W ramach Nocy Muzeów 2023 zapraszamy do zwiedzania Muzeum Pana Tadeusza

20 maja 2023 (sobota), godz. 17.00–24.00 (ostatnie wejście o 23.00)

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza do zwiedzania trzech części wystawy stałej, na które składają się ekspozycje: „Rękopis Pana Tadeusza”, „Misja: Polska”, „Pan Tadeusz Różewicz”, oraz wystawy czasowej „Dziady. Przejście”. Zachęcamy również do udziału w otwartych warsztatach kaligrafii, dostępnych na dziedzińcu Kamienicy pod Złotym Słońcem.

Dla dzieci przygotowaliśmy warsztaty „Wianek lekiem na całe zło. Ludowy handmade i dawne tradycje”, na które obowiązują wcześniejsze zapisy.

Program wydarzeń

Zwiedzanie

• 17.00–23.00
  •  wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • wejścia na ekspozycję odbywają się co 15 minut w grupach 15-osobowych

Zwiedzanie wystaw stałych: „Rękopis Pana Tadeusza”, „Misja: Polska”, „Pan Tadeusz Różewicz” oraz wystawy czasowej „Dziady. Przejście”

Warsztaty kaligrafii

• 17.00–21.00
  • otwarte warsztaty kaligrafii
  • zajęcia dla dzieci oraz uczestników dorosłych

Jak długo Adam Mickiewicz pisał „Pana Tadeusza”? Czy pierwsze wersy Inwokacji brzmią dziś tak samo, jak na karcie Rękopisu? Czy wieszcz narodowy był również mistrzem zgrabnej kaligrafii? Jak wyglądał pierwodruk naszej epopei narodowej? Odpowiedzi na te pytania poznają Państwo już niebawem, w czasie Nocy Muzeów 2023 we Wrocławiu. Po zwiedzeniu ekspozycji zachęcamy do spróbowania swoich sił w pisaniu przy pomocy gęsiego pióra. Stanowiska kaligraficzne będą dostępne dla zwiedzających na dziedzińcu Kamienicy pod Złotym Słońcem.

Program dla dzieci

• 16.00–17.30
  • zajęcia dla dzieci w wieku 6–12 lat
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy

Warsztaty „Wianek lekiem na całe zło. Ludowy handmade i dawne tradycje”

Czytając „Pana Tadeusza” poznajemy życie codzienne szlachty i realia życia codziennego w szlacheckim dworze. Podczas warsztatów odkryjemy, gdzie fauna i flora ukryły się w obrzędowości ludowej. Dowiemy się, z czego wykonywane były wianki na Zielone Świątki i Boże Ciało, czym było majenie domów i wołowe wesele.

Na warsztaty obowiązują zapisy dostępne na stronie internetowej www.muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl od 10 maja 2023