Sezon 2024

Rodzinne poranki muzyczne

  • niedziele, godz. 11.00
  • wstęp: 15 zł od osoby, liczba miejsc ograniczona, bilety dostępne online oraz w kasach muzeum
  • Muzeum Pana Tadeusza
    Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
    Kamienica Pod Złotym Słońcem
    (Rynek 6, Wrocław)

Cykl zachęcający do uczestniczenia w kulturze już od najmłodszych lat, stworzony z myślą o rozwijaniu umiejętności świadomego i twórczego odbioru muzyki. Tematyczne koncerty skierowane są do rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym. Poranki przybliżą słuchaczom brzmienia rozmaitych instrumentów oraz pozwolą poznać różnorodność dźwiękowych i rytmicznych światów. Spotkania będą się odbywać w Salonie Romantycznym w Muzeum Pana Tadeusza.


Program 2024/2025


Aktualne


Minione


Czerwiec 2025


Muzyczna Bajka II

  • 1 czerwca 2025 (niedziela), godzina 11.00
  • scenariusz:
    Julianna Jurkiewicz
    Paulina Michalska
    Aleksandra Szymańska
  • występują:
    Mateusz Czajka
    Dominik Jarocki
    Julianna Jurkiewicz
    Marta Laburda-Tomczyk
    Paulina Michalska
    Aleksandra Szymańska

Muzyczna bajka „Nutki z Królestwa Muzyki – Urodziny Piosenki” to historia wzorowana na książce Lidii Bajkowskiej „Nutki z Królestwa Muzyki. Muzyka dla najmłodszych”, której towarzyszą improwizacja fortepianowa i śpiew wielogłosowy. Na potrzeby tej inicjatywy powstały autorskie piosenki nawiązujące tematem do książki, między innymi „Urodziny Piosenki”, „Piosenka Smyczka”, „Czarne klawisze” i „Piosenka finałowa”. Autorkami bajki są byłe członkinie Koła Artystyczno-Naukowego Edukacji Muzycznej, absolwentki Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Co jest wyjątkowego w naszej bajce?
Improwizacja fortepianowa, śpiew wielogłosowy, muzyka na żywo, autorskie piosenki, czynny udział dzieci w spektaklu, dobra zabawa, wprowadzenie nomenklatury muzycznej.

Występują: Piosenka, Babcia Klawiatura, Profesor Wiolin, Profesor Bas, Smyczek i Pani Pauza z Doliny Ciszy.


Maj 2025


Dźwięki z Kraju Kwitnącej Wiśni

  • 25 maja 2025 (niedziela), godzina 11.00
  • Ewa Płociennik (koto)

Jak wygląda japoński instrument „koto” i w jaki sposób się na nim gra? Jaka jest najbardziej znana pieśń w Japonii i czy japońskie dzieci znają polskie piosenki? Co to jest Koto na koto i czy koty grają na koto? Na te i inne zaskakujące pytania odpowiemy podczas spotkania z tym niezwykłym japońskim instrumentem strunowym: sprawdzimy, skąd wydobywa się w nim dźwięk, jak się go stroi, i czy mogą na nim wybrzmieć głosy gór i rzek.


Poznajmy klauna orkiestry

  • 11 maja 2025 (niedziela), godzina 11.00
  • Agata Przyłucka (fagot)

Dlaczego w orkiestrze siedzi klaun? Tego dowiemy się lada moment… Dlaczego jest taki długi i śmieszny? Razem poznamy długą, drewnianą gwiazdę estrady – fagot! W muzealnym Salonie Romantycznym przyjrzymy się instrumentowi, poznamy różne jego odcienie i rolę, jaką odgrywa w orkiestrze. Dowiemy się, jak fagocista przygotowuje się do gry i czego do niej potrzebuje. Wspólnie nauczymy się poprawnie oddychać. 


Kwiecień 2025


Na łące pełnej instrumentów

  • 27 kwietnia 2025 (niedziela), godzina 11.00
  • Aleksandra Szymańska

Podczas spotkania wspólnie zagramy na instrumentach perkusyjnych. Przejdziemy się po muzycznej łące, by wśród kwiatów odnaleźć nowe, rytmiczne ciekawostki. Będzie nam towarzyszył również monumentalny król oktaw, gospodarz wielu filharmonii na całym świecie – niezastąpiony fortepian.


