Sezonowa miłość. Oprowadzanie kuratorskie na zakończenie wystawy #ZAPOLSKA

• 14 lutego 2020 (piątek), godz. 17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • prowadzenie: Anita Soroko
Zapolska zbiory wystawa

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie #ZAPOLSKA.

#ZAPOLSKA. Artystka multimedialna, mistrzyni autopromocji, skandalistka. Chociaż deklarowała, że idzie przez życie sama, było ono pełne miłosnych relacji, ważnych i inspirujących. Najważniejsza z nich, małżeństwo z malarzem Stanisławem Janowskim, to związek dwóch artystów, oparty na uczuciu i partnerstwie, także w interesach. Według słów prof. Marii Janion, ,,Zapolska rąbała prawdę”, dodajmy, że również pisząc o miłości. Odzierała z warstw romantycznej obłudy flirty, piętnowała podwójne standardy i hipokryzję. Pochylała się ze współczuciem nad losem tych, na których uczucie sprowadziło cierpienie.

Nie do wiary, że urodziła się w połowie XIX wieku, bo przyświecające jej idee do dziś można podsumować wyraźnie współczesnymi hashtagami, takimi jak #metoo #girlpower #equality czy #WomenReality. W jaki sposób prezentowałaby się dziś za pomocą mediów społecznościowych?

Wystawa #ZAPOLSKA, towarzysząca Festiwalowi Tradycji Literackich, przybliża fenomen autorki „Moralności pani Dulskiej” i pokazuje jej wizerunek w mniej znanych odsłonach. Widzimy odważną kobietę, uznaną aktorkę, kolekcjonerkę awangardowej sztuki (posiadała obraz Van Gogha nim ten stał się sławny), publicystkę wypowiadającą na prasowych łamach niewygodne poglądy, pisarkę, która w swej obfitej twórczości dotyka tematów tabu, pochyla się nad losem wykluczonych i pokrzywdzonych, obnaża wstydliwe aspekty życia społecznego. A także autorkę aspirującą do tworzenia dramatu narodowego.

Partnerzy:
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza, Teatr Polski we Wrocławiu, Kino Polska, Studio Filmowe KADR, Wytwórnia Filmów Oświatowych Sp. z.o.o., Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny