Wystawa „Romantyczna włóczęga po Sudetach”

Program wydarzeń


Program wydarzeń


 

Romantyczna włóczęga po Sudetach

wrzesień 2022


Przepis na niezapomnianą wyprawę” – oprowadzanie kuratorskie i warsztaty dla dzieci w wieku 712 lat
[wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa]

 • 18 września 2022 (niedziela), godz. 12.00–13.30
 • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
 • wejściówki dostępne w kasach muzeum od 1 września

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej Romantyczna włóczęga po Sudetach” przygotowane specjalnie z myślą o dzieciach. Po wysłuchaniu wielu fascynujących faktów i legend uczestnicy dowiedzą się, jak można utrwalać artystycznie mikrowyprawy po najbliższej okolicy, spacery po swoim mieście oraz dalekie podróże.

Podążając tropem miejsc przedstawionych na rysunkach i akwarelach Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego, artysty-wędrowca sprzed niemal dwustu lat, poznamy najciekawsze zakątki Sudetów. Znajdą się wśród nich górskie wodospady i labirynty, ruiny zamków oraz skały o osobliwych kształtach. Jak na romantycznych wędrowców przystało, spróbujemy wsłuchać się w zaklęte w nich opowieści, a następnie podejmiemy próbę stworzenia własnego dziennika podróż

prowadzenie:
Aldona Mikucka


Romantyczna włóczęga po Sudetach” – oprowadzanie kuratorskie po wystawie [wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa]

 • 18 września 2022, godzina 15.00–16.30

Zwiedzanie wystawy czasowej w towarzystwie jej kuratorów stanie się okazją do wysłuchania ciekawych opowieści dotyczących nie tylko życia i twórczości romantycznego artysty-wędrowca, jakim był Bogusz Zygmunt Stęczyński, ale również związanych z początkami rozwoju ruchu turystycznego w Sudetach.

Wystawa czasowa przypominająca postać Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego (1814–1890) prezentuje przede wszystkim jego dzieła ukazujące malownicze zakątki Sudetów, które wzbudziły jego zachwyt. Można na niej zobaczyć nie tylko ilustrowane rękopisy śląskich poematów „śpiewaka-podróżnika” i jego rysunki, akwarele oraz grafiki, ale również przykłady przedstawień śląskich widoków spopularyzowanych w XIX wieku przez twórców tzw. szkoły kowarskiej – malarzy i grafików tworzących u stóp Śnieżki.

prowadzenie:
Aldona Mikucka 

Wojciech Gruk – historyk i historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, pracownik Działu Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, gdzie opiekuje się zbiorami grafiki. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat sztuki i architektury luteranów śląskich po wojnie trzydziestoletniej. Autor kilkunastu artykułów naukowych, współorganizator konferencji naukowych. Miłośnik dziejów Śląska i zapalony popularyzator wiedzy o regionie, autor instagramowego bloga śląskoznawczego humanista_wroclawski.


Minione


Akwarelowe kolorowanki romantycznych krajobrazów – warsztaty plastyczne dla seniorów
[wydarzenie w ramach Dni Seniora]

 • 13 września 2022 (wtorek), godz. 13.00
 • bezpłatne wejściówki dostępne w kasach muzeum od 1 września
 • możliwość rezerwacji wejściówek: zapisy@ossolineum.pl

W ramach zajęć uczestnicy poznają możliwości farb i kredek akwarelowych, a także  podstawowe efekty techniki akwareli. Wykonają własne prace na kopiach unikatowych szkiców, rysunków oraz litografii ukazujących górskie pejzaże autorstwa artysty epoki romantyzmu – Bogusza  Zygmunta Stęczyńskiego.

prowadzenie:
Mariola Sysa – z wykształcenia pedagog, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończyła kurs w zakresie Arteterapii pedagogicznej na Katolickiej Wyższej Szkole w Nadrenii Westfalii (KatHO NRW) w Aachen (Niemcy). Prywatnie miłośniczka natury, literatury i sztuki, w szczególności malarstwa.


Kolekcjonowanie wspomnień z podróży – warsztaty plastyczne dla seniorów
[wydarzenie w ramach Dni Seniora]

 • 15 września 2022 (czwartek), godz. 13.00–14.30
 • bezpłatne wejściówki dostępne w kasach muzeum od 1 września
 • możliwość rezerwacji wejściówek: zapisy@ossolineum.pl

Jak sprawić, by ciekawa wyprawa trwała choć odrobinę dłużej? Jak twórczo wykorzystać garść biletów i folderów, które pozostały w walizce po podróży? Podczas spotkania w Muzeum Pana Tadeusza uczestnicy warsztatów plastycznych obejrzą wystawę czasową „Romantyczna włóczęga po Sudetach – prace Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego ze zbiorów Ossolineum”, by zainspirować się do prowadzenia dzienników swoich wypraw, wycieczek, podróży.

prowadzenie:
Aldona Mikucka – absolwentka historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, kustosz w Dziale Edukacji Muzeum Pana Tadeusza, edukatorka muzealna, plastyczka, przewodniczka miejska po Wrocławiu działające w Stowarzyszeniu Podróżników TUiTAM. Od 2011 roku zajmuje się popularyzacją zbiorów Ossolineum m.in. poprzez przygotowywanie scenariuszy lekcji muzealnych oraz warsztatów artystycznych z cyklu „Rodzinna Pracownia Ilustracji”. Autorka współczesnego opracowania zabytkowej gry planszowej „Piast” z 1904 roku ze zbiorów Ossolineum (2013), kuratorka wystawy czasowej „Nasz malarz Orłowski”. Rysunki Aleksandra Orłowskiego ze zbiorów Ossolineum (2019).

czerwiec 2022


„Romantyczna włóczęga po Sudetach” – oprowadzanie kuratorskie dla seniorów

 • 24 czerwca 2022 (piątek), 13.00

Wystawa czasowa przypominająca postać Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego (1814–1890), polskiego artysty-wędrowca, prezentuje przede wszystkim jego dzieła ukazujące malownicze zakątki Sudetów, które wzbudziły jego zachwyt. Podczas zwiedzania wystawy uczestnicy spotkania zobaczą nie tylko ilustrowane rękopisy śląskich poematów „śpiewaka-podróżnika” (jak sam siebie określił Stęczyński) i jego rysunki, akwarele oraz grafiki, ale również przykłady ikonografii śląskich widoków popularnych w XIX wieku. Dowiedzą się również dlaczego jednym z ulubionych celów wędrówek doby romantyzmu były formacje skalne o niezwykłych kształtach, a także zamkowe ruiny.

prowadzenie:
Aldona Mikucka, Wojciech Gruk 


„Opowieść o współczesnym Głównym Szlaku Sudeckim” – wykład popularyzatorski

 • 25 czerwca 2022 (sobota), 16.00

Bogusz Zygmunt Stęczyński opisał w swoich śląskich poematach, a także przedstawił na rysunkach i akwarelach, wiele sudeckich zakątków. Większość z nich jest łatwo rozpoznawalnych i chętnie odwiedzanych do dzisiaj, a najłatwiej do nich trafić, podążając za czerwonymi znakami Głównego Szlaku Sudeckiego im. Mieczysława Orłowicza. Podczas spotkania będzie można poznać najciekawsze, bardziej i mniej znane, punkty najdłuższego dolnośląskiego szlaku turystycznego. Być może ta opowieść ilustrowana zdjęciami stanie się inspiracją i impulsem do odwiedzenia tych niezwykłych miejsc podczas wakacyjnych wypraw.

prowadzenie:
Waldemar Brygier – dziennikarz, autor przewodników i książek krajoznawczych, przewodnik sudecki, pilot wycieczek i propagator turystyki. Współpracował z czasopismami związanymi tematycznie z turystyką, m.in. „Góry i Alpinizm” „Sudety” i „Karkonosze”, a także z wydawnictwami, dla których napisał kilkanaście przewodników turystycznych po poszczególnych pasmach górskich. W ostatnim czasie napisał przewodnik po Głównym Szlaku Sudeckim (2021). Jest także współautorem publikacji „555 zagadek o Karkonoszach” (2022) oraz twórcą serwisu turystycznego www.naszesudety.pl.


Wianek to będzie nad wianki – warsztaty świętojańskie dla dzieci

 • 25 czerwca 2022 (sobota), godz. 17.00

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowe, rodzinne warsztaty w dniu, w którym noc jest najkrótsza! Noc Świętojańska inaczej zwana kupalnocką, kupałą, kupalnicą, palinocką lub sobótką, to idealny czas na snucie opowieści o dawnych tradycjach i obrzędach związanych z siłami natury, które miały miejsce w czasie tego święta. Zainspirowani romantyczną twórczością Adama Mickiewicza i wysłuchawszy ciekawych opowieści o minionych czasach, spróbujemy swoich sił w warsztacie z plecenia wianków.

prowadzenie:
Agnieszka Hajduk-Undro – od dwóch lat związana z Muzeum Pana Tadeusza, obecnie pracuje w Dziale Edukacji, gdzie zajmuje się m.in. przygotowywaniem oferty edukacyjnej dla przedszkoli i młodszych uczniów, prowadzeniem warsztatów oraz lekcji muzealnych, również w formie online. Współtworzyła i współprowadziła takie zajęcia jak „Wakacyjna podróż w czasie”, „Ferie online”, „Na tropie soplicowskiej przyrody” czy „Wakacyjne Muzeum Pod Złotym Słońcem”.


„Romantyczna włóczęga po Sudetach” – oprowadzanie kuratorskie po wystawie

 • 25 czerwca 2022 (sobota), godz. 18.00

Wystawa czasowa przypominająca postać Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego (1814–1890), polskiego artysty-wędrowca, prezentuje przede wszystkim jego dzieła ukazujące malownicze zakątki Sudetów, które wzbudziły jego zachwyt. Można na niej zobaczyć nie tylko ilustrowane rękopisy śląskich poematów „śpiewaka-podróżnika” (jak sam siebie określił Stęczyński) i jego rysunki, akwarele oraz grafiki, ale również przykłady ikonografii śląskich widoków popularnych w XIX wieku. Większość powstających na Śląsku przedstawień graficznych sudeckich okolic powstawała na potrzeby ówczesnych miłośników górskich wycieczek, których coraz liczniejsze grono pragnęło mieć pamiątkę swoich podróżniczych dokonań.

prowadzenie:
Aldona Mikucka, Wojciech Gruk 


„Na pograniczu realizmu i fantazji” – oprowadzenie autorskie po wystawie

 • 25 czerwca 2022 (sobota), godz. 19.30

„Od kiedy pamiętam, fascynowała mnie nasza okolica. Już jako dziecko lubiłem wraz z przyjaciółmi robić wycieczki piesze lub rowerowe. Nigdy nie interesowały mnie szlaki wytyczone przez kogoś innego, tak w turystyce, jak i sztuce i fotografii” mówi o sobie Cris Froese, fotograf z Dusznik Zdroju, który tworzy w duchu realizmu magicznego. Podobnie jak Bogusz Zygmunt Stęczyński chłonie piękno przyrody wszystkimi zmysłami, a swój głęboki zachwyt przenosi w nastrojowe zdjęcia sudeckich krajobrazów.

prowadzenie:
Cris Froese – współczesny fotograf z Dusznik Zdroju. Zajmuje się projektowaniem graficznym, rysunkiem i fotografią, tworzy w duchu realizmu magicznego. Swoje nastrojowe zdjęcia dolnośląskich krajobrazów publikuje w przestrzeni internetowej zyskując coraz szersze grono odbiorców zachwyconych jego darem odnajdywania magii w realnym świecie i najbliższej okolicy.


„Przygody same do mnie przychodzą” – spotkanie autorskie z Crisem Froese

 • 25 czerwca 2022 (sobota), godz. 21.00

Spotkanie będzie okazją, by w atmosferze letniego wieczoru posłuchać opowieści Crisa Froese związanych z powstawaniem nastrojowych fotografii tworzonych w duchu realizmu magicznego, ale, jak podkreśla autor „bez narzucania sobie limitów i ograniczeń”. Zdjęcia przedstawiają najbliższe okolice Dusznik Zdroju, miasta w dolinie pomiędzy trzema pasmami górskimi: Orlickimi, Bystrzyckimi i Stołowymi. Autor odkrywa je wciąż na nowo, często wyruszając z aparatem na szlak „o nierealnych porach lub w nierealnych warunkach atmosferycznych”.

prowadzenie:
Cris Froese


Co nowego u Pana Tadeusza? – szkolenie dla przewodników miejskich

 • 28 czerwca 2022 (wtorek), godz. 10.00

Spotkanie zorganizowane specjalnie dla wrocławskich przewodników miejskich. Uczestnicy zapoznają się z wybranymi wystawami prezentowanymi obecnie w Muzeum Pana Tadeusza.

O ekspozycjach opowiedzą kuratorzy. Po wystawie czasowej „Romantyczna włóczęga po Sudetach – prace Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego ze zbiorów Ossolineum” oprowadzą Aldona Mikucka i Wojciech Gruk, a wystawę stałą „Pan Tadeusz Różewicz” zaprezentuje Marcin Szyjka. Na spotkaniu zostanie również przedstawiony program muzealnych wydarzeń na sezon wakacyjny i jesienny.

maj 2022


Majówka w górach
weekend na wystawie czasowej „Romantyczna włóczęga po Sudetach”


Mała Ojczyzna – sobotnie warsztaty rodzinne

 • 7 maja 2022 (sobota), godz. 12.00

Czym jest Mała Ojczyzna? Kto w niej mieszka? I jak ją odnaleźć? Jesteśmy mieszkańcami Ziemi, nasze państwa znajdują się na kontynentach, nasze miasta powstały w konkretnym regionie. Ta cała mozaika domów, ulic, krajobrazów składa się na miejsce, które znamy od urodzenia i z którym czujemy się związani. To właśnie jest Mała Ojczyzna, nasze miejsce na Ziemi. Spróbujemy to miejsce opisać i narysować, będziemy też o nim opowiadać.

prowadzenie:
Magdalena Zarębska – autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oddział we Wrocławiu. W 2012 jej książka „Kaktus na parapecie” była nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Pozycja ta jest lekturą zalecaną dla uczniów klas czwartych szkoły podstawowej. Rok później wydała dwujęzyczną książkę po polsku i gwarą śląską: „Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrował / Ô tym kiej Maciej Szpyrka cuzamen ze starzikiym wandrowali pō Nikiszu”, która została wybrana książką roku 2013. Kolejna pozycja „Projekt Breslau” została książką roku 2016 i zdobyła wyróżnienie w konkursie „Książka przyjazna dziecku”, ogłoszonym przez Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach. Zaś „Wakacje u dziadków” zostały ogłoszone książką roku 2017.


„Romantyczna włóczęga po Sudetach” – oprowadzenie kuratorskie po wystawie

 • 7 maja 2022 (sobota), godz. 16.00

Wystawa czasowa przypominająca postać Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego (1814–1890), polskiego artysty-wędrowca, prezentuje przede wszystkim jego dzieła ukazujące malownicze zakątki Sudetów, które wzbudziły jego zachwyt. Można na niej zobaczyć nie tylko ilustrowane rękopisy śląskich poematów „śpiewaka-podróżnika” (jak sam siebie określił Stęczyński) i jego rysunki, akwarele oraz grafiki, ale również przykłady ikonografii śląskich widoków popularnych w XIX wieku. Większość powstających na Śląsku przedstawień graficznych sudeckich okolic powstawała na potrzeby ówczesnych miłośników górskich wycieczek, których coraz liczniejsze grono pragnęło mieć pamiątkę swoich podróżniczych dokonań.

prowadzenie:
Aldona Mikucka, Wojciech Gruk 


Turystyka sudecka w czasach Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego wykład popularyzatorski

 • 8 maja 2022 (niedziela), godz. 12.00

Na przestrzeni wieku XIX coraz więcej osób przemierzało Śląsk, poznając jego naturalne piękno, przeszłość i teraźniejszość. Wśród nich znajdował się Bogusz Zygmunt Stęczyński, którego niepowtarzalny zapis z podróży – po tym pruskim wtenczas regionie – niezmiennie budzi zainteresowanie kolejnych pokoleń badaczy. Warto przy tym sięgnąć również do innych relacji z tego okresu i spróbować odpowiedzieć na pytanie, jak postrzegano wówczas Sudety i postępy w ich turystycznym zagospodarowaniu. A był to czas, gdy rozkwitały uzdrowiska i rosło zainteresowanie wędrówkami górskimi lecz jednocześnie należy zauważyć, że na turystyczny przełom przyszło jeszcze poczekać, a termin „turystyka” dopiero zaczynał się upowszechniać.

prowadzenie:
Tomasz Przerwa – profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, redaktor naczelny Śląskiego Kwartalnika Historycznego „Sobótka”, autor szeregu publikacji z zakresu historii lokalnej i regionalnej, transportu i ruchu turystycznego. Spośród licznych jego prac wypada wyróżnić pionierskie monografie poświęcone turystyce w Sudetach: „Odkryli dla nas piękno gór. Trzy śląskie organizacje górskie (1882–1945)”, „Między lękiem i zachwytem. Sporty zimowe w śląskich Sudetach i ich znaczenie dla regionu (do 1945 r.)”, oraz „Wędrówka po Sudetach. Szkice z historii turystyki śląskiej przed 1945 r.”


Brzdąc na sudeckim szlaku. Śladami Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego

 • 8 maja 2022 (niedziela), godz. 14.00

Bujna i rozkwitająca przyroda, niepowtarzalne krajobrazy – początek maja to wspaniały czas by wybrać się w góry! Podczas naszego spotkania w Muzeum Pana Tadeusza będziemy mieli okazję odwiedzić wystawę czasową „Romantyczna włóczęga po Sudetach”, dzięki której poczujemy się jakbyśmy byli na górskiej wyprawie! Brzdące wysłuchają opowieści o pewnym podróżniku, który w XIX w. wędrował po sudeckich szlakach, a to co tam zobaczył, uwiecznił w przepięknych grafikach. Jak na wspaniałą podróż przystało – nie zabraknie przede wszystkim dobrej zabawy!

prowadzenie:
Agnieszka Sikora – historyk i edukatorka muzealna. Autorka publikacji poświęconych tematyce wykorzystywania muzyki do celów propagandowych w PRL. Odpowiada za lekcje muzealne z historii najnowszej odbywające się na wystawie stałej „Misja: Polska” w Muzeum Pana Tadeusza.

czerwiec 2022


Przepis na niezapomnianą wyprawę – oprowadzanie kuratorskie i warsztaty dla dzieci

 • 5 czerwca 2022 (niedziela), 12.00

Podążając tropem miejsc przedstawionych na rysunkach i akwarelach Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego, artysty-wędrowca sprzed niemal dwustu lat, poznamy najciekawsze zakątki Sudetów. Znajdą się wśród nich górskie wodospady i labirynty, ruiny zamków oraz skały o osobliwych kształtach. Jak na romantycznych wędrowców przystało, spróbujemy wsłuchać się w zaklęte w nich opowieści, a następnie podejmiemy próbę stworzenia własnego dziennika podróży.

prowadzenie:
Aldona Mikucka

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza