zwiedzanie
Akt siedzący (1968), czyli gdzie się ukrył diabeł
na obrazach Nowosielskiego
- 12 stycznia 2025 (niedziela),
godz. 12.00–13.00
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach muzeum od 20 grudnia 2024
- prowadzenie: Maria Jeziorowska
- Muzeum Pana Tadeusza
Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
Kamienica Pod Złotym Słońcem
(Rynek 6, Wrocław)
WYDARZENIE ODWOŁANE
Szanowni Państwo,
informujemy, że oprowadzanie kuratorskie 12 stycznia 2025 zostało odwołane. W terminie wydarzenia zapraszamy na bezpłatne oprowadzanie po Muzeum Pana Tadeusza z przewodnikiem.
Przepraszamy za niedogodności, niebawem opublikujemy informację o nowym terminie oprowadzania pt. „Akt siedzący” (1968), czyli gdzie się ukrył diabeł na obrazach Nowosielskiego.
W ramach cyklu „Niedzielny obiekt” zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie poświęcone dziełu pt. „Akt siedzący” i twórczości Jerzego Nowosielskiego.
Podczas spotkania przyjrzymy się obrazowi Jerzego Nowosielskiego „Akt siedzący” z 1968 roku, z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu, prezentowanemu na wystawie stałej „Pan Tadeusz Różewicz”. Osadzimy go w kontekście zainteresowań malarza związkami erotyki z mistyką, tradycją ikon, surrealizmem i abstrakcją. Ważnym punktem odniesienia będzie także przyjaźń artysty z autorem „Białego małżeństwa”, dramatu, którego Nowosielski nie chciał zilustrować. Tłumaczył, że eros w jego sztuce ma charakter wstępujący, a u Różewicza zstępujący, horyzontalny, czy nawet infernalny. Malarz wierzył, że motywy erotyczne, którym towarzyszy na przykład przemoc, służą na końcu uwzniośleniu miłości. Różewiczowi zaś zarzucał pozbawione takiej ambicji „babranie się” w najniższych ludzkich instynktach. Spróbujemy rozwikłać znaczenie tych rozróżnień, a także spojrzeć na dzieła malarskie i literackie obu twórców ze współczesnej perspektywy.
Prowadząca
dr Maria Jeziorowska – absolwentka historii sztuki i psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz filologii polskiej w ramach Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Wrocławskiego. Laureatka stypendium „European Museum of the Year Award” dla młodych pracowników muzeów. Autorka rozprawy i artykułów naukowych o związkach poezji i sztuk wizualnych, publikowała między innymi w „Kontekstach Kultury”, „Formacie”, „Rocznikach Humanistycznych”. Pracuje w Gabinetach Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza. Kuratorka wystaw czasowych i wystawy stałej „Pan Tadeusz Różewicz”. Współpracowała przy projektach edukacyjnych między innymi z Fundacją Grey House Szara Kamienica, Muzeum Współczesnym Wrocław, Millennium Docs Against Gravity, Fundacją Art Transparent, Krupa Art Foundation. W latach 2017–2020 prowadziła zajęcia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na kierunku Mediacja sztuki, w latach 2014–2022 na Uniwersytecie Wrocławskim, na kierunkach Filologia polska i Antropologia literatury, teatru i filmu.