#muzealniaki
Szkolenie dla kadrinstytucji kultury

Program szkolenia

  • 12–14 czerwca 2024
  • Muzeum Pana Tadeusza
    Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
  • Kamienica Pod Złotym Słońcem
    Rynek 6, 50–106 Wrocław

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na bezpłatne szkolenie dla kadr instytucji kultury #muzealniaki. Tegoroczna edycja poświęcona będzie pracownikom sektora kultury. 


Program szkolenia

 

12 czerwca: Pracownik instytucji kultury. Wyzwania, zagrożenia, perspektywa. Wiedza i doświadczenia

  • 09.00–10.00 | rejestracja uczestników szkolenia w Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6)

Ekspertki:
dr Elżbieta Lisowska – Uniwersytet SWPS Filia w Katowicach;
dr Magdalena Ślazyk-Sobol – Instytut Psychologii Uniwersytet Wrocławski;

Prowadzenie panelu: Magdalena Musiał – Muzeum Pana Tadeusza Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

  • 11.30–12.30 | Czynniki stresogenne w pracy kadr instytucji kultury oraz ich zdrowe relacje w pracy i z pracą. Prezentacja eksperta
    [transmisja na kanale YouTube Muzeum Pana Tadeusza Ossolineum]

dr Magdalena Ślazyk-Sobol – Instytut Psychologii Uniwersytet Wrocławski;

Anna Rudnicka – Kultura na Czasie

  • 14.15–14.45 | dyskusja

Uczestnicy panelu:

  • Barbara Przerwa – Pawilon Czterech Kopuł. Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu
  • Kamila Klimczak – Gminne Centrum Kultury w Kłaju
  • Radosław Kowalik – Miasto w Ramie

Prowadzenie panelu: Dominika Samborska – Biblioteka Publiczna w Ziębicach / Ziębickie Centrum Kultury

  • 16.15–16.45 | dyskusja
  • 17.00–17.45 | Zwiedzanie wystawy czasowej „Greta. Zajęcia dodatkowe” w Muzeum Pana Tadeusza

Oprowadzania kuratorskie: Marcin Szyjka – Muzeum Pana Tadeusza Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich


13 czerwca: Jak radzą sobie inni. Wizyty studyjne w dolnośląskich instytucjach kultury

  • 7.00 | wyjazd spod Hotelu Piast
  • 9.00–12.00 wizyta studyjna w Kopalni Złota w Złotym Stoku

Prowadzenie: Elżbieta Szumska – właścicielka Kopalni Złota

  • 12.00 | wyjazd do Ziębic
  • 12.45–13.15 | przerwa kawowa
  • 13.15–17.00 wizyta studyjna w Ziębickim Centrum Kultury oraz w Bibliotece Publicznej w Ziębicach:
    • „Wszystko rozpoczyna się od marzeń” – kiedy praca jest Twoją pasją!

Prowadzenie: Wiktor Ochał – Ziębickie Centrum Kultury

    • Dobrostan psychiczny bibliotekarza – jak o niego zadbać? 

Prowadzenie: Dominika Samborska – Biblioteka Publiczna w Ziębicach

  • ok. 17.30 | powrót do Wrocławia

14 czerwca: Satysfakcja i radość z pracy w instytucji kultury. Co możemy zrobić? Warsztaty

  • 9.15–11.15 | Warsztaty uważności – część pierwsza
  • „Trening uważności jako narzędzie przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu” (Grupa 1)

Prowadzenie: Emilia Grancow, Piotr Sokół-Flak

  • „Dobrostan kadr instytucji kultury. Praktyka” (Grupa 2)

Prowadzenie: Anna Rudnicka – Kultura na Czasie

  • 11.15–12.00 | przerwa kawowa
  • 12.00–14.00 | Warsztaty uważności – część druga
  • „Trening uważności jako narzędzie przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu” (Grupa 2)

Prowadzenie: Emilia Grancow, Piotr Sokół-Flak

  • „Dobrostan kadr instytucji kultury. Praktyka” (Grupa 1)

Prowadzenie: Anna Rudnicka – Kultura na Czasie


Ekspertki i eksperci

Badaczka syndromu wypalenia zawodowego, autorka rozprawy doktorskiej „Korelaty i konsekwencje wypalenia zawodowego, perspektywa podmiotu i obserwatora zaangażowanego”. Od roku akademickiego 2007/2008 współpracuje z  Uniwersytetem SWPS we Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Sopocie i Krakowie – prowadzi zajęcia na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych i podyplomowych, m.in. wykład "Wypalenie zawodowe", warsztaty „Zarządzanie Przez Cele” (ZPC), „Trudne sytuacje szefa”, „Motywowanie finansowe i pozafinansowe”, „Równowaga między pracą a życiem prywatnym”. Laureatka I miejsca w konkursie na najlepszą pracę badawczą z psychologii ekonomicznej – IAREP, Rzym 2008. W roku akademickim 2011/2012 mentorka projektu „Rozwój potencjału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej poprzez dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy i gospodarki opartej na wiedzy”, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowany ze środków UE. Od roku 2012 prowadzi szkolenia i warsztaty w ramach własnej działalności. Od roku 2023 prowadzi własny gabinet psychologiczny ze specjalizacją Wypalenie Zawodowe, praca z klientem w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.

Zainteresowania badawcze: stres organizacyjny, wypalenie zawodowe, sposoby radzenia sobie ze stresem i z wypaleniem, społeczne skutki wypalenia.

Adiunktka w Zakładzie Psychologii Zarządzania Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, psycholożka, konsultantka HR, trenerka kompetencji miękkich. Właścicielka firmy doradczo-szkoleniowej HR-PsychoLab. Kierowniczka Studium Podyplomowego: „Psychologia Zarządzania” oraz założycielka Pracowni HR działającej w Instytucie Psychologii UWr. Badaczka w obszarze psychologii pracy i organizacji. Autorka wielu publikacji naukowych oraz popularnonaukowych. Studiowała zagadnienia psychologii efektywności funkcjonowania kadr w organizacji na Uniwersytecie w Heidelbergu. Posiada wieloletnie doświadczenie korporacyjne wynikające z pracy w wewnętrznym dziale HR  a także konsultingowej współpracy z organizacjami z różnych sektorów. Absolwentka zaawansowanego kursu Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach oraz Kursu Racjonalnej Terapii Zachowania. Od lat prowadzi konsultacje psychologiczne, coachingi menedżerskie oraz spotkania terapeutyczne dla klientów biznesowych i indywidualnych. Po godzinach szczęśliwa żona i mama dwójki dzieci. Pomieszkuje we Wrocławiu i ukochanych Rudawach Janowickich. Promotorka aktywności zawodowej kobiet i wpierania ich w rozwoju, szczególnie w karierze menedżerskiej. Poszukując własnych sposobów na radzenie sobie z wypaleniem (nie tylko zawodowym) ucieka z miasta, bo wszystko co kocha jest w górach (szczególnie w Karkonoszach). W ciągu ostatniego roku spełniła wielkie życiowe marzenie – została opiekunką przecudnego sznaucera olbrzyma, z którym przygotowuje się do pracy dogoterapeutycznej.

Doświadczona managerka i wieloletnia dyrektorka samorządowych instytucji kultury. Filolożka, bibliotekoznawczyni, absolwentka studiów podyplomowych z zarządzania w sektorze publicznym i wykładowczyni akademicka. Wspiera i szkoli kadry kultury w całej Polsce, uczy mądrego i skutecznego zarządzania w kulturze, współpracuje w zakresie rozwijania kompetencji pracowników sektora kultury zarówno z dużymi instytucjami, takimi jak Narodowe Centrum Kultury, Łódzki Dom Kultury czy Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, jak i lokalnymi jednostkami oraz trzecim sektorem. Działa w Stowarzyszeniu Animatorów i Animatorek Kultury Forum Kraków. Autorka bloga i właścicielka marki Kultura na Czasie. Pochodzi z Dolnego Śląska.

Pracuje w Muzeum Narodowym we Wrocławiu od 1995 roku, od stycznia 2022 w Dziale Edukacji w Pawilonie Czterech Kopuł. Z wykształcenia jest animatorką kultury o specjalizacji tanecznej, pedagogiem i edukatorką muzealną na stanowisku kustosza. W swojej pracy zawodowej łączy dwie swoje wielkie pasje, miłość do sztuk plastycznych i do tańca. Prowadzi autorskie cykle oparte na tańcu intuicyjnym do dzieł sztuki. W swojej koncepcji warsztatów czerpie natchnienie z wypracowanych w latach dwudziestolecia międzywojennego nowych form tańca m.in. tańca wyrazistego i tańca plastycznego. Ideą spotkań jest poszerzanie sposobów percepcji kolekcji muzealnej. Patrząc na dzieło sztuki, uczestnicy mogą zachwycić się i zatańczyć jego formę, fakturę, linię, zainspirować się tematem, docenić warstwę symboliczną i za pomocą spontanicznej improwizacji tanecznej „opowiedzieć” o danym eksponacie. Jednym z najważniejszym zagadnień w jej warsztatach jest pytanie: jak działa na uczestnika w warstwie emocjonalnej dany obiekt i jakie wrażenia w ciele można odczuć przy tej okazji?

