Oprowadzanie kuratorskie
po wystawie

• 25 czerwca 2022 (sobota), godz. 18.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • wejściówki do odbioru w kasach Muzeum Pana Tadeusza

„Romantyczna włóczęga po Sudetach” – oprowadzanie kuratorskie

Wystawa czasowa przypominająca postać Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego (1814–1890), polskiego artysty-wędrowca, prezentuje przede wszystkim jego dzieła ukazujące malownicze zakątki Sudetów, które wzbudziły jego zachwyt. Można na niej zobaczyć nie tylko ilustrowane rękopisy śląskich poematów „śpiewaka-podróżnika” (jak sam siebie określił Stęczyński) i jego rysunki, akwarele oraz grafiki, ale również przykłady ikonografii śląskich widoków popularnych w XIX wieku. Większość powstających na Śląsku przedstawień graficznych sudeckich okolic powstawała na potrzeby ówczesnych miłośników górskich wycieczek, których coraz liczniejsze grono pragnęło mieć pamiątkę swoich podróżniczych dokonań.

prowadzenie:
Aldona Mikucka – absolwentka historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, kustosz w Dziale Edukacji Muzeum Pana Tadeusza, edukatorka muzealna, plastyczka, przewodniczka miejska po Wrocławiu działające w Stowarzyszeniu Podróżników TUiTAM. Od 2011 roku zajmuje się popularyzacją zbiorów Ossolineum m.in. poprzez przygotowywanie scenariuszy lekcji muzealnych, wykładów popularyzatorskich prezentowanych w cyklu „Z ossolińskiej kolekcji” oraz warsztatów artystycznych z cyklu „Rodzinna Pracownia Ilustracji”, a także scenariuszy filmów edukacyjnych związanych z lekturą „Pana Tadeusza”. Autorka współczesnego opracowania zabytkowej gry planszowej „Piast” z 1904 roku ze zbiorów Ossolineum (2013), kuratorka wystawy czasowej Nasz malarz Orłowski”. Rysunki Aleksandra Orłowskiego ze zbiorów Ossolineum (2019).

Wojciech Gruk – historyk i historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, pracownik Działu Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, gdzie opiekuje się zbiorami grafiki. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat sztuki i architektury luteranów śląskich po wojnie trzydziestoletniej. Autor kilkunastu artykułów naukowych, współorganizator konferencji naukowych. Miłośnik dziejów Śląska i zapalony popularyzator wiedzy o regionie, autor instagramowego bloga śląskoznawczego humanista wroclawski.

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza