• 8 czerwca 2024 (sobota),
    godz. 12.00
  • początek spaceru:
    Muzeum Pana Tadeusza
    (Rynek 6, Wrocław)

W ramach trzeciej edycji cyklu „Popiół i Diament. Spotkania autorskie” zapraszamy na spacer pod tytułem „Osiedle Stare Miasto: elastyczne plany i plany minimum”, który poprowadzi Agata Gabiś.

Odbudowana starówka w latach 60. XX wieku staje się niemal pełnoprawnym osiedlem mieszkaniowym: ze szkołami i przedszkolami, z całym zapleczem usługowo-handlowym. Na podwórkach powstają place zabaw i tereny zielone, z parterów można zejść do niewielkich ogródków.

Podczas spaceru przyjrzymy się staromiejskim, powojennym kamienicom oraz blokom od frontu i od podwórza oraz sprawdzimy, jak się mieszkało (i mieszka) na Starym Mieście.

Rynek z Ratuszem po odbudowie, fot. A. Czelny, zbiory Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
Plac Młodzieżowy w budowie, początek lat 50., zbiory Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Prowadząca

Agata Gabiś, fot. K. Smyk
Agata Gabiś, fot. K. Smyk

dr Agata Gabiś – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się przede wszystkim architekturą XX wieku oraz rozwojem przestrzennym Wrocławia i Dolnego Śląska. Na podstawie pracy doktorskiej, dotyczącej powojennej architektury Wrocławia, została w 2019 roku wydana książka „Całe morze budowania. Wrocławska architektura 1956–1970”. Poza działalnością naukową i dydaktyczną Agata Gabiś działa na polu popularyzacji i ochrony dziedzictwa materialnego: współpracowała z Centrum Historii Zajezdnia, brała udział w przygotowaniu i realizacji programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, współtworzyła wystawy i cykle debat (między innymi w Muzeum Współczesnym Wrocław oraz w Biurze Wystaw Artystycznych). Od 2019 roku jest członkiem Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków.


mkidn

Zadanie „Popiół i Diament. Spotkania autorskie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza