Nowy sezon w Muzeum Pana Tadeusza

Nowy sezon w Muzeum Pana Tadeusza
program na wrzesień 2018

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na sezon programowy 2018/2019.

W nowym sezonie Muzeum Pana Tadeusza zaprasza nie tylko na wystawy stałe RękopisPana Tadeusza” i Misja: Polska, ale również na wydarzenia w ramach bogatego programu edukacyjnego i artystycznego, który poszerza tematy podejmowane na ekspozycjach i pozwala na podjęcie dialogu z najciekawszymi wątkami kultury współczesnej.

4 września wystawą Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza rozpocznie się II edycja Festiwalu Tradycji Literackich. Poeci, których rękopisy, pochodzące ze zbiorów Ossolineum, pojawią się jako interwencja w ekspozycję stałą muzeum, skomentują – w poważny, metaforyczny, a niekiedy ironiczny sposób – treści wystawy: tekst i kontekst powstania poematu Pan Tadeusz Adama Mickiewicza, a także wartości ważne i dla romantyków, i dla bohaterów wystawy Misja: Polska. Prezentowane obiekty konfrontowane będą z audiowizualnymi ingerencjami artystycznymi w multimedia współtworzące narrację muzeum.

Kolejne wydarzenia FTL zaplanowano na październik i listopad. Oprócz wystawy w programie znajdą się zajęcia teatralne i rodzinne, spotkania, warsztaty twórczego pisania i poezji miganej, zamknięte warsztaty artystyczne dla pacjentów Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, konferencja dla nauczycieli i konferencja naukowa oraz slam poetycki. Odbędzie się także premiera nowego, wydawanego przez Muzeum Pana Tadeusza pisma literackiego pt. „Interpretacje”.

W pierwszym miesiącu nowego sezonu zapraszamy na organizowane w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości Europejskie Dni Dziedzictwa w Ossolineum, które obejmują także wydarzenia w Muzeum Pana Tadeusza odbywające się pod hasłem Drogi do wolności. W niedzielę 9 września przygotowaliśmy wyjątkowe spotkanie na wystawie stałej Misja: Polska, podczas którego dr Małgorzata Preisner-Stokłosa opowie o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego i działalności Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK w czasie drugiej wojny światowej, zaś dr Mateusz Palka przybliży dawne audycje Radia Wolna Europa, które w okresie PRL-u umożliwiały zapoznanie się z archiwalnymi wypowiedziami i wspomnieniami działaczy niepodległościowych z okresu międzywojennego, niedopuszczanymi w Polsce do głosu przez cenzurę. W kolejną niedzielę, 16 września zapraszamy natomiast na wyjątkowe oprowadzanie po wystawie Rękopis „Pana Tadeusza” osnute wokół romantycznej idei wolności i niepodległości, które poprowadzi Anita Soroko.

W drugiej połowie września przygotowaliśmy równie ciekawy program wydarzeń skierowanych do osób starszych w ramach wrocławskich Dni Seniora – będzie to spotkanie w muzealnym escape roomie, czyli pokoju zagadek, podczas którego przypomnimy historię odzyskania niepodległości, oraz warsztaty artystyczne z czerpania papieru i warsztaty aktorskie inspirowane twórczością Zbigniewa Herberta.

22 września w ramach projektu Polskie miejsca pamięci. Dzieje dumy i chwały widzom indywidualnym polecamy wykład o Tadeuszu Kościuszce, który poprowadzi Bartosz Korzeniewski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Pod koniec września młodzież szkolną w grupach zorganizowanych zapraszamy na zajęcia w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, podczas których przybliżymy trudną historię XX wieku i przeniesiemy się w realia epoki i walki o wolność.

