„Próbując wszystkiego po trosze” – polski esej literacki

PRÓBUJĄC WSZYSTKIEGO PO TROSZE
PROMOCJA KSIĄŻKI POLSKI ESEJ LITERACKI. ANTOLOGIA

  • środa, 18 października 2017, godz. 18.00
    wstęp wolny

Wydawnictwo Ossolineum wraz z Muzeum Pana Tadeusza zapraszają na spotkanie poświęcone najnowszej książce w serii Biblioteka Narodowa: antologii Polski esej literacki.

„Próby” są jedną z najlepszych rzeczy, na jakie duch ludzki się zdobył – pisała Wisława Szymborska o wiekopomnym dziele Montagne’a, twórcy eseju. O tym, czym esej jest i jakie jest jego miejsce we współczesnej kulturze w Muzeum Pana Tadeusza rozmawiać będą autor „Wstępu” i opracowania antologii Jan Tomkowski, znawczyni eseistyki, Dobrawa Lisak-Gębala oraz literaturoznawca i krytyk literacki, Maciej Jakubowiak.

O książce

Polski esej literacki. Antologia
wybór, wstęp i opracowanie: Jan Tomkowski

Uprawiany co najmniej od czasów Montaigne’a, esej stał się w XX wieku jednym z najważniejszych gatunków literackich, równie istotnym jak wiersz liryczny, poemat czy powieść. Sięgali po niego także najwybitniejsi pisarze polscy: Witold Gombrowicz, Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz, Jerzy Stempowski. Grunt pod ich dokonania przygotowali twórcy wcześniejszego stulecia, m.in. Aleksander Świętochowski, Wiktor Gomulicki, Zenon Przesmycki (Miriam). Oczywiście korzenie eseju w polszczyźnie sięgają głębiej. Jak głęboko? To zależy od przyjętej definicji gatunku.

Antologia w opracowaniu Jana Tomkowskiego przedstawia historię polskiej eseistyki od późnego romantyzmu po współczesność. Wyborowi tekstów czterdziestu wybitnych polskich autorów, począwszy od Cypriana Kamila Norwida, a skończywszy na Jarosławie Marku Rymkiewiczu, towarzyszą obszerne biogramy oraz skrupulatne komentarze.

Zgodnie z intencją Tomkowskiego esej jest tu postrzegany jako dzieło literackie, a nie forma publicystyki.

Więcej informacji na stronie internetowej Wydawnictwa Ossolinem.