Kino Popiół i Diament

• 6 stycznia–30 czerwca 2022
  • każdy czwartek, godz. 18.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum
  • jedna osoba może odebrać maksymalnie dwie wejściówki
W czwartki w kinie Popiół i Diament prezentujemy filmy z cyklu „Pisarz na ekranie”. Realizacje poświęcone będą zarówno prawdziwym autorom, takim jak J.M. Barrie, jak i pisarzom fikcyjnym.

Repertuar

maj 2022

• czwartki

„Pisarz na ekranie”

05, 12, 19, 26 maja godz. 18.00

czerwiec 2022

• czwartki

„Pisarz na ekranie”

02, 09, 23, 30 czerwca godz. 18.00

Minione

kwiecień 2022

• 7 kwietnia 2022 (czwartek), godz. 18.00

Opowieść o francuskiej pisarce Sidonie-Gabrielle Colette, skandalistce i rewolucjonistce fin de siècle’u. Jej powieść o Klaudynie ukazała się pod nazwiskiem męża. Książka wywołała skandal i doczekała się kontynuacji.

• 14 kwietnia 2022 (czwartek), godz. 18.00

Wybitny i biedny poeta zakochuje się ze wzajemnością w dziewczynie z dobrego domu. Czy te przeciwieństwa połączy coś nie tylko silnego, ale i trwałego?

• 21 kwietnia 2022 (czwartek), godz. 18.00

Obraz nowojorskiej bohemy artystycznej lat 20. XX wieku. Jedną z barwniejszych postaci okresu była Dorothy Parker – pisarka, poetka, scenarzystka i publicystka magazynu „Vanity Fair”, która nade wszystko dała się poznać jako skandalistka stale skupiająca uwagę śmietanki towarzyskiej Manhattanu.

• 28 kwietnia 2022 (czwartek), godz. 18.00

Historia burzliwej miłości Williama Szekspira, która okazuje się lekarstwem na impas twórczy i niesie prawdziwy przełom w pisarstwie mistrza.

marzec 2022

• 3 marca 2022 (czwartek), godz. 18.00

Lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku: początki znajomości pisarzy Allena Ginsberga, Jacka Kerouaca i Williama Burroughsa, którzy stworzą ruch literacko-kulturowy zwany beat generation. Do tego morderstwo i świetna obsada.

• 10 marca 2022 (czwartek), godz. 18.00

Ekranizacja biografii autorstwa Geralda Clarke’a o niedoszłym laureacie nagrody Nobla z literatury. Ile w tym prawdy o autorze „Z zimną krwią”, a ile samej autokreacji? Czy to kino o prekursorze non fiction czy też paradokumentalna wizja postaci, która wstrząsnęła wielokrotnie opinię publiczną. Doskonała kreacja głównego bohatera podkreśla związek między pisarzem, a tym co reprezentuje sam twórca.

• 17 marca 2022 (czwartek), godz. 18.00

Biografia amerykańskiej poetki i pisarki Sylvii Plath opowiedziana od momentu, gdy otrzymała stypendium na uniwersytecie Cambridge. Życie Sylvii zmienia się diametralnie, gdy poznaje znanego poetę Teda Hughesa.

• 24 marca 2022 (czwartek), godz. 18.00

Andrew Wyke jest znanym autorem kryminałów, niestety nie układa mu się w małżeństwie. Aby wybrnąć z tej sytuacji wpada na szalony plan rodem z powieści, do którego realizacji potrzebny mu będzie… kochanek jego żony.

luty 2022

• 10 lutego 2022 (czwartek), godz. 18.00

Zdolny, ale zakompleksiony scenarzysta próbuje napisać adaptację filmową książki o orchideach. Jednak prawdziwe problemy zaczną się, gdy odwiedzi go brat bliźniak.

• 17 lutego 2022 (czwartek), godz. 18.00

Gil i Inez planują ślub w Paryżu. Jednak czas spędzony w najbardziej magicznym mieście świata uświadomi im, że więcej ich dzieli, niż łączy.

• 24 lutego 2022 (czwartek), godz. 18.00

Utrzymana w konwencji thrillera opowieść o człowieku, który wedle jednej z hipotez historycznych miałby być prawdziwym autorem dzieł Williama Szekspira. W tle zaś barwnie oddana, pełna intryg, zdrad i tajemnic, scena polityczna elżbietańskiej Anglii.

styczeń 2022

• 6 stycznia 2022 (czwartek), godz. 18.00

Młody pisarz Calvin przełamuje kryzys twórczy, powołując do życia bohaterkę literacką o imieniu Ruby. Wkrótce dziewczyna staje się realną osobą i wprowadza spore zamieszanie w życiu pisarza.

• 13 stycznia 2022 (czwartek), godz. 18.00

Tytułowy ghostwriter, przyjmując zlecenie ukończenia autobiografii wpływowego polityka, zostaje wciągnięty w sieć intryg i manipulacji. Niebezpieczeństwo okazuje się śmiertelne. Czy bohaterowi uda się dojść do prawdy i ocalić siebie?

• 20 stycznia 2022 (czwartek), godz. 18.00

Pisarz i kryzys twórczy. Destrukcyjna siła sztuki, czy też demony przeszłości? A co w efekcie? Nagrody Akademii Filmowej za najlepszy film i nagroda na pierwszym Festiwalu Filmowym w Cannes. To pierwszy z trzech, jak dotąd, takich przypadków w historii kina.

• 27 stycznia 2022 (czwartek), godz. 18.00

„Pani Dalloway powiedziała, że sama kupi kwiaty” – to zdanie otwiera jedną z najsłynniejszych powieści, której autorką jest Virginia Woolf. Kilkadziesiąt lat później literatura przeplata się z losem dwóch kobiet żyjących w różnych czasach.

Repertuar kina Popiół i Diament