rozmowa w ramach 16. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania

Przepływy rzeczywistości

• 8.10.2020, godz. 19:00

Czy artysta powinien się angażować w życie społeczne i polityczne? Czym jest uczciwość w sztuce? Czy książka lub przedstawienie teatralne jest/może/powinno być wydarzeniem politycznym? Czy festiwal jest instytucją sztuki? Czy dziś w literaturze i teatrze w Polsce i Czechach, na Słowacji i Węgrzech funkcjonuje cenzura/autocenzura? Czy może dziś powinniśmy nauczyć się na nowo „sztuki czytania między wierszami” znanej z okresu komunizmu?

Wokół tych pytań będzie się toczyć rozmowa, w której udział wezmą:

Lenka Kuhar Daňhelová – czeska literatka i tłumaczka (m.in. z polskiego), organizatorka festiwalu literackiego Stranou w Berounie pod Pragą,

Daniel Majling – słowacki dramaturg, autor komiksów, opowiadań i adaptacji teatralnych, obecnie związany ze Słowackim Teatrem Narodowym,

Ferči Malík – słowacki kulturoznawca, organizator Bratysławskiego Festiwalu Książki BRaK prezentującego publikacje małych i średnich wydawnictw,

Magda Piekarska – dziennikarka kulturalna i recenzentka teatralna, wiele lat spędziła we wrocławskiej redakcji „Gazety Wyborczej”, obecnie m.in. w Radiu Wrocław Kultura.

Janusz Rudnicki – pisarz i felietonista, mieszkał w Niemczech, Pradze i Luksemburgu, współpracownik „Gazety Wyborczej” i TVN 24 (program „Xięgarnia”),

Anna Wanik – filozofka, tłumaczka literatury czeskiej, prezeska Fundacji Kukatko, promującej polsko-czeską współpracę kulturalną,

oraz (online) Zsófia Bán – węgierska prozaiczka i eseistka, profesorka na wydziale amerykanistyki Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie.

Rozmowę poprowadzi Tomasz Grabiński.