Narodowe czytanie 2020

Balladyna

• 5 września 2020 (sobota), godz. 12.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na Narodowe Czytanie organizowane przez Prezydenta RP od 2012 roku. Podczas tegorocznej edycji akcji czytane będą wybrane fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego. To wybitne dzieło polskiego romantyzmu, ukończone w 1834 roku, powstało „na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem” (oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej).

W czytaniu „Balladyny” udział wezmą wrocławscy aktorzy oraz Dyrektor Muzeum Pana Tadeusza Marcin Hamkało, Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski, Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, p.o. Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Arkadiusz Wojciechowicz.

Czytaniu towarzyszyć będzie pokaz pierwszego wydania dramatu, które ukazało się w 1839 roku nakładem Księgarni i Drukarni Polskiej w Paryżu, tj. pięć lat po ukończeniu dzieła. Prezentowany egzemplarz pochodzi ze zbiorów Ossolineum i posiada proweniencję lwowską.

• produkcja wydarzenia: Fundacja ArtTrakcja
  • reżyseria: Agata Skowrońska