Kino Popiół i Diament

„1945. Czy to jest wolność?” – pokaz filmu „Prawo i pięść”
w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego


  • 15 maja 2025 (czwartek), godzina 18.00
  • prowadzanie: Ewelina Wypchło
  • Muzeum Pana Tadeusza
    Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
    Kino Popiół i Diament
    Rynek 6, Wrocław 
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach muzeum 

O filmie „Prawo i pięść”

W ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie „1945. Czy to jest wolność?” 15 maja 2025 o godzinie 18.00 zapraszamy do Kina Popiół i Diament w Muzeum Pana Tadeusza na pokaz filmu „Prawo i pięść” (1964) w reżyserii Edwarda Skórzewskiego i Jerzego Hoffmana. Pokaz poprzedzi prelekcja Eweliny Wypchło.

„Prawo i pięść” najważniejszy western w historii polskiego kina w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego. Obaj panowie z powodzeniem przeszczepili amerykańską konwencję gatunkową na rodzimy grunt, by opowiedzieć o stanie Polski powojennej oraz konflikcie ostatniego sprawiedliwego (wybitna rola Gustawa Holoubka) z bandą szabrowników. Ekranizując powieść „Toast” Józefa Hena (odpowiedzialnego także za scenariusz), twórcy odmalowali jedyną w swoim rodzaju wizję Ziem Odzyskanych, które łudząco przypominają tu Dziki Zachód. Niepodrabialną atmosferę filmu „Prawo i pięść”, prócz widoków opustoszałych ulic, zrujnowanych miasteczek współtworzą nastrojowa ballada „Nim wstanie dzień” ze słowami Agnieszki Osieckiej, muzyką Krzysztofa Komedy w wykonaniu Edmunda Fettinga oraz stylowe, czarno-białe zdjęcia Jerzego Lipmana („Kanał”, „Nóż w wodzie”).

*Filmoteka Narodowa


Prowadząca

Ewelina Wypchło – adiunkt w Gabinetach Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza. Animatorka kultury, absolwentka kulturoznawstwa. W muzeum odpowiedzialna za współtworzenie i współprowadzenie programu filmowego i prowadzenie prelekcji podczas pokazów filmowych. Współautorka tekstów do „Gazety Różewicz”, autorka postów poświęconych nowościom wydawniczym dostępnym w muzealnej księgarni. Współkuratorka wystawy czasowej „Greta. Zajęcia dodatkowe”, koordynatorka wystawy „1945. Czy to jest wolność?”. Współtworzy cykl spotkań autorskich „Popiół i Diament”.

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne. Więcej informacji znajdziesz w naszej  Polityce prywatności.