zwiedzanie

O burzliwych dziejach obrazu Cypriana Kamila Norwida „Jutrznia”

  • 9 marca 2025 (niedziela),
    godz. 12.00–13.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach muzeum od 20 lutego 2025
  • prowadzenie: Magdalena Sudoł
  • Muzeum Pana Tadeusza
    Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
    Kamienica Pod Złotym Słońcem
    (Rynek 6, Wrocław)

W ramach cyklu „Niedzielny obiekt” zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie poświęcone „Jutrzni” Cypriana Kamila Norwida ze zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich.

Cypriana Kamila Norwida zapamiętano przede wszystkim jako mistrza pióra. Rzadko kto jednak wie, że artysta trudnił się także malarstwem. Namalował piętnaście obrazów olejnych, ale znamy los zaledwie czterech z nich. Jednym z ocalałych jest obraz pod tytułem „Jutrznia” z 1857 roku. W latach 70. XX wieku odkrył go i kupił w antykwariacie znany krakowski historyk sztuki Marek Rostworowski. Spotkanie w ramach cyklu „Niedzielny obiekt” przybliży słuchaczom nie tylko losy zaginionego dzieła, lecz również centralną postać zakonnej kobiety (być może jest to wizerunek Matki Makryny Mieczysławskiej) oraz alegoryczne znaczenia występujące w kompozycji obrazu. Wydarzenie poprowadzi Magdalena Sudoł.


Prowadząca

Magdalena Sudoł – adiunkt w Dziale Historii i Interpretacji „Pana Tadeusza” w Muzeum Pana Tadeusza, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Współkuratorka wystaw czasowych „Fredro dzieciom” zrealizowanej w ramach siódmej edycji Festiwalu Tradycji Literackich oraz „Czarna sukienka. Patriotki w walce o wolność” w Muzeum Pana Tadeusza. Jest autorką kilkudziesięciu odcinków muzealnych podcastów „W księgarni”. Wykonuje kwerendy i przygotowuje kolejne odsłony wystawy stałej Rękopis „Pana Tadeusza”.

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza