14 maja 2022 (sobota), godz. 17.00–00.00 (ostatnie wejście o 23.00)

W ramach Nocy Muzeów 2022 zapraszamy do zwiedzania Muzeum Pana Tadeusza.

Zapraszamy do zwiedzania wystaw stałych oraz wystawy czasowej „Romantyczna włóczęga po Sudetach”. Zachęcamy również do udziału w otwartych warsztatach kaligrafii, dostępnych na dziedzińcu Kamienicy pod Złotym Słońcem.

Na pierwszą z atrakcji – odkrywanie tajemnicy szkatuły – połączonej z warsztatami artystycznymi, zapraszamy dzieci w wieku 7–12 lat.

Wizyta w Muzeum Pana Tadeusza będzie okazją do przyjrzenia się rekonstrukcjom strojów z epoki napoleońskiej. Suknię i mundur inspirowane garderobą z okresu Księstwa Warszawskiego zaprezentują Marta Dardzińska, autorka profilu Nobilis Domina/silva.rerum.xvii oraz Michał Dardziński.


Program dla dzieci

  • 14 maja 2022 (sobota), godz. 16.00
  • zajęcia dla dzieci w wieku 7–12 lat
  • liczba miejsc ograniczona

Zagadki tajemniczej szkatuły, edycja specjalna: Gwieździsta Noc w Muzeum

„Nareszcie księżyc srebrną pochodnię zaniecił,
Wyszedł z boru i niebo, i ziemię oświecił”.

Te słowa zapisane na kartach „Pana Tadeusza” poprzedzają opis nieba usłanego gwiazdami, podziwianego przez postaci zgromadzone wieczorową porą przy dworku w Soplicowie. Rozwiązując zagadkę ukrytą w Tajemniczej Szkatule, odkryjemy, co wprawiło w zachwyt bohaterów epopei i weźmiemy udział w rozgwieżdżonym warsztacie artystycznym. Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia do muzeum, w którym nawet nocą świeci słońce!


Warsztaty kaligrafii

  • 14 maja 2022 (sobota), od godz. 17.00–21.00
  • zajęcia dla zwiedzających w każdym wieku

Jak Adam Mickiewicz pisał „Pana Tadeusza”? Czy pierwsze wersy Inwokacji brzmią dziś tak samo, jak na karcie Rękopisu? Czy wieszcz narodowy był również mistrzem zgrabnej kaligrafii? Odpowiedzi na te pytania poznają Państwo już niebawem, w czasie Nocy Muzeów 2022 we Wrocławiu! Po zwiedzeniu ekspozycji zachęcamy Państwa do spróbowania swoich sił w pisaniu przy pomocy gęsiego pióra i innych narzędzi pisarskich. Stanowiska kaligraficzne będą dostępne na muzealnym dziedzińcu dla wszystkich zainteresowanych.


O rekonstruktorach

Marta i Michał Dardzińscy, fot. Andrzej Mikiciak
  • Marta Dardzińska – pracowniczka Działu Obsługi Widowni Muzeum Pana Tadeusza, absolwentka filologii polskiej, studentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. W centrum jej zainteresowań leżą obyczajowość staropolska, sztuka baroku i los kobiet z warstwy szlacheckiej. Od czterech lat zajmuje się rekonstrukcją historyczną XVII wieku, a także popularyzuje wiedzę o epoce staropolskiej, prowadząc profile Nobilis Domina/silva.rerum.xvii na Facebooku i silva.rerum.xvii na Instagramie.
  • Michał Dardziński – „urodzony w siodle”, dosiadający konia od ponad dwudziestu lat. Przygodę z rekonstrukcją zaczął w 2011 roku, wstępując w szeregi Stowarzyszenia Kawaleryjskiego imienia 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, w którym obecnie pełni funkcję prezesa. W latach 2015–2017 trenował łucznictwo konne, które stało się inspiracją do rozpoczęcia przygody z jazdą lekką okresu XVII wieku. Od niedawna ułan bitnego Pułku 2. Ułanów Xięstwa Warszawskiego. Poza rekonstrukcją miłośnik rajdów długodystansowych, które przebywa wraz ze swoim wierzchowcem o imieniu Sakron.