pokaz specjalny w ramach Weekendu Niepodległości w Ossolineum

„I tak zakwitnie szczęście i Rzeczpospolita”
– prezentacja oryginału rękopisu „Pana Tadeusza”

  • 8–11 listopada 2024
    (piątek–poniedziałek),
    godz. 10.00–17.00
  • prezentacja oryginalnego rękopisu poematu „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza w Muzeum Pana Tadeusza
  • wstęp w ramach biletu do muzeum
  • Muzeum Pana Tadeusza
    Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
    Rynek 6, Wrocław

W ramach Weekendu Niepodległości w Ossolineum od 8 do 11 listopada 2024 zapraszamy na wydarzenia towarzyszące prezentacji oryginału rękopisu poematu „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.

Wśród licznych zbiorów rękopiśmiennych Zakładu Narodowego im. Ossolińskich manuskrypt „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza zajmuje najważniejsze miejsce. Autograf epopei w listopadzie 2014 roku został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć świata”. Na co dzień ten jedyny, wyjątkowy i tak ważny dla Polaków manuskrypt przechowywany jest w Dziale Rękopisów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu w restrykcyjnych warunkach konserwatorskich.

W czasie świąt, takich jak Narodowy Dzień Niepodległości, oryginał rękopisu można podziwiać w Muzeum Pana Tadeusza.

W programie towarzyszącym prezentacji oryginału rękopisu zaplanowane zostały następujące wydarzenia: oprowadzanie, spotkanie kuratorskie wokół poematu Adama Mickiewicza, prelekcja na temat świata przedstawionego w „Panu Tadeuszu”, a 11 listopada 2024 dostępna będzie przez cały dzień diorama rekonstrukcyjna z początku XIX wieku, czyli stanowisko edukacyjne obsługiwane przez rekonstruktorkę historyczną.


Program
wydarzeń

„I tak zakwitnie szczęście i Rzeczpospolita” – spotkanie kuratorskie wokół poematu Adama Mickiewicza

    • 9 listopada 2024 (sobota), godz. 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 oraz 16.00
    • wstęp w ramach biletu do muzeum
    • prowadzenie: Magdalena Sudoł 

Spotkanie z kuratorką z Muzeum Pana Tadeusza – Magdaleną Sudoł, która będzie rozmawiać ze zwiedzającymi i odpowiadać na pytania dotyczące niezwykłych dziejów manuskryptu. Spotkania zaplanowane co godzinę to okazja do refleksji nad tekstem epopei i zaproszenie do rozmowy z ekspertką w kameralnym gronie. 

„I tak zakwitnie szczęście i Rzeczpospolita” oprowadzanie kuratorskie

    • 10 listopada 2024 (niedziela), godz. 12.00–13.00
    • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach muzeum
    • prowadzenie: Justyna Zimna

Ile kart liczy rękopis „Pana Tadeusza”? Czy jest kompletny? Czy Mickiewicz pisał wyraźnie? Dlaczego manuskrypt znajduje się we Wrocławiu? To jedne z nielicznych pytań, na które udzielimy odpowiedzi podczas oprowadzania kuratorskiego towarzyszącego wyjątkowej prezentacji oryginału „Pana Tadeusza”. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, nie tylko o burzliwych losach rękopisu, ale zaznajomią się z samym procesem twórczym oraz zmianami, jakie wprowadzał do utworu poeta w trakcie jego pisania, ale również już po jego wydaniu w 1834 roku. Oprócz bliskiego spotkania z oryginałem rękopisu „Pana Tadeusza” goście oprowadzania będą mogli zobaczyć hebanową szkatułę zamówioną specjalnie do przechowywania manuskryptu czy samodzielnie przejrzeć reprinty paryskiego wydania „Pana Tadeusza” z roku 1834.

Na zdjęciu Marta Dardzińska, fot. Magdalena Żbikowska

„I tak zakwitnie szczęście i Rzeczpospolita” – diorama rekonstrukcyjna z początku XIX wieku

    • 11 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 10.00–17.00
    • wstęp w ramach biletu do muzeum
    • prowadzenie: Marta Dardzińska

Ręcznie zdobiona porcelana, koronkowy wachlarz inkrustowany klejnotami, grafika z dziewiętnastowiecznego żurnala, patera wypieków według przepisów z epoki i zgrabna karafka z dworską nalewką – rekonstrukcyjna diorama przeniesie nas w czasie, pozwalając dotknąć historii poprzez zabytkowe przedmioty, będące dawniej na wyposażeniu ziemiańskiego dworu. Diorama, mająca zarazem charakter stanowiska edukacyjnego, posłuży za ilustrację dla barwnej opowieści o dworskiej codzienności na przełomie XVIII i XIX wieku, której będzie można wysłuchać o dowolnej porze 11 listopada w godzinach otwarcia Muzeum Pana Tadeusza.

„I tak zakwitnie szczęście i Rzeczpospolita” – świat szlacheckiego dworu na kartach „Pana Tadeusza”

    • 11 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 12.00–13.00
    • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum
    • prowadzenie: Marta Dardzińska

„Pan Tadeusz”, choć stanowi wytwór wyobraźni poety, jest mocno zanurzony w realiach świata szlacheckiego przełomu XVIII i XIX wieku – Mickiewicz wiernie odmalował na kartach poematu pejzaż obyczajów i kultury szlacheckiej schyłku I Rzeczpospolitej. Codzienność dworu i jego mieszkańców, znana zarówno z kart „Pana Tadeusza”, jak i z przekazów źródłowych, jest ujmująca w swojej prowincjonalnej prostocie i zarazem fascynująca w staropolskiej fantazyjności. Z okazji Święta Niepodległości sięgniemy do szlacheckich korzeni polskiej tożsamości narodowej i zanurzymy się w arkadyjską atmosferę Soplicowa, porównując ją z realiami historycznymi epoki podczas prelekcji „Świat szlacheckiego dworu na kartach Pana Tadeusza”, którą poprowadzi Marta Dardzińska.