• 12 października 2021 (wtorek), godz. 18.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
Wybór prozy Tadeusza Różewicza

Wydawnictwo Ossolineum i Muzeum Pana Tadeusza zapraszają na premierę tomu z serii Biblioteka Narodowa – „Wybór prozy” Tadeusza Różewicza. O książce rozmawiać będą literaturoznawcy: Wojciech Browarny (autor opracowania), Marian Kisiel i Andrzej Zawada. Wydarzenie towarzyszy wystawie „Pan Tadeusz Różewicz”.

„Mówiąc «pisarz», myślę o pisaniu prozy” – zanotował w dzienniku Tadeusz Różewicz. Nowy tom Biblioteki Narodowej przedstawia najciekawszą i najbardziej reprezentatywną część dorobku prozatorskiego autora „Mojej córeczki”. Zawiera dzieła dobrze znane, jak i te nieco dziś zapomniane, lecz równie ważne w twórczości i biografii pisarza, np. minipowieść „Śmierć w starych dekoracjach”, zbiór esejów, notatek warsztatowych i wspomnień „Przygotowanie do wieczoru autorskiego”, utwory partyzanckie i humorystyczne, dokumentujące reporterski okres jego pracy literackiej.

W prozie tej czytelnik odnajdzie zarówno nawiązania do doświadczeń wojennych Tadeusza Różewicza, jak i relacje z jego zagranicznych podróży, z lektury prasy (i nie tylko), z wizyt w muzeach, galeriach, kinach, pozna jego zdanie o kulturze masowej, kapitalizmie konsumpcyjnym i skażeniu środowiska. Prezentowany wybór to nie tylko znakomita literatura, to także autentyczna, przejmująca i wielowątkowa „biografia” polskiej kultury XX i początku XXI wieku.

Książkę można zakupić w muzealnej księgarni. 


Prelegenci

Wojciech Browarny – historyk literatury polskiej, krytyk literacki, regionalista (silezjanista), profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego. Kieruje Pracownią Badań Regionalnych, a od 2016 r. Zakładem Historii Literatury Polskiej po 1918 roku w Instytucie Filologii Polskiej UWr. Jest przewodniczącym Uniwersyteckiego Komitetu ds. Opieki nad Grobami Osób Zasłużonych dla UWr. W kadencji 2020–2023 członek Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk. W latach 1996–1999 kierował działem krytyki pisma literacko-artystycznego „Dykcja”. Jako recenzent współpracuje z miesięcznikami „Nowe Książki” i „Odra”. Zajmuje się współczesną polską prozą, kulturą literacką na Śląsku po 1945 roku, antropologicznymi problemami nowoczesności.

Marian Kisiel – polski poeta, tłumacz, krytyk literacki, badacz literatury polskiej XX wieku. Ukończył polonistykę w Uniwersytecie Śląskim w 1986. Tutaj obronił doktorat w 1991 („Twórczość Adama Czerniawskiego”). Habilitację uzyskał w 1999 na podstawie dorobku naukowego oraz publikacji książkowej „Zmiana. Z problemów świadomości literackiej przełomu 1955–1959 w Polsce”. Od 2000 profesor Uniwersytetu Śląskiego, tytuł naukowy profesora otrzymał w 2004, od 2007 jest profesorem zwyczajnym. W 2015 otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Od początku związany z Uniwersytetem Śląskim. Członek Komitetu Nauk o Literaturze PAN, a także wielu towarzystw naukowych oraz komitetów naukowych kongresów polonistycznych (krajowych i zagranicznych).

prowadzenie:
Andrzej Zawada – wykładowca akademicki, krytyk literacki, eseista, profesor zwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykładowca języka polskiego, literatury oraz kultury polskiej na uniwersytetach m. in. w Finlandii i Holandii. W latach 1996–2005 redaktor naukowy serii Biblioteka Narodowa (Ossolineum). Od 2016 roku przewodniczący jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Autor licznych książek o literaturze i kulturze m.in. „Jarosław Iwaszkiewicz, Dwudziestolecie literackie, Miłosz, Bresław, Pracownia literacka. Członek PEN Clubu.