spotkanie w ramach czternastej edycji Festiwalu Nowe Epifanie
„Na świecie znowu, ale nie dla świata”
o upiorach w Dziadach i nie tylko
- 30 marca 2023 (czwartek), godz. 17.00
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
- transmisja online
„Na świecie znowu, ale nie dla świata”. O upiorach w Dziadach i nie tylko – spotkanie w ramach czternastej edycji Festiwalu Nowe Epifanie
Ramami dla dyskusji, wyznaczającymi wspólne pole refleksji będą: najnowsza książka Łukasza Kozaka „Upiór. Historia naturalna” oraz wystawa „Dziady. Przejście” przygotowywana aktualnie w Muzeum Pana Tadeusza.
Obraz upiora (lub raczej: upiorów) wyłaniający się z publikacji Kozaka w wielu punktach weryfikuje, niekiedy zaprzecza wyobrażeniu literackiemu – ukonstytuowanemu przez romantyków – oraz popkulturowemu. Czy myślenie o upiorze, jako bycie usytuowanym „gdzieś pomiędzy” życiem a śmiercią, uosobieniu zła, którym straszy się nieposłuszne dzieci znajduje swoje uzasadnienie w historii naturalnej? Czy konteksty etnograficzne, lingwistyczne, historyczne, forensyczne i antropologiczne (w swoim najbardziej prymarnym rozumieniu – jako czysto „ludzkie”) zarysowane przez Kozaka mogą posłużyć jako narzędzia do nowych odczytań samego Mickiewiczowskiego arcydramatu jak i jego najpopularniejszych inscenizacji? Na te – i wiele innych – pytań postaramy się odpowiedzieć w czasie rozmowy.
Prowadzenie
dr Justyna Kowal – pracowniczka Zakładu Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej zainteresowania badawcze krążą wokół problemów medialności teatru oraz reprezentacji historii i pamięci w polskim teatrze współczesnym. Publikowała m.in w „Załączniku kulturoznawczym”, „Notatniku Teatralnym”, „Opcjach”, „Filoteknosie”. Współredaktorka książki „Teatr zaangażowany w Polsce i na świecie. Wrocławski Zeittheater”. Członkini Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych.
Gość
Łukasz Kozak – historyk mediewista, autor książek „Upiór. Historia naturalna” i „With Stake and Spade. Vampiric Diversity in Poland” – pierwszych wyczerpujących opracowań na temat upioryzmu