PROGRAM TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE „DRUKARZE I ROMANSE”

Romantyczne konteksty fantastyki. Spotkanie z Radkiem Rakiem

• 22 października 2022 (sobota), godz. 17.00
  • księgarnio-kawiarnia Popiół i Diament
  • wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
  • transmisja online
DRUKARZE I ROMANSE_PLAKAT (1)

W ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie „Drukarze i romanse” zapraszamy na spotkanie z laureatem Nagrody Literackiej Nike 2020 Radkiem Rakiem.

Fantastos był w mitologii greckiej synem boga snu Hypnosa. Do jego zadań należało zsyłanie ludziom snów o przedmiotach. Fantastyka to zatem obraz snu. „Pytanie o to, czym jest fantastyka, stanowi więc pochodną pytania: czym jest sen? Czy jedynie marą, grą wyobraźni, zniekształconym odbiciem rzeczywistości?”

Pisarz

Radek Rak – laureat Nagrody Literackiej Nike 2020, Nagrody im. Jerzego Żuławskiego i Nagrody „Nowej Fantastyki” za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Tytuł ten też był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla oraz Śląkfy z roku 2019. Lekarz weterynarii, mieszka w Krakowie. Zadebiutował powieścią „Kocham cię, Lilith” (2014). Znany jest z projektu „Legendy polskie. Allegro” realizowanego przez Powergraph i Allegro. Za drugą powieść, „Puste niebo” (2016), otrzymał Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla

Wyliczanka

Marcin Wilk – literaturoznawca, autor, dziennikarz. Prowadzi klub książki klasycznej i niemieckiej, a w sieci aktywizuje do myślenia o książkach jako Wyliczanka. Napisał biografię Anny Jantar (Znak, 2015) i Ireny Kwiatkowskiej (Znak, 2019) oraz reportaż historyczny „Pokój z widokiem. Lato 1939” (W.A.B., 2019). Obecnie pracuje nad esejem o psio-ludzkich relacjach, a także bada historię dziewcząt pierwszej połowy XX wieku.

MKiDN_czarne logotyp 2022

Zadanie „Ballada o pewnym poecie i jego wileńskim wydawcy – wystawa w Muzeum Pana Tadeusza” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza