Dobrze jest mieć odznakę
Satyra w kinie

  • 24 czerwca 2020 (środa), godz. 18.00
  • wydarzenie online
  • goście: Bodo Kox, Jakobe Mansztajn (Make life harder), Pavel Bednarik
  • prowadzenie: Adriana Prodeus

Czy śmiechem da się robić rewolucję? Jak się buntować w czasie izolacji? I czy poczucie humoru może nas dzisiaj połączyć? 24 czerwca o godzinie 18.00 zapraszamy na premierę filmu z udziałem reżysera filmowego Bodo Koxa, poety i współautora strony Make Life Harder Jakobe Mansztajna oraz filmoznawcy Pavla Bednarika. Goście podzielą się swoimi przemyśleniami na temat tego, czy satyra może być narzędziem służącym do wyrażania sprzeciwu. Przed pokazem odbędzie się krótka relacja na żywo z udziałem filmoznawczyni i krytyczki filmowej, Adriany Prodeus. 

Film został zrealizowany w ramach programu towarzyszącego projektowi „»Ręce do góry!« Bunt w kinie krajów V4”. Przegląd filmowy został podzielony na cztery bloki tematyczne: bunt młodzieży, filmowa satyra, kino oniryczne i poetyckie oraz kino kobiet.  Reżyserzy filmów, wyświetlanych w ramach drugiego bloku, kpili z języka propagandy (jak w „Hydrozagadce” Andrzeja Kondratiuka), absurdów komunizmu (Pali się, moja panno” Miloša Formana), z nauki w służbie władzy ludowej („Kto chce zabić Jessii?” w reżyserii Václava Vorlíčka) i z niedorzeczności życia codziennego w krajach socjalistycznego dobrobytu (Świadek” Pétera Bacsó). Wśród prezentowanych postaci znalazł się również Silny z Wojny polsko-ruskiej” Xawerego Żuławskiego, będącej ekranizacją głośnej powieści Doroty Masłowskiej. Ten filozof z osiedla budzi śmiech, dopóki nie zauważymy jego zniewolenia przez literacką i filmową konwencję.

Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Grantów Wyszehradzkich Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na zrównoważoną współpracę regionalną w Europie Środkowej.

Logotyp Visegrad Fund