RAZEM Z UKRAINĄ: 24 LUTEGO

„Petrykiwka”: dekoracyjne malarstwo ludowe Ukrainy
– warsztaty dla dorosłych

  • 25 lutego 2023 (sobota), godz. 16.00–17.30
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy

Petrykiwka: dekoracyjne malarstwo ludowe Ukrainy – warsztaty dla młodzieży i dorosłych

Zakład Narodowy im. Ossolińskich zaprasza na polsko-ukraińskie wydarzenia związane z pierwszą rocznicą pełnoskalowej agresji militarnej Federacji Rosyjskiej w Ukrainie.

24 lutego 2022 to data, która na stałe zapisała się w pamięci i świadomości mieszkańców Europy. Inwazja rosyjska położyła się cieniem na życiu milionów Ukraińców, którzy z dnia na dzień musieli opuścić swoje domy – po raz pierwszy od II wojny światowej doszło do tak masowych przesiedleń ludności. Ponad 6 milionów Ukraińców zmieniło miejsce zamieszkania, a ponad 200 tysięcy osób tworzy teraz ukraińską społeczność Wrocławia. Wspólnie chcemy upamiętnić dzień, który trwale zmienił historię naszego kontynentu.


25 lutego 2023, 16.00–17.30

Petrykiwka: dekoracyjne malarstwo ludowe Ukrainy

  • warsztaty artystyczne dla młodzieży od 16. roku życia i osób dorosłych
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy

Malarstwo petrykowskie to dekoracyjne malarstwo ludowe Ukrainy, które powstało we wsi Petrykiwka w obwodzie dniepropietrowskim. W malarstwie petrykowskim dominują motywy roślinne. Ornamenty przedstawiają na przykład astry, dalie, róże, stokrotki oraz owoce, które łączą się w fantazyjne kompozycje. Czasami wzory roślinne są łączone z wizerunkami ludzi, ptaków i zwierząt. Ornament petrykowski stał się artystyczną wizytówką Ukrainy. Wzory roślin Petrik były wykorzystywane między innymi do projektowania bankowych kart kredytowych. W 2012 roku obraz petrykowski został wpisany na Krajową Listę Elementów Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, a w 2013 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO. W Petrykiwce działa dziś Centrum Sztuki Ludowej „Petrykiwka”, które zrzesza około czterdziestu znanych mistrzów malarstwa.

Podczas warsztatów uczestnicy wykonają drewniane podstawki pod kubek ozdobione roślinnymi ornamentami. Zajęcia poprowadzi ukraińska artystka Svetlana, która od piętnastu lat wykonuje zdobienia w stylu petrykowskiego malarstwa.