Jest magistrem sztuki, z wykształcenia jest też technikiem plastykiem wystawiennikiem, pracuje jako instruktorka zajęć artystycznych, plastycznych, teatralnych w Gminnym Centrum Kultury w Kłaju. Członkini Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Kłaj, Stowarzyszenia Książnice nad Rabą, Stowarzyszenia Centrum B7 Kraków Nowa Huta, Grupy Poetycko-Literackiej Anima z Sieradza. Od początku swojej pracy artystycznej i zawodowej zajmowała stanowiska, wymagające dobrej organizacji, samodyscypliny, kontaktu z ludźmi a także dużej odpowiedzialności i kreatywności. Kończąc artystyczne szkoły nieustannie podążała obraną wcześniej drogą. Prowadziła własną firmę wodzirejsko-konferansjerską Kameleon Events. Kierowała swoją energię na różne działania pracując na stanowiskach: nauczycielka, instruktorka, plastyczka, teatrolożka, animatorka kultury, aktorka, wodzirejka. Prowadziła wykłady dotyczące szczęścia i życia w pasji na Uniwersytecie III wieku w Kłaju, wraz z Markiem Marczakiem prowadziła też autorski kanał „Świat według Kamy”. Pisze książki inspirowane życiem na wsi, wydała 3 pozycje literacko - ilustracyjne dla dzieci. Skończyła właśnie 40 lat i w końcu wierzy, że nastał najlepszy dla niej czas. Czas kiedy wie co chce dalej robić w swoim życiu i w jakim kierunku się rozwijać.

Absolwent kulturoznawstwa Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, arteterapeuta Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, fotograf Studium Związku Polskich Artystów Fotografików, absolwent programu Fundacji Szkoła Liderów - Liderzy dla młodzieży województwa świętokrzyskiego. Jest ekspertem ds. działań terenowych i komunikacji zespołu Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej. Jako niezależny animator i edukator współpracuje z instytucjami kultury BWA Ostrowiec Świętokrzyski, Amfiteatr Daszyńskiego 5 w Radomiu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach, Narodowe Centrum Kultury i inne. Autor projektu Pan od Plastyki, angażującego dzieci i młodzież do kreatywnych aktywności inspirowanych twórczością znanych artystów. Lubi pracować w małych miejscowościach i obserwować zmiany postrzegania swojej roli w społeczności przez uczestników działań. Zrealizował liczne murale w przestrzeni miejskiej i wiejskiej, angażując do ich tworzenia młodzież i seniorów.

Filolożka, animatorka czytelnictwa, koordynatorka projektów edukacyjnych i kulturalnych, regionalistka. Z sektorem kultury związana od kilkunastu lat, od trzech lat pełni funkcję Kierownika Biblioteki Publicznej w Ziębicach, gdzie zajmuje się szeroko rozumianą animacją czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, budowaniem wizerunku biblioteki jako trzeciego miejsca oraz promocją dziedzictwa kulturowego regionu. Laureatka Ziębickiego Lauru Oświatowego za podejmowanie działań edukacyjnych i kulturalnych na rzecz rozwoju dzieci i młodzieży z terenu Gminy Ziębice. Współautorka książki poświęconej historii regionu. Z zamiłowania pasjonatka podróży i turystyki. Prezeska Koła PTTK Ziębickie Orły.

Samorządowiec, aktywista, społecznik, autor i koordynator projektów inwestycyjnych z zakresu infrastruktury ośrodków kultury i bibliotek, kierownik ds. Organizacji i Rozwoju Ziębickiego Centrum Kultury. Pomysłodawca przedsięwzięć kulturalnych, edukacyjnych i społecznych na rzecz rozwoju młodzieży z terenu Gminy Ziębice, współorganizator „Dolnośląskiego Forum Młodych” oraz założyciel Młodzieżowej Rady Miejskiej w Ziębicach. Jego zainteresowania zawodowe oscylują wokół wdrażania nowoczesnych rozwiązań w ośrodkach kultury, dostosowaniu infrastruktury kulturalnej do potrzeb współczesnego odbiorcy oraz partycypacji społecznej w budowaniu lokalnej wspólnoty, co realizuje pełniąc funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Ząbkowickiego oraz Wiceprezesa Ziębickiego Stowarzyszenia Janine.

Psycholożka, absolwentka studiów podyplomowych „Uważność i współczucie. Podstawy, badania, psychoterapia.”, w trakcie certyfikacji na nauczyciela MBCT-L (terapia poznawcza oparta na uważności). Prowadzi warsztaty psychoedukacyjne w oparciu o uważność i współczucie oraz współtworzy kampanie wspierające dobrostan pracowników. Założycielka i członkini zarządu SZTOS – Stowarzyszenia Zainteresowanych Troską o Siebie.

Nauczyciel uważności. Ukończył szkolenia nauczycielskie: Terapii Poznawczej Opartej na Uważności (Mindfulness-based Cognitive Therapy) prowadzone przez Oxford Mindfulness Foundation przy współpracy z Fundacją Rozwoju Mindfulness, oraz programu Redukcji Stresu Opartego na Uważności (Mindfulness-Based Stress Reduction) prowadzonego przez Bangor University.


Partnerzy

LOGOTYP ZCK WSPÓŁPRACA-08

Projekt „#muzealniaki. Szkolenie dla kadr instytucji kultury. Pracownicy” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

mkidn