• 5 października 2022 (środa), godz. 18.00
  • Kino Popiół i Diament
  • wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
  • wejściówki dostępne w kasie muzeum
  • rozmowa poprzedzona jest projekcją filmu „Nikt nie woła” w reż. Kazimierza Kutza (1960)

Spotkanie wokół książki „Nikt nie woła, każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk” z jej autorami – Lechem Molińskim i Jerzym Wypychem poprzedzone seansem filmu „Nikt nie woła” w reżyserii Kazimierza Kutza.

Decyzja o otwarciu Wytwórni Polskich Filmów fabularnych na Ziemiach Odzyskanych uczyniła z Dolnego Śląska centrum powojennej produkcji filmowej. Wrocław i jego okolice utrwaliły się w kadrach wielu najważniejszych obrazów polskiej kinematografii. Jednym z tych miejsc jest Bystrzyca Kłodzka, w której w całości zrealizowano film „Nikt nie woła” w reżyserii Kazimierza Kutza. Kultowy do dziś obraz reprezentujący dokonania Polskiej Szkoły Filmowej posłuży za punkt wyjścia do rozmowy z autorami publikacji „Nikt nie woła, każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk” na temat scenograficznej spuścizny peryferii Ziemi Zachodnich.


Autorzy o książce

Oddajemy w ręce Czytelniczek i Czytelników książkę, której ostateczna forma kształtowała się dość długo. Chcieliśmy, by była ona z jednej strony kompleksowym spacerownikiem po śladach dokonań sztuki filmowej w regionie Dolnego Śląska, a jednocześnie selektywnym i subiektywnym przewodnikiem przybliżającym jego kinematograficzne dziedzictwo i specyfikę. Film to słowo i obraz, dlatego przedstawiamy wzajemnie się dopełniające zestawienie tekstów i fotografii. Co ważne, zdjęcia tu ukazane nie sprowadzają się jedynie do funkcji ilustracyjnej, a są wizualną interpretacją przestrzeni opisywanych słowem, wynikiem podróży i eksplorowania filmowego wymiaru Dolnego Śląska.


Goście

Lech Moliński – dziennikarz, animator kultury, organizator wydarzeń filmowych, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej. Współzałożyciel i wiceprezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej, w latach 2011–2018 dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych, a w latach 2015–2021 dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego Spektrum. Współtwórca projektów: Polish Cinema for Beginners, MIASTOmovie, Kinematograf Wrocławski, Spółdzielnia Kinowa Ołbin i Dolnośląskie Spacery Filmowe. Publikował m.in. w portalach „Stopklatka.pl”, „Dolnośląskość.pl”, „Dwutygodnik.com”, a także w „Kinie”, „Ricie Baum”, „Logo” i „Aktiviście”. Laureat wielu nagród, wyróżnień i stypendiów. Mieszka we Wrocławiu.

Jerzy Wypych – fotograf, twórca wideo oraz projektant graficzny. Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim i mediację sztuki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, studiował także komunikację wizerunkową. Od kilku lat konsekwentnie rozwija autorski sposób dokumentacji wydarzeń muzycznych, festiwali, wystaw. Tworzy na pograniczu reportażu i kreacji. Na stałe związany z Wrocławską Fundacją Filmową, TIFF Collective i Zakwas Studio. Współpracuje z artystami, instytucjami kultury oraz organizacjami pozarządowymi. Ponadto zajmuje się projektami fotograficznymi, które oscylują wokół etnografii wizualnej i relacji przestrzennych. Mieszka we Wrocławiu (www.jerzywypych.com).


Prowadzący

Marcin Kafel  pracownik Działu Organizacji Wydarzeń w Muzeum Pana Tadeusza, absolwent wrocławskiego Kulturoznawstwa. Od lat zaangażowany we wrocławską scenę około-filmową. Związany z Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Politechnika”, prowadzący „Klubu Filmowego Astra” w Obornikach Śląskich. Redaktor naczelny „Double Feature podkast filmowy”. Mieszka we Wrocławiu.


MKiDN_czarne logotyp 2022

Projekt „Polska Szkoła Filmowa i jej następcy w kinie studyjnym Popiół i Diament – przegląd” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.