Oferta na sezon 2022/2023

Rodzinna Pracownia Ilustracji

  • soboty, godz. 12.00–13.30
  • zajęcia rodzinne dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat z opiekunami
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • zapisy na dany miesiąc poprzez formularze zgłoszeniowe, dostępne od 20. dnia poprzedniego miesiąca

Opis zajęć

Pośród ponad miliona książek, które są przechowane w ossolińskich magazynach bibliotecznych można odnaleźć nie tylko arcydzieła literatury pięknej czy poważne dzieła naukowe, ale także baśnie, bajki i legendy. Niektóre bardzo skromnie wydane, ale niebywale stare, inne bajecznie kolorowe i cudownie ilustrowane. Podczas sobotnich spotkań z cyklu „Rodzinna Pracownia Ilustracji” odkrywamy książkowe skarby oraz, zainspirowani nimi, próbujemy swoich sił w różnych technikach plastycznych, tworząc własne ilustracje do mniej lub bardziej znanych baśni, wierszy, legend i opowieści.


Prowadzenie

Aldona Mikucka historyczka sztuki, plastyczka, edukatorka muzealna i przewodniczka miejska. Od kilku lat zajmuje się popularyzacją ossolińskiej kolekcji zarówno bibliotecznej, jak i muzealnej. Szczególnie są jej bliskie ilustrowane książki, które bardzo często są dla najmłodszych czytelników pierwszym kontaktem nie tylko z literaturą, ale i z malarstwem. W Muzeum Pana Tadeusza odpowiada za zajęcia edukacyjne dotyczące epoki romantyzmu.


październik 2022


Czarodziejska przygoda w jagodowym gaju

  • 29 października 2022 (sobota), godz. 12.00

Jak wyglądałby świat, gdyby zabłądziło się wśród krzaków jagód mając ich owoce ponad głową? Przeglądając obrazki szwedzkiej pisarki i ilustratorki Elsy Beskow poznamy szczegóły niezwykłej wyprawy na jagody, którą dla polskich dzieci opisała Maria Konopnicka. Po sprawdzeniu jak różnie można zilustrować ten sam tekst poetyckiej baśni, sami stworzymy swoją wizję krainy zagubionej wśród krzaków borówek i jagód.


listopad 2022


Jak różne oblicza miewają krasnoludki!

  • 19 listopada 2022 (sobota), godz. 12.00

Któż nie zna Koszałka Opałka! To od jego reporterskiego zadania rozpoczyna się najsłynniejsza polska opowieść o krasnoludkach, czyli książka Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Ponieważ ukazała się ona ponad sto lat temu i bardzo spodobała się dzieciom, była ilustrowana przez kilka pokoleń ilustratorów. Wielokrotnie został więc sportretowany jeden z jej głównych bohaterów - krasnal Koszałek Opałek. Podczas warsztatów przyjrzymy się jego przeróżnym wizerunkom i zainspirowani nimi, spróbujemy stworzyć własną wizję tego słynnego krasnala-skryby.


grudzień 2022


Leśna opowieść choinki

  • 17 grudnia 2022 (sobota), godz. 12.00

A co by było, gdyby bożonarodzeniowe drzewko potrafiło mówić? O czym by opowiedziało? Pewnego razu zastanawiała się nad tym Maria Konopnicka, a swoją odpowiedź zapisała w wierszu „Choinka”, który niezwykle oryginalnie zilustrowała Maria Dziewulska. Po dokładnym obejrzeniu tej oraz innych bożonarodzeniowych książeczek z początku XX wieku wykonamy kartki świąteczne inspirowane ilustracjami sprzed stu lat.

 


styczeń 2023


Kocie historie przez Mruczysława Pazurka spisane

  • 21 stycznia 2023 (sobota), godz. 12.00

Czy wiecie, że Maria Konopnicka podpisała jedną ze swoich książek pseudonimem Mruczysław Pazurek? Opisała w niej perypetie grupy kotków, których zachowanie bardzo przypominało wybryki i psikusy wyczyniane przez dzieci. Innym razem bohaterem swojego utworu uczyniła Pimpusia Sadełko, którego rodzice wysłali do szkoły by stał się „kotem dobrze wychowanym”. Gdy już poznamy kilka kocich opowieści oraz obejrzymy bardzo rożne prace ilustratorów inspirujących się wierszykami Marii Konopnickiej, sami zdecydujemy, czy stworzone przez nas koty będą bardziej milusińskie czy zawadiackie.