocnego a'la Pan Tadeusz.
Minione
„Bigosu smak przedziwny”
- 7 grudnia 2022 (środa), godz. 13.00
- 14 grudnia 2022 (środa), godz. 13.00
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
- obowiązują zapisy: zapisy@ossolineum.pl
tel. 71 755 06 57
Zapraszamy seniorki i seniorów na warsztat kulinarny z biesiadą oraz wykład o dawnej kuchni polskiej z czasów stanowiących tło „Pana Tadeusza”.
Będzie to okazja do wspólnego kulinarnego przeżycia naszej pięknej epopei. Uczestnicy dowiedzą się, które pomysły kulinarne opisane w „Panu Tadeuszu” przez Adama Mickiewicza warto wprowadzić w dzisiejszą codzienność. Motywem przewodnim będzie oczywiście wigilia Bożego Narodzenia. Być może zainspirujemy uczestników do Wigilii à la „Pan Tadeusz”...?
Plener rysunkowy
- 22–26 sierpnia 2022, godz. 10.00–13.00
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
- obowiązują zapisy (od 15 lipca 2022) zapisy@ossolineum.pl
tel. (71) 755 06 52, (71) 755 06 53
UWAGA, każdy uczestnik pod dokonaniu zapisu zobowiązany jest do udziału w pięciodniowym bloku spotkań
Podczas wakacyjnych spotkań w Muzeum Pana Tadeusza dowiemy się, jakie techniki rysunkowe najlepiej sprawdzają się w plenerze. Wyruszymy ze szkicownikami na wycieczkę po muzealnym dziedzińcu, a także po wrocławskim rynku. Zaobserwujemy interesujące motywy, detale architektoniczne oraz inne inspirujące rzeczy. Następnie sami spróbujemy oddać atmosferę miejsca za pomocą różnych technik rysunkowych.
prowadzenie: Ignacy Oboz
Plener malarski
- 11–15 lipca 2022, godz. 10.00–13.00
- Ossolineum (Szewska 37)
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
- obowiązują zapisy (od 15 czerwca 2022) zapisy@ossolineum.pl
tel. (71) 755 06 52, (71) 755 06 53
Na warsztatach plenerowych zapoznamy się z procesem artystycznym – od fazy koncepcyjnej, poprzez przygotowanie warsztatu, aż do ostatecznego wykończenia dzieła. Plener będzie okazją do poznania podstaw technologii malarstwa oraz różnych technik rysunkowych, przeplatany informacjami z zakresu historii sztuki. Zwieńczeniem pleneru będzie wernisaż.
prowadzenie:
Ignacy Oboz – artysta plastyk, historyk sztuki, edukator muzealny. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Lublinie. Aktualnie doktorant Akademii Sztuk Pięknych im Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Współpracuje z Muzeum Pana Tadeusza i Muzeum Współczesnym we Wrocławiu.
Plener rzeźbiarski
- 27 czerwca–1 lipca 2022, godz. 10.00–13.00
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
- obowiązują zapisy (od 20 maja 2022) zapisy@ossolineum.pl
tel. (71) 755 06 52, (71) 755 06 53
Podczas pięciu dni uczestnicy pleneru zapoznają się z kilkoma technikami rzeźbienia, wykorzystując m.in. intuicyjne tworzenie form czy swobodne poruszanie się pomiędzy dodawaniem i odejmowaniem materii. Inspiracją będzie wystawa „Romantyczna włóczęga po Sudetach – prace Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego ze zbiorów Ossolineum” oraz dziedziniec zabytkowej Kamienicy Pod Złotym Słońcem, w której mieści się Muzeum Pana Tadeusza. Pomocne będą również wspomnienia romantycznych pejzaży górskich, różnorodnej flory oraz światła wydobywającego formę skał
prowadzenie:
Marlena Szeliga – edukatorka artystyczna w Muzeum Pana Tadeusza, studentka Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W swojej działalności inspiruje się strukturą, formą i światłem w przestrzeni. Szczególnie interesuje ją praca w różnych technikach rzeźbiarskich oraz w szkle czy ceramice. W wolnych chwilach zajmuje się fotografią i filmem.
Romantyczna włóczęga po Sudetach – oprowadzanie kuratorskie dla seniorów
- 24 czerwca (piątek), godz. 13.00
Wystawa czasowa przypominająca postać Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego (1814–1890), polskiego artysty-wędrowca, prezentuje przede wszystkim jego dzieła ukazujące malownicze zakątki Sudetów, które wzbudziły jego zachwyt. Podczas zwiedzania wystawy uczestnicy spotkania zobaczą nie tylko ilustrowane rękopisy śląskich poematów „śpiewaka-podróżnika” (jak sam siebie określił Stęczyński) i jego rysunki, akwarele oraz grafiki, ale również przykłady ikonografii śląskich widoków popularnych w XIX wieku. Dowiedzą się również dlaczego jednym z ulubionych celów wędrówek doby romantyzmu były formacje skalne o niezwykłych kształtach, a także zamkowe ruiny
prowadzenie:
Aldona Mikucka – absolwentka historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, kustosz w Dziale Edukacji Muzeum Pana Tadeusza, edukatorka muzealna, plastyczka, przewodniczka miejska po Wrocławiu działające w Stowarzyszeniu Podróżników TUiTAM. Od 2011 roku zajmuje się popularyzacją zbiorów Ossolineum m.in. poprzez przygotowywanie scenariuszy lekcji muzealnych oraz warsztatów artystycznych z cyklu „Rodzinna Pracownia Ilustracji”. Autorka współczesnego opracowania zabytkowej gry planszowej „Piast” z 1904 roku ze zbiorów Ossolineum (2013), kuratorka wystawy czasowej „Nasz malarz Orłowski”. Rysunki Aleksandra Orłowskiego ze zbiorów Ossolineum (2019).
Wojciech Gruk – historyk i historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, pracownik Działu Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, gdzie opiekuje się zbiorami grafiki. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat sztuki i architektury luteranów śląskich po wojnie trzydziestoletniej. Autor kilkunastu artykułów naukowych, współorganizator konferencji naukowych. Miłośnik dziejów Śląska i zapalony popularyzator wiedzy o regionie, autor instagramowego bloga śląskoznawczego humanista wroclawski.
Partnerzy

