pokaz filmowy oraz dyskusja”
Rosyjscy dysydenci:
Natalia Gorbaniewska
i Wiktor Fajnberg
- 16 grudnia 2023 (sobota), godzina 16.00
- kino Popiół i Diament
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
- wejściówki do odbioru w kasach muzeum
We współpracy z Fundacją „Za Wolność Waszą i Naszą” oraz Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu zapraszamy na pokaz filmów oraz dyskusję o życiu i walce bohaterów ruchu dysydenckiego: Natalii Gorbaniewskiej i Wiktora Fajnberga. To wydarzenie jest poświęcone tak zwanej „drugiej Rosji”, walczącej z komunizmem, a dziś z reżimem Władimira Putina.
„Natalia Gorbaniewska:
Nie jestem bohaterką”
Film „Natalia Gorbaniewska: Nie jestem bohaterką” (52 minuty) pokazuje postać Natalii Gorbaniewskiej, która jest symbolem rosyjskiego ruchu dysydenckiego. Wybitna rosyjska poetka, obrończyni praw człowieka, wieloletnia więźniarka Gułagu i „psychuszek”, opozycyjna dziennikarka, tłumaczka literatury polskiej – człowiek-legenda. Była jedną z inicjatorek i wieloletnią redaktorką najbardziej znanego na świecie czasopisma dysydenckiego ZSRR „Kronika wydarzeń bieżących”. W 1968 roku organizowała i uczestniczyła w słynnej demonstracji grupy ośmiu dysydentów sowieckich przeciwko inwazji wojsk układu Warszawskiego na Czechosłowację.
„Wiktor Fajnberg.
Dysydent i szaleństwo”
Drugi obraz, pt. „Wiktor Fajnberg. Dysydent i szaleństwo” (77 minut) stanowi wewnętrzne świadectwo Wiktora Fajnberga na temat ceny i triumfu oporu wobec zła. 25 sierpnia 1968 r. radziecki dysydent Wiktor Fajnberg dołączył do siedmiu innych obywateli ZSRR w demonstracji na Placu Czerwonym, aby zaprotestować przeciwko kierowanej przez Sowietów inwazji na Czechosłowację. Byli znani jako „Wspaniała ósemka”. Fajnberg dostał za swoje „pięć minut wolności” na Placu Czerwonym 5,5 roku więzienia i tortur w sowieckim „szpitalu psychiatrycznym”. Film zabiera nas w zapierającą dech w piersiach podróż w głąb szaleństwa i nadziei współczesnej Rosji od stłumienia Praskiej Wiosny (1968) po rosyjską inwazję na Ukrainę (2022).
W dyskusji udział wezmą Ksenia Sacharnowa (autorka filmu), Grzegorz Gauden i Jarosław Broda.
*materiały udostępnione przez organizatora
Projekt jest współfinansowany z Budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Organizatorzy
Organizator wydarzenia:
- Fundacja „Za Wolność Waszą i Naszą”
Współorganizatorzy wydarzenia:
- Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
- Muzeum Pana Tadeusza Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich