Setne urodziny Władysława Bartoszewskiego

Program wydarzeń


Program wydarzeń

marzec 2022


Wernisaż wystawy
Bartoszewski. Dlaczego nie ja?

  • 4 marca 2022 (piątek), godz. 17.00
  • wstęp za okazaniem zaproszenia

Bartoszewski. Inicjator nowych idei – sympozjum

  • 4 marca 2022 (piątek), godz. 17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • organizatorzy:
    Muzeum Pana Tadeusza, Zakład Narodowy im. Ossolińskich
    Fundacja Konrada Adenauera

     

Publikacje, wywiady, wspomnienia Władysława Bartoszewskiego stały się ważną częścią narracji o historii Polski. Jego biografia jest inspiracją dla kolejnych pokoleń. Profesor nie bał się iść pod prąd, wyznaczać nowych kierunków poszukiwań badawczych. Po wojnie jako jeden z pierwszych zajął się dokumentacją zbrodni hitlerowskich, historią Rady Pomocy Żydom „Żegota” oraz funkcjonowaniem Polskiego Państwa Podziemnego. Już od lat 60. XX wieku działał na rzecz pojednania polsko-niemieckiego i dialogu polsko-żydowskiego, za co był po latach doceniany i nagradzany. Na te tematy rozmawiać będą uczestnicy sympozjum, podejmując wątek nowych idei w działalności Władysława Bartoszewskiego.

uczestnicy dyskusji panelowej:
Elżbieta Sobótka – dyplomatka i urzędniczka państwowa, pełniła funkcję jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (do 2001), konsul generalna RP w Kolonii (2001–2006) i Monachium (2007–2012).

Małgorzata  Maruszkin – wieloletnia wydawczyni i redaktorka książek Władysława Bartoszewskiego.

Marcin Barcz – wieloletni sekretarz profesora, autor publikacji i wystaw o Władysławie Bartoszewskim prezentowanych w Polsce i Niemczech.

Władysław Teofil Bartoszewski – polityk, historyk, menedżer, nauczyciel akademicki, historyk i polityk, poseł na Sejm IX kadencji. Syn Władysława Bartoszewskiego.

prowadzenie:
Artur Wolski – dziennikarz, redaktor, pomysłodawca i organizator licznych wydarzeń kulturalnych, debat, koncertów, projekcji z udziałem publiczności oraz między innymi jubileuszy Władysława Bartoszewskiego w Kinie Atlantic, założyciel Stowarzyszenia Entropia Słowa.


„Chciałbym zostać geografem” spotkanie z cyklu „Zagadki tajemniczej szkatuły”

  • 12 marca 2022 (sobota), godz. 12.00
  • zajęcia rodzinne dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat z opiekunami
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • zapisy przez formularze

Kiedy Władysław był jeszcze małym Władziem, chciał zostać… geografem! Jako przezorny chłopiec wiedział, że w życiu różnie bywa, dlatego miał również plan awaryjny. W jaki sposób potoczyły się jego losy? Dowiemy się tego na kolejnych zajęciach w Muzeum Pana Tadeusza! Przyjrzymy się różnym pamiątkom i licznym nagrodom pana Bartoszewskiego, który w tym roku obchodziłby swoje setne urodziny! Po rozwiązaniu muzealnej zagadki dowiemy się, jaka niespodzianka czeka na nas w salach warsztatowych.

prowadzenie:
Agnieszka Hajduk – historyk sztuki, etnolog, antropolog kulturowy i edukatorka muzealna. Zajmuje się przygotowywaniem oferty dla przedszkoli i młodszych uczniów, prowadzeniem warsztatów oraz lekcji muzealnych, również w formie online. Współtworzyła i współprowadziła takie zajęcia jak „Na tropie soplicowskiej przyrody” czy „Wakacyjne Muzeum Pod Złotym Słońcem”.

kwiecień 2022


Primaaprilisowe karykatury – warsztaty

  • 1 kwietnia 2022 (piątek), godz. 17.00
  • warsztaty dla młodzieży od 16. roku życia i osób dorosłych
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy

Podczas zajęć zastanowimy się nad cechami charakterystycznymi karykatury. Użyjemy uproszczenia, deformacji, hiperboli – wszystko po to, aby wydobyć i podkreślić charakter osoby, zjawiska lub przedmiotu. Przybliżymy też postać Władysława Bartoszewskiego, częstego bohatera karykatur i bon motów.

prowadzenie:
Kinga Łaska – artysta plastyk, edukatorka z artystycznym zacięciem, absolwentka Edukacji Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W Dziale Edukacji Muzeum Pana Tadeusza odpowiada za artystyczne warsztaty muzealne dla grup zorganizowanych oraz wszelkie edukacyjne działania inspirujące do twórczego wysiłku.

Jakub Wójcik – artysta, malarz, absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Miłośnik sztuki, zainteresowany historią, filozofią a nade wszystko duchowością. Tworzy prace malarskie i rysunkowe inspirowane sztuką sakralną. Członek grupy Vera Icon. Pracownik Działu Obsługi Widowni w Muzeum Pana Tadeusza.


Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
„Bartoszewski. Dlaczego nie ja?

  • 9 kwietnia 2022 (sobota), godz. 12.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona

prowadzenie:
Małgorzata Preisner-Stokłosa – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, współautorka wystawy stałej Misja: Polska poświęconej biografiom Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego w Muzeum Pana Tadeusza, kustosz w Gabinetach Świadków Historii ZNiO. Kuratorka i autorka licznych wystaw związanych z kolekcją Władysława i Zofii Bartoszewskich.


Patroni wystawy

  • TVP3 Wrocław
  • Radio Wrocław
  • Radio Ram
  • Radio Wrocław Kultura
  • Historia.org.pl – Polski Portal Historyczny

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza