Muzeum poleca „Weekend z Historią”

Muzeum Pana Tadeusza poleca
Weekend z Historią

• 21-22 kwietnia 2017
  • Instytut Historii Uniwersytetu Wrocławskiego
    ul. Szewska 49, Wrocław

Polecamy „Weekend z Historią”, czyli cykl spotkań z wrocławskimi historykami młodego pokolenia, którzy zdecydowali się na podzielenie swoją wiedzą.

O potrzebie popularyzacji historii nie trzeba nikogo przekonywać, choć najczęściej zajmują się tym pasjonaci, zawodowcy rzadziej skłonni są podjąć trud upowszechniania swoich ustaleń masowemu odbiorcy. Historia, jak mało która dziedzina wiedzy, pozwala zrozumieć otaczający nas świat widziany przez pryzmat człowieka, przy czym nie chodzi tylko o realia społeczne czy polityczne. Badania historyczne otwierają drogę do zrozumienia zjawisk o niezwykle indywidualnym charakterze, a perspektywa, z jakiej się je analizuje może być, w pełnym tego słowa znaczeniu, mikrohistoryczna. Jednak aby zwykły człowiek mógł otrzymać dostęp do tak rozumianej Klio konieczne jest spotkanie z najlepszymi specjalistami. Wrocławscy historycy stanowią w Polsce elitę i choć wyniki ich badań rzadko trafiają do mediów w rankingach ministerialnych wyprzedzają specjalistów z innych polskich ośrodków naukowych.

W programie znalazły się dyskusje, pokazy multimedialne oraz wykłady poświęcone różnorodnej tematyce historycznej.

Program Weekend z Historią 21-22 kwietnia 207 r.
Instytut Historyczny Uniwersytet Wrocławski ul. Szewska 49

Piątek 21.04:

Audytorium Instytutu Historycznego:

Godzina 10.00 – 11.30

Wykład multimedialny: Muzyka i kino w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce

Organizatorzy: Studenckie Koło Naukowe Historii XX wieku im. W. Wrzesińskiego

Godzina 11.30 – 13.00

Wykład multimedialny: Dieta naszych staropolskich przodków.

Organizatorzy: Studenckie Koło Naukowe Nowożytników im. W. Czaplińskiego

Wykład multimedialny: Ucztowanie po staropolsku.

Organizatorzy: Doktoranckie Koło Naukowe Historii Nowożytnej im. J. Leszczyńskiego

Godzina 13.30 – 15.00

Wykład multimedialny: Uroda i sposoby dbania o urodę w dwudziestoleciu międzywojennym
Karolina Tomicka

Wykład multimedialny: Quo vadis post mortem… Śmierć i zmarli w kulturze
Przemysław Szydło

Organizatorzy: Interdyscyplinarne Studenckie Koło Naukowe Miłośników Historii Kultury

Sala 104

Godzina 10.00 – 11.30

Warsztaty Łaciny żywej połączone z pokazem na temat życia codziennego w starożytnym Rzymie.

Organizatorzy: Studenckie Koło Naukowe Historyków Starożytności

Godzina 12.00

Wykład interaktywny: Czerwoni Carowie. Z dala od pałacu – historie z życia prywatnego przywódców Związku Radzieckiego
Kamil Frączkiewicz

Godzina 14.30

Wykład interaktywny: Podole w oczach współczesnych podróżników. Zabytki, tradycja i kultura
Rafał Leszczyński

Sala 14

Godzina 10.00

Wykład interaktywny: Propaganda w Stanach Zjednoczonych w pierwszej połowie XX wieku na wybranych przykładach.

Organizatorzy: GOING WEST – Koło Naukowe Amerykanistów

Godzina 14.00 – 15.00

Pokaz tańca zorganizowany przez Zespół Tańca Dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego. Pokaz połączony będzie z warsztatami tańca dawnego

Sala 17

Godzina 14.15 – 15.45

Pokaz gry planszowej Festung Breslau Lite przygotowanej przez studentów Historii w przestrzenie publicznej. Public History

Sobota 22.04.

Spacery edukacyjne:

Początek spacerów w holu Instytutu Historycznego ul. Szewska 49

Spacer edukacyjny szlakiem Kościołów Wrocławia

W programie zwiedzanie średniowiecznych i barokowych kościołów w na Starym Mieście.

Organizatorzy: Studenckie Koło Naukowe Regionalistów

Spacer wśród czterech wyznań

W programie Katedra Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, kościół Opatrzności Bożej, synagoga pod Białym Bocianem i kościół pw. św. Antoniego

Organizatorzy: Studenckie Koło Naukowe Ochrony Dziedzictwa Kultury

Więcej informacji na: http://www.hist.uni.wroc.pl/PL/

****

Polecamy! A po Weekendzie z historią zapraszamy na wykład z cyklu Soboty z historią do Muzeum Pana Tadeusza, 22 kwietnia o godzinie 16.00, wstęp wolny!