Przykłady książki artystycznej
w zbiorach Biblioteki Ossolineum
- 15 października 2020 (czwartek)
godz. 17.00
- Sala Konferencyjna Ossolineum
pl. Nankiera 17 - wstęp wolny
- Wykład będzie również transmitowany online na profilu Ossolineum na Facebooku
W ramach cyklu „Z ossolińskiej kolekcji. Tajemnice i odkrycia” Ossolineum zaprasza na wykład Joanna Grześkowiak-Stepowicz (Dział Informacji Naukowej) pt. „Przykłady książki artystycznej w zbiorach Biblioteki Ossolineum”.
Celem wykładu jest przyjrzenie się mało znanym, niezwykle ciekawym przykładom książek artystycznych, jakie znajdują się w zbiorach Ossolineum. Termin „książka artystyczna” należy rozumieć dwojako: po pierwsze, jako wydawnictwo o charakterze bibliofilskim, nisko nakładowe, charakteryzujące się kunsztowną formą typograficzną czy introligatorską, często wychodzące spod pras specjalistycznych oficyn wydawniczych; po drugie, jako dzieło inspirowane książką, które z założenia nie jest przedmiotem użytkowym, ale tworem niepowtarzalnym, dziełem sztuki.
W Ossolineum znaleźć można książki należące do obydwu wspomnianych kategorii. Są to publikacje wydane nakładem Jana Kuglina, Samuela Tyszkiewicza, prace Franciszki i Stefana Themersonów, Andrzeja Bartczaka, Macieja Buszewicza czy dzieła z serii „liberatura” wydawanej przez Korporację Ha!art. Książki artystyczne nie stanowią w Ossolineum wyodrębnionej kolekcji, ale rozproszone są w różnych zbiorach, dlatego warto dokładniej zbadać ten temat.
Szczegóły na: www.ossolineum.pl
Zadanie finansowane ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.