Oprowadzanie kuratorskie
po wystawie „Dziady. Przejście”

• 15 kwietnia 2023 (sobota), godz. 12.00
  • 23 kwietnia 2023 (niedziela), godz. 12.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum
  • prowadzące: dr Justyna Kowal, dr Joanna Hytrek-Hryciuk

W kwietniu zapraszamy na dwa oprowadzania kuratorskie po wystawie czasowej „Dziady. Przejście

Przejście przez muzealną ekspozycję będzie spotkaniem z unikatowymi obiektami z kolekcji Ossolineum oraz kilkoma wybranymi wątkami „Dziadów”: poczynając od materii czysto tekstowej, okoliczności powstania poszczególnych części, po szerokie spojrzenie na obrzędowy charakter dzieła i zawarty w nim motyw starcia dobra ze złem.

Finał ekspozycji poruszy problem politycznego mitu siły sprawczej „Dziadów”, na przykładzie którego opowiemy historię wydarzeń Marca ’68, stanowiących przejście od dramatu scenicznego do dramatu społecznego.

Prowadzące

dr Justyna Kowal – pracowniczka Zakładu Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej zainteresowania badawcze krążą wokół problemów medialności teatru oraz reprezentacji historii i pamięci w polskim teatrze współczesnym. Publikowała m.in w „Załączniku kulturoznawczym”, „Notatniku Teatralnym”, „Opcjach”, „Filoteknosie”. Współredaktorka książki „Teatr zaangażowany w Polsce i na świecie. Wrocławski Zeittheater”. Członkini Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych.

dr Joanna Hytrek-Hryciuk – historyczka, śląskoznawczyni, autorka licznych publikacji na temat historii regionu i historii Polski w XX wieku. Laureatka nagrody Fundacji im. Tomasza Strzembosza. W 2020 roku wyróżniona tytułem 30. Kreatywnych Wrocławia. Odpowiada za lekcje muzealne związane z historią najnowszą.

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza