Program wydarzeń towarzyszących wystawie „Księgi Pana Tadeusza”

Program wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej
Księgi Pana Tadeusza

  • 5 kwietnia 2018–19 sierpnia 2018

12 ksiąg poematu w 12 plakatach współczesnych twórców to punkt wyjścia do najnowszej wystawy czasowej w Muzeum Pana Tadeusza. 

Ilustracje do różnych wydań Pana Tadeusza Adama Mickiewicza są niezwykle cenną i interesującą spuścizną, która może wzbogacić odbiór dzieła. Historia wizualnych interpretacji poematu liczy już blisko 140 lat – od XIX-wiecznych prac Elwira Michała Andriollego po te najbardziej współczesne, powstałe dzięki projektowi realizowanemu przez dwanaście miesięcy ubiegłego roku z inicjatywy Muzeum Pana Tadeusza.

Ekspozycja jest prezentowana od 5 kwietnia do 30 czerwca 2018. Przez ten czas zachęcamy do udziału w licznych wydarzeniach w ramach programu towarzyszącego wystawie.

artyści: Arobal (Bartek Kociemba), Mirella von Chrupek, Paweł Janczarek, Tomasz Kaczkowski, Agata Kalinowska, Jan Kallwejt, Manio Lo (Mariusz Walterowicz), Łukasz Rusznica, Studio Fontarte, Anna Walterowicz, Karolina Zajączkowska, Marta Zdulska

kuratorka: Beata Bartecka
współpraca kuratorska: Katarzyna Roj
konsultacja: Anita Soroko

Więcej informacji o wystawie >Księgi Pana Tadeusza.

Program towarzyszący

  • czwartek, 5 kwietnia 2018 roku, godz. 18.00
    Wernisaż wystawy
  • czwartek, 12 kwietnia 2018, godz. 17.00
    Oprowadzanie kuratorskie

    prowadzenie: Beata Bartecka, Katarzyna Roj
    >>więcej informacji

Dlaczego spośród sześćdziesięciu grafik Elwira Michała Andriollego na wystawę wybrano właśnie tę przedstawiającą Jankiela? Jaki był klucz wyboru dwunastu twórców, którzy zostali zaproszeni do projektu Księgi Pana Tadeusza? Jak przebiegała współpraca z artystami i co można znaleźć w szufladach w sali Biblioteka na wystawie stałej Muzeum Pana Tadeusza? Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie, podczas którego Beata Bartecka i Katarzyna Roj przybliżą prace nad najnowszą wystawą czasową.

  • sobota, 14 kwietnia 2018, godz. 12.00
    Z wizytą w Soplicowie – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 5–12 lat

    prowadzenie: Tomasz Broda

Inspiracją dla warsztatów są fragmenty Pana Tadeusza opisujące życie mieszkańców Soplicowa. Stroje szlachty oraz mundury żołnierzy napoleońskich odwiedzających dwór, będą punktem wyjścia dla działań plastycznych. Każdy z uczestników wykona przestrzenny obiekt – kostium, dzięki któremu stanie się bohaterem epopei.

  • sobota, 21 kwietnia 2018, godz. 16.00
    Pamiętnik Telimeny – warsztat artystyczny dla dorosłych

    prowadzenie: studenci Mediacji Sztuki na ASP we Wrocławiu
    >>więcej informacji

Kim tak naprawdę jest Telimena, kluczowa bohaterka poematu Pan Tadeusz? Ta przewrotna i intrygująca postać dla wielu wciąż pozostaje zagadką. Jak czytamy ją dzisiaj? Czy odpowiedź na to pytanie wiąże się z aktualnie uruchamianymi schematami interpretacji kobiecości? Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję utożsamić się z tą niezwykle barwną bohaterką i stworzyć własną wersję jej (a równocześnie własnego) pamiętnika.

  • czwartek, 10 maja 2018, godz. 17.00
    Czytanie performatywne fragmentów
    Pana Tadeusza
    czyta: Irena Rybicka
    >>więcej informacji
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl

Zapraszamy na czytanie fragmentów poematu Pan Tadeusz w interpretacji Ireny Rybickiej – aktorki od dziewiętnastu lat związanej z Wrocławskim Teatrem Współczesnym, która w dorobku ma około 70 ról teatralnych oraz spotkania z reżyserami: Anną Augustynowicz, Piotrem Cieplakiem, Michałem Zadarą, Janem Klatą czy Krystyną Meissner.