W Muzeum Pana Tadeusza od kilkunastu miesięcy trwa kampania społeczna #muzealniaki, której celem jest pokazanie, że na interakcję z kulturą nigdy nie jest za wcześnie, a wizyta w muzeum czy w galerii sztuki może być ciekawa także dla rodziców z najmłodszymi dziećmi. W ramach akcji od 27 do 29 września organizujemy Międzynarodową Konferencję Wyszehradzką, podczas której muzealnicy z Polski i Europy analizować będą muzealną ofertę dla rodziców z dziećmi od 0 do 3 lat. W trzecim dniu konferencji zapraszamy na niepowtarzalne zajęcia i warsztaty rodzinne, które odbywać będą się przy studyjnym udziale ekspertów.

W ramach oferty dla #muzealniaków od października dzieciom w różnym wieku polecamy udział w kolejnych spotkaniach z cyklu Sobotnie warsztaty rodzinne o zróżnicowanej tematyce i praktycznym charakterze. Zapraszamy również na zajęcia z cyklu Brzdąc w muzeum, przeznaczone dla rodziców z małymi dziećmi (od 0 do 2 lat). Kontynuować będziemy także cieszący się w poprzednim sezonie ogromną popularnością cykl Rodzinnych poranków muzycznych, czyli spotkań w Salonie romantycznym muzeum, które, dzięki lekcjom muzyki na żywo, rozwijają umiejętność świadomego i twórczego odbioru dźwięków już od najmłodszych lat.

W nowym sezonie nie zapomnieliśmy również o dorosłych melomanach. Od listopada powracają koncerty kameralne z serii Współbrzmienia, podczas których w barokowych wnętrzach Kamienicy pod Złotym Słońcem usłyszymy na żywo kompozycje napisane kilka lat bądź dekad temu. Od grudnia zapraszamy natomiast na kontynuację recitali z cyklu Salon dźwięków romantycznych, które stanowić będą okazję do towarzyskiego spotkania przy dźwiękach świeżych muzycznych interpretacji XIX-wiecznych utworów.

Od października kontynuowane będą popularne cykle proponowane przez Gabinety Świadków Historii – Misja: Polska. Misja: Wrocław o powojennych dziejach Wrocławia oraz Środy nad książką, czyli spotkania, do których punktem wyjścia będą książki dotyczące najnowszej historii Polski. Nie zabraknie wyjątkowych gości, premier wydawniczych i intrygujących, niekiedy kontrowersyjnych tematów.

W odnowionej formule powrócimy także do spotkań z serii Niedzielne oprowadzanie. Tym razem edukatorzy współpracujący z Muzeum Pana Tadeusza w różnych częściach muzealnych ekspozycji opowiedzą o wybranych postaciach, wydarzeniach i eksponatach, przedstawiając ich kontekst historyczny i tworząc w ten sposób barwną opowieść o Polsce od końca XVIII wieku do końca II wojny światowej.

Dla osób ciekawych obyczajów, które Adam Mickiewicz opisywał w Panu Tadeuszu, przygotowaliśmy cykl Warsztatów szlacheckich – pozwolą one w praktyce przekonać się, jak wyglądało życie codzienne w szlacheckim dworze.

Nowością w sezonie 2018/2019 są prezentacje rękopisów ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. W Muzeum Pana Tadeusza będziemy mogli zobaczyć i poznać historię najważniejszych dzieł polskiej literatury autorstwa m.in. Ignacego Krasickiego, Aleksandra Fredry czy Stefana Żeromskiego.

Zainteresowanym najnowszymi nurtami humanistyki polecamy cykl Otwarte pracownie – warsztaty, wykłady i spotkania wokół tematów związanych z przenikaniem się sfery języka werbalnego i wizualnego we współczesnej kulturze. Z programu nie zniknie też cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem, skupiony na psychologii i samorozwoju cykl Współcześni romantycy współorganizowany przez Muzeum Pana Tadeusza i Uniwersytet SWPS.

Od 1 września zmieniają się godziny otwarcia muzeum. Od wtorku do piątku zapraszamy od 9.00 do 17.00, zaś w weekendy w dalszym ciągu od 10.00 do 18.00. To ułatwienie zwłaszcza dla grup szkolnych i przedszkolnych, które chcą skorzystać z naszej oferty lekcji i warsztatów muzealnych. Dla widzów niemających czasu na odwiedziny w muzeum w dni powszednie, przedłużamy na kolejny sezon promocję, dzięki której w każdą niedzielę bilety wstępu na wystawy stałe RękopisPana Tadeusza” i Misja: Polska kupimy za złotówkę.

Wszystkie wydarzenia (oprócz niedzielnego oprowadzania, warsztatów szlacheckich i koncertów) są bezpłatne, z racji ograniczonej liczby miejsc na większość spotkań, wykładów i warsztatów obowiązują zapisy.

Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza!

Program na wrzesień 2018

 • 2 sierpnia–14 października
  Łap chwile na Dolnym Śląsku
  wystawa planszowa ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
  >>więcej informacji
 • 4 września–2 grudnia
  Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert
  komentują Muzeum Pana Tadeusza
  wystawa w ramach II Festiwalu Tradycji Literackich
  >>więcej informacji
 • 4 września (wtorek), godz. 17.00
  Wernisaż wystawy
  Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert
  komentują Muzeum Pana Tadeusza
 • 9 września (niedziela), godz. 12.00 i 14.00
  Drogi do wolności na wystawie stałej Misja: Polska
  spotkanie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa
  prowadzenie: dr Mateusz Palka, dr Małgorzata Preisner-Stokłosa
  >>więcej informacji
 • 16 września (niedziela), godz. 12.00 i 14.00
  Drogi do wolności na wystawie stałej Rękopis „Pana Tadeusza”
  oprowadzanie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa
  prowadzenie: Anita Soroko
  >>więcej informacji
 • 20 września (czwartek), godz. 12.00–13.15
  Granice niepodległej – przygoda w escape roomie, czyli pokoju zagadek
  spotkanie w ramach Dni Seniora
  prowadzenie: Monika Nowak, dr Grzegorz Polak
  >>więcej informacji
 • 21 września (piątek), godz. 12.00–13.15
  Z sita czerpane
  warsztaty artystyczne w ramach Dni Seniora
  prowadzenie: Kinga Łaska
  >>więcej informacji
 • 22 września (sobota), godz. 16.00
  Tadeusz Kościuszko – bohater wciąż aktualny?
  wykład w ramach projektu Polskie miejsca pamięci. Dzieje dumy i chwały
  prowadzenie: dr hab. prof. UAM Bartosz Korzeniewski
  >>szczegóły wkrótce
 • 25 i 26 września 2018 (wtorekśroda), godz. 10.00 i 12.00
  Dolnośląski Festiwal Nauki
  „Polaków drogi do wolności”. Escape room i inne zagadki
  prowadzenie: Monika Nowak, dr Grzegorz Polak
  >>więcej informacji o zapisach
 • 27–29 września (czwartek–sobota)
  #muzealniaki – muzeum nie tylko dla dużych!
  Dzieci od 0 do 3 lat w muzeum.
  Międzynarodowa Konferencja Wyszehradzka
  >>więcej informacji
 • 29–30 września (sobota–niedziela) godz. 10.00–14.00
  Posążek boga ironii
  warsztaty aktorskie w ramach Dni Seniora i II Festiwalu Tradycji Literackich
  prowadzenie: Beata Rakowska, Lucyna Piwowarska-Dmytrów
  >>więcej informacji

* * * *

Na warsztaty, wykłady, oprowadzanie i spotkania wstęp bezpłatny; liczba miejsc ograniczona.

Zapisy na warsztaty oraz możliwość rezerwacji wejściówek na wykłady, spotkania i oprowadzanie: zapisy@ossolineum.pl.

Szczegółowe informacje o poszczególnych wydarzeniach na stronie www.muzeumpanatadeusza.pl oraz na profilu www.facebook.com/panatadeusza.

Fot. Marta Gierucka