Rozmowa z Aleksandrą Lipczak
- 16 października 2021, godz. 16.00
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
- goście: Aleksandra Lipczak, Tomasz Tyczyński
- prowadzenie: Magdalena Piekarska
W ramach V Festiwalu Tradycji Literackich zapraszamy na spotkanie z Aleksandrą Lipczak, laureatką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza w 2021 roku. W rozmowie, którą poprowadzi Magdalena Piekarska, weźmie udział również kurator Nagrody Tomasz Tyczyński.
Cykl spotkań z laureatami jednego z najważniejszych w Polsce wyróżnień literackich – Nagrody im. Witolda Gombrowicza, która od początku istnienia, od 2016 roku, wskazuje najciekawsze nowe zjawiska w polskiej prozie. Laureatami byli Maciej Hen i Weronika Murek, Anna Cieplak, Marcin Wicha, Olga Hund i Barbara Sadurska. Współorganizatorami nagrody Gombrowicza są Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Patronuje jej Rita Gombrowicz.
współpraca:
Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
Aleksandra Lipczak – dziennikarka i reporterka. Publikuje m.in. na łamach „Polityki” i „Przekroju”, pisze głównie o świecie hiszpańskojęzycznym. Nominowana do nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne. Laureatka czwartej edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jej książkowy debiut „Ludzie z placu Słońca” (Wydawnictwo Dowody na Istnienie 2017) został bardzo dobrze przyjęty przez czytelników i krytykę i został nominowany do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. W 2020 roku ukazała się jej druga książka, „Lajla znaczy noc” (Wydawnictwo Karakter), za którą została nominowana do Odkryć Empiku. Jest stypendystką europejskiego programu dla młodych autorów i tłumaczy CELA.
Tomasz Tyczyński – absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1989–1997 pracował w Instytucie Slawistyki PAN. Publikował w czasopismach literackich i naukowych oraz w materiałach Programu Pierwszego Polskiego Radia. Od 2007 roku kierownik i kurator Muzeum Witolda Gombrowicza, oddziału Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Autor bloga literackiego Prowincja Gombrowicz (tyczynski.muzeumliteratury.pl). Pomysłodawca Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, sekretarz kapituły Nagrody, dyrektor programowy towarzyszącego nagrodzie festiwalu „Opętani Literaturą ”.
Magdalena Piekarska – publicystka, recenzentka teatralna. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez lata związana z wrocławskimi dziennikami – „Słowem Polskim”, „Gazetą Wrocławską” i „Gazetą Wyborczą”, na łamach których ze zmiennym sukcesem użerała się z decydentami o jakość wrocławskiej kultury. Kiedy podziękowano jej za dalszą współpracę, nie załamała się, tylko zaczęła szukać wyzwań gdzie indziej. Dziś, poza tym, że pisze nie tylko o kulturze dla „Wysokich Obcasów Extra” i „Women’s Health”, oraz wyłącznie o teatrze dla portalu teatralny.pl, kwartalnika „nietak!t”, „Didaskaliów”, „Dialogu” i „Teatru”, jest członkinią Wrocławskiej Rady Kultury, potrafi wyremontować z pomocą przyjaciół stary dom, założyć inspekt i narąbać drew. Najprawdziwszą siekierą!
Bohaterowie V Festiwalu Tradycji Literackich
W 2021 roku mija sto lat od urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i dwieście lat od urodzin Cypriana Kamila Norwida i to oni zostali patronami tegorocznej edycji festiwalu odbywającego się w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.
Ich biografie prowokują do pytania o to, co by było, gdyby. Gdyby na Norwidzie poznali się współcześni, nie mogliby go odkrywać po swojemu pisarze późniejszych epok. Gdyby Baczyński nie zginął w powstaniu, czy stałby się jednym z najbardziej znanych polskich powojennych twórców? Może to on dostałby Nobla.
Ale ponieważ ich życie było właśnie takie, jakie było, czyli po ludzku nieudane albo przedwcześnie przerwane, stali się symbolem wierności etycznym i estetycznym ideałom.
W 2021 roku chcielibyśmy zapytać o to, co Norwid albo Baczyński mają do powiedzenia o świecie dzisiaj? Po co ich czytać? I w ogóle jaki sens ma sięganie po klasykę literatury?
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Patroni medialni
- TVP Kultura
- TVP3 Wrocław
- Radio Wrocław
- Radio RAM
- Radio Wrocław Kultura
- Booklips.pl
- Wroclife