  • sobota, 12 maja 2018, godz. 12.00
    Pracownia słowa i obrazu – warsztaty rodzinne dla dzieci 5–12 lat

    prowadzenie: studenci Mediacji Sztuki na ASP we Wrocławiu

Podczas zajęć towarzyszących wystawie Księgi Pana Tadeusza przyjrzymy się temu, jak współcześni artyści wizualni interpretują fragmenty epopei. Na wystawie znajdują się nie tylko plakaty i rysunki, ale i makieta przedstawiająca Zosię w ogrodzie. My także zilustrujemy tekst tworząc przestrzenne wnętrza inspirowane dworkiem w Soplicowie.

  • sobota–niedziela, 12–13 maja 2018, godz. 10.00–16.00
    Kompozycje kwiatowe w przestrzeni i w rysunku – kurs dla dorosłych

    prowadzenie: Arobal (Bartosz Kociemba)
    >>więcej informacji

Pretekstem do stworzenia amatorskich prac ilustratorskich stanie się prezentowany na wystawie Księgi Pana Tadeusza wybór historycznych i współczesnych ilustracji poematu. Tematem przewodnim kursu będzie odbicie społeczeństwa w świecie natury. Uczestnicy nauczą się tworzenia kompozycji kwiatowych w przestrzeni i w rysunku. Praktyczne ćwiczenia będą dotyczyły takich zagadnień jak: ćwiczenia z uważności, praktyka medytacji, układanie instalacji kwiatowych – główne zasady budowania kompozycji na podstawie ikebany, nauka różnych sposobów szkicowania, trening rysowania elementów kompozycji i układanie instalacji z rysowanych elementów – technika kolażu.

Kurs poprowadzi Arobal, czyli Bartek Kociemba, artysta ilustrator. Jego prace publikowane były na łamach wielu magazynów (m.in. „ELLE”, „Harpers Bazaar”, „Przekrój”, „Wysokie Obcasy”, „Znak”), jest również autorem licznych plakatów dla teatrów i okładek książek. Współpracował z Kancelarią Prezydenta oraz Sejmem RP.

Zajęcia przeznaczone są dla osób powyżej 16. roku życia. Zapewniamy materiały plastyczne niezbędne do realizacji zadań.

  • niedziela, 13 maja 2018, godz. 12.00
    Oprowadzanie kuratorskie

    prowadzenie: Beata Bartecka, Katarzyna Roj
    >>więcej informacji
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl

Ilustracja to dziedzina, która łączy ze sobą sztuki wizualne i projektowanie graficzne. Z jednej strony autorzy dążą do pełnej ekspresji artystycznej, z drugiej szukają sposobu, by jak najlepiej i czytelniej odnieść się do danego tekstu. Jak pracowali twórcy zaproszeni do tej wystawy? Co można powiedzieć o poprzednich ilustratorach, którzy pracowali z poematem Adama Mickiewicza? Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie, podczas którego Beata Bartecka i Katarzyna Roj opowiedzą o relacji tekstu i obrazu w kontekście wystawy czasowej.

  • sobota, 19 maja 2018, godz. 17.00
    Ilustracja książkowa dla początkujących – warsztaty dla dorosłych

    prowadzenie: Anna Szejdewik (Coxie)
    w ramach Nocy Muzeów
    >>więcej informacji

Inspirując się się pracami dawnych i współczesnych artystów ilustratorów interpretujących wątki zawarte w poszczególnych księgach Pana Tadeusza oraz fragmentami epopei, uczestnicy zmierzą się z zadaniem polegającym na wykonaniu własnej wersji rysunkowej adaptacji wybranych wątków epopei. Będą czytać uważnie, szukać słów kluczy i ważnych wizualnych wątków, filtrować tekst przez swoją wrażliwość i wizualnie interpretować. Umiejętności warsztatowe mile widziane, ale niekonieczne.

Warsztaty poprowadzi Anna Szejdewik (Coxie) – malarka, ilustratorka, twórca uliczny. W 2007 roku ukończyła Malarstwo oraz Architekturę Wnętrz w Instytucie Sztuk Pięknych przy Uniwersytecie Zielonogórskim. Obecnie mieszka i pracuje we Wrocławiu. W 2017 roku wykonała serię ilustracji do katalogu oraz aranżacji wystawy Inne strony rękopisu „Pana Tadeusza”.

  • sobota, 9 czerwca 2018, godz. 12.00
    Wesołe stado cykl Badacze świata
    >>więcej informacji
  • warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat

W pracach prezentowanych na wystawie Księgi Pana Tadeusza poszukamy zwierząt: małego jeżyka, uśmiechniętego gołąbka, czujnych psów, zmykających zająców i mocno zdenerwowanego niedźwiedzia. Zastanowimy się, jak wyglądają te zwierzęta naprawdę, a jak są przedstawione na plakatach, oraz po co im plamy, paski, kolce, czy długie uszy. W praktycznej części zajęć stworzymy kolorowe ptaki podobne do tych, które karmiła Zosia w swoim ogródku.

  • sobota, 9 czerwca 2018, godz. 16.00
    Świat ilustracji do Pana Tadeusza – wykład

    prowadzenie: Katarzyna Roj
    >>więcej informacji

W Umizgach, trzeciej księdze Pana Tadeusza, pojawia się wątek ilustracji, wyrażony w aktywności jednego z bohaterów eposu, Hrabiego. Na ilustracji Elwira Michała Andriolliego widzimy go jako wyczernioną postać, tajemniczą i gwałtowną, rysującą scenę rozgrywającą się przed jego oczami. Kim byli ilustratorzy Pana Tadeusza i jak interpretowali tekst, pełen odniesień do dyscypliny ilustrowania? Podczas wykładu na warsztat weźmiemy trzy fragmenty jednej księgi i osiem ich wizualizacji, zrealizowanych przez różnych autorów. W roli głównej pozostanie jednak Telimena: „samica, która szuka samca w okolicy”, ciekawa bohaterka i prekursorka „selfie-feminizmu”.

  • wtorek, 12 lipca 2018, godz. 17.00
    Aktorskie czytanie Pana Tadeusza w wykonaniu Beaty Rakowskiej i Michała Szweda
    >więcej informacji

Poeta zestawiał swoich bohaterów w pary, doprowadzając poprzez kontrast ich charakterystykę aż do groteski, a także wikłał fabułę, każąc im toczyć spory, rywalizować i romansować. Tadeusz i Hrabia, Zosia i Telimena, Rejent z Asesorem, Gerwazy z Protazym – to przykłady możliwych uporządkowań. Inne zestawienie łączy Tadeusza z Zosią, Hrabiego z Telimeną (choć z obrębie tej czwórki można dokonywać roszad) i Jacka Soplicę z Ewą Horeszkówną. Podczas wydarzenia dwoje aktorów Wrocławskiego Teatru Współczesnego zinterpretuje fragmenty Pana Tadeusza, układające się w różnego rodzaju dialogi.

Prowadzący:

Katarzyna Roj – absolwentka Filozofii i Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, kierowniczka galerii Dizajn BWA Wrocław, kuratorka, autorka programu edukacyjnego Teraz Dizajn!.

Łukasz Rusznica – fotograf, absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, kurator w galerii fotograficznej Miejsce przy Miejscu 14 Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu. Jest autorem kilku książek fotograficznych, zdobył kilka wyróżnień, w tym sekcji ShowOFF (2012) i Griffin Art Space (2017) w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie oraz nagrody WARTO (2015). W 2016 roku został zaproszony do projektu European Eyes on Japan i wyjechał do Japonii na rezydencję artystyczną.

  • środa, 18 lipca 2018, godz. 17.00
    Autorskie oprowadzanie po wystawie
     Katarzyna Roj i Łukasz Rusznica
    >więcej informacji

Lektura Pana Tadeusza dla większości z nas oznaczała odbiór według klucza szkolnych interpretacji. Tymczasem poemat da się czytać inaczej, kiedy trafimy na treści, wątki i motywy, które wcześniej zostały przeoczone. O takim doświadczeniu opowiedzą historyczka sztuki Katarzyna Roj i fotograf Łukasz Rusznica, autor jednej z prac do wystawy Księgi Pana Tadeusza. Roj zwróciła uwagę na postać Telimeny jako prekursorki selfie-feminizmu, zaś Rusznica na mroczną siłę nieodwzajemnionej miłości, wspomnianej w księdze XII, zatytułowanej w tym kontekście niemalże ironicznie Kochajmy się. Podczas autorskiego oprowadzania zaproszeni goście opowiedzą również, co jeszcze w epopei narodowej ich zadziwiło, poruszyło czy też zaniepokoiło.

Aktorzy:

Beata Rakowska – aktorka teatralna, telewizyjna, dubbingowa. Związana z Wrocławskim Teatrem Współczesnym oraz z Teatrem Komedia. Znana z serialu W Labiryncie oraz Świat według Kiepskich,udzielała również głosu bohaterom animacji Włatcy Móch.

Michał Szwed – aktor teatralny i filmowy, od 2011 roku związany z Wrocławskim Teatrem Współczesnym, gdzie ostatnio występował w spektaklach: Pani Furia (2018), Panna Nikt (2017). Współpracuje z firmą Techland jako aktor technik Motion Capture (Dying Light, seria Call of Juarez, Dead Island) oraz z wrocławskim hospicjum Bonifratrów. Występował w serialach m.in. Świat według Kiepskich, Pierwsza miłość, Stolik, Galeria.

* * * *

Na warsztaty, wykład i oprowadzania wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy na warsztaty oraz możliwość rezerwacji wejściówek na wydarzenia: zapisy@ossolineum.pl.