Dwa efy, cztery struny

  • 13 kwietnia 2025 (niedziela), godzina 11.00
  • Aleksandra Głuch (skrzypce)

Każdy z nas je zna, ale tylko niektórzy potrafią je poskromić. Skrzypce to jeden z najmniejszych instrumentów smyczkowych na świecie – dają jednak ogrom możliwości! Historia skrzypiec sięga antyku – lutnicy wówczas chętnie eksperymentowali, budując swoje grające cuda – zmieniali kształty czy nawet składy lakieru do drewna. Wspólnie poznajmy dzieje tego „skrzypiącego pudełka”.


Marzec 2025


Spacer po białych i czarnych klawiszach fortepianu

  • 30 marca 2025 (niedziela), godzina 11.00
  • Aleksandra Szymańska

Podczas zajęć posłuchamy pięknej muzyki granej na monumentalnym instrumencie pełnym tajemniczych oktaw. Wspólnie stworzymy fortepian preparowany, poszukamy ukrytych klawiszy, a także pobawimy się przy akompaniamencie różnych melodii. Sprawdzimy, czy muzykę da się przedstawić za pomocą kropek i kresek.


Koncert wiosenny

  • 16 marca 2025 (niedziela), godzina 11.00
  • Klaudia Ligorowska (prowadzenie, fortepian) oraz Katarzyna Bartos (skrzypce, altówka)

Zapraszamy na wiosenny koncert w Muzeum Pana Tadeusza! Wspólnie posłuchamy muzyki granej „piano” oraz „forte” i obejrzymy z bliska fascynujące instrumenty. Poznamy różne rodzaje chordofonów, których dźwięki zaskakują rozmaitością i pięknem.


Luty 2025


Wiolonczela piękną barwą onieśmiela

  • 2 lutego 2025 (niedziela), godzina 11.00
  • prowadząca: Anna Fiedukiewicz

Za duże skrzypce, za mały kontrabas wspólnie poznajmy świat wiolonczeli! Historia instrumentu sięga czasów zdominowanych przez rycerskie turnieje, drewniane dworki i wielkie tajemnice. W muzealnym Salonie Romantycznym wspólnie dowiemy się, czym jest chordofon, jak jest zbudowany i jak na nim grać.


Różne oblicza gitary

  • 16 lutego 2025 (niedziela), godzina 11.00
  • prowadząca: Magdalena Gorwa-Porębska

Każdy z nas zna gitarę ze słyszenia i widzenia. Jakie tajemnice skrywa pudło rezonansowe, z czego zrobione są struny gitary i jak poprawnie się z nimi obchodzić? Jakich gitar słuchamy dziś, a jakich słuchali nasi przodkowie? Sprawdźmy, bawiąc się przy dźwiękach jednego z najpopularniejszych instrumentów świata!


Styczeń 2025


Jak sopelek lodu

  • 5 stycznia 2025 (niedziela), godzina 11.00
  • prowadząca: Gabriela Komorowska

Który instrument przypomina z wyglądu sopelek lodu, a brzmieniem ptasi śpiew wypełniający zimowe lasy? Wspólnie rozwiążemy zagadkę i poznamy sekrety gry na instrumentach dętych oraz ich wielką historię. Razem zgłębimy tajemnice kryjące się we wspaniałych salach Muzeum Pana Tadeusza.


Koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka

  • 19 stycznia 2025 (niedziela), godzina 11.00
  • prowadzące: Aleksandra Szymańska (prowadzenie, fortepian) i Dagmara Jankowska

Wszystkiego najlepszego dla babć i dziadków! Dziś zapraszamy najstarszych i najmłodszych na wspaniały koncert, podczas którego zapoznamy się z brzmieniem i wyglądem fortepianu, a także innego instrumentu – ale to na razie jeszcze tajemnica! Usłyszymy utwory grane na żywo przez zdolnych artystów, a może nawet sami zostaniemy muzykami?

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne. Więcej informacji znajdziesz w naszej  Polityce prywatności.