• 20 października 2022 (czwartek), godz.17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • transmisja online

„Polio w Polsce 1945-1989. Studium z historii niepełnosprawności” – spotkanie z Marcinem Stasiakiem

Spotkanie z Marcinem Stasiakiem wokół książki „Polio w Polsce 1945–1989. Studium z historii niepełnosprawności” (Universitas 2021).

Książka porusza temat niepełnosprawności w powojennej Polsce, na przykładzie epidemii polio. Autor zbadał jaki wpływ na życie codzienne miała ta choroba, a przy okazji ukazał problem niepełnosprawności w czasach PRL-u. Czytelnik nie tylko dowiaduje się, jak powojenna Polska zmierzyła się z nieznaną epidemią i jak ją opanowała, ale poznaje także historie osób dotkniętych polio i ich wspomnienia związane z długotrwałym leczeniem i rehabilitacją.


O autorze

marcin-stasiak

Marcin Stasiak – doktor, historyk, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania badawcze obejmują historię społeczną i antropologiczną Polski po 1945 roku. Współautor wraz z Martą Kurowską-Budzan, książki „Stadion na peryferiach” wydanej przez TAiWPN Universitas w 2016 roku. Jest laureatem Nagrody Historycznej POLITYKI 2022 roku za książkę „Polio w Polsce 1945–1989. Studium z historii niepełnosprawności”, której poświęcone będzie spotkanie.


Transmisja spotkania


MKiDN_czarne logotyp 2022

Zadanie „Popiół i Diament – książka z historią w tle” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.