Kino Popiół i Diament
„Nie wybiera się przecież swojego czasu” – wykłady prof. Stanisława Beresia
- 17 listopada 2023 (piątek), godz. 18.00
- 29 listopada 2023 (środa), godz. 18.00
- pokaz i prelekcja
w kinie Popiół i Diament
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum
- jedna osoba może odebrać maksymalnie dwie wejściówki
Zapraszamy do kina Popiół i Diament na pokazy filmów: „Panny z wilka” w reżyserii Andrzeja Wajdy i „Ósmy dzień tygodnia” w reżyserii Aleksandra Forda, które poprzedzone zostaną wykładami profesora Stanisława Beresia.
„Panny z Wilka” reż. Andrzej Wajda (1979)
Adaptacja opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Ówczesne oceny krytyków i obecne próby odczytywania filmu Wajdy, jak i dzieła Iwaszkiewicza, bardzo się różnią. Rozpoczęły się jednak od głosów pełnych zachwytów, czego dowodem są nagrody przyznane w Gdańsku. Niespełna czterdziestoletni Wiktor Ruben po stracie przyjaciela, przyjeżdża na wieś do krewnych, gdzie w pobliskim dworze, w towarzystwie kilku panien, spędził swoje młodzieńcze lata.
-
17 listopada (piątek), godz. 18.00
-
pokaz w ramach cyklu „Drogi do wolności” – kino moralnego niepokoju
„Ósmy dzień tygodnia” reż. Aleksander Ford (1958)
Na podstawie opowiadania Marka Hłaski pod tym samym tytułem. Agnieszka, studentka filozofii, mieszka w Warszawie z rodzicami, bratem alkoholikiem i sublokatorem Zawadzkim. Zakochana jest w Piotrze, młodym architekcie, który mieszka w zrujnowanym budynku naznaczonym skutkami wojny. Kiedy budynek zostaje zniszczony, Piotr ubiega się o nowe mieszkanie, mając nadzieję, że zamieszka w nim razem z Agnieszką.
-
29 listopada 2023 (środa), godz. 18.00
-
pokaz w ramach cyklu „Nie wybiera się przecież swojego czasu” – Polska Szkoła Filmowa [vol. II]
o prowadzącym
Prof. Stanisław Bereś – profesor w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego; wcześniej w Instytucie Filologii Polskiej UWr (1973–2003), w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej (1979–1987) oraz na Uniwersytecie Charles’a de Gaulle’a Lille 3 we Francji (1987–1993). W latach 1996–2011 redaktor Telewizyjnych Wiadomości Literackich (TVP 2, TV Polonia), w latach 1997–1998 magazynu kulturalnego Latarnik (TV Polonia) oraz w roku 2003 programu publicystycznego „Jatka Kulturalna” (TVP 3); członek jury Nagrody Literackiej Nike (1996–2004). Od roku 2006 juror Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Prowadził cykl spotkań z pisarzami w Teatrze Polskim we Wrocławiu „Magiel literacki”. W roku 2012 redaktor portalu edukacyjnego Telewizjaliteracka.pl, od 2013 roku redaktor naczelny serii naukowej Biblioteki Narodowej.
Opublikował 23 książki (4 przełożone na języki obce) i ok. 550 artykułów, szkiców i recenzji na łamach czasopism krajowych, emigracyjnych oraz zagranicznych. Zrealizował kilkaset odcinków programów telewizyjnych, 3 filmy dokumentalne, 6 wykładów multimedialnych.
O cyklach filmowych
Pierwsza część tegorocznego przeglądu dopełni wiwisekcję złotego okresu polskiego kina, czyli „Polskiej Szkoły FIlmowej”. Tym razem, pokazywane będą tytuły mniej znane i jeszcze rzadziej wyświetlanie na kinowych ekranach. Są to dzieła często pomijane podczas retrospektyw dokonań najsłynniejszych polskich twórców takich jak Andrzej Wajda, Wojciech Jerzy Has czy Jerzy Skolimowski.
Drugi przegląd jest przekrojem przez kino moralnego niepokoju, czyli nurtu artystycznego, którego twórcy za nadrzędny cel postawili sobie krytykę PRL-owskiej władzy. Wbrew cenzurze i realizacyjnym trudnościom wiele z filmów tego okresu reprezentuje wyjątkową wartość artystyczną i do dziś zachowało swoją uniwersalną aktualność. W cyklu znajdują się filmy takich twórców jak Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland czy Krzysztof Kieślowski.
Patroni medialni
● Czasopismo Ekrany
● Pełna Sala
● Radio Luz
● Double Feature – podkast filmowy
Repertuar kina Popiół i Diament
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego