Skarby Ossolineum. Grzech nie zobaczyć

W ramach nowego cyklu w sezonie 2018/2019 prezentujemy w Muzeum Pana Tadeusza rękopisy znanych utworów polskich pisarzy przechowywane na co dzień w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. W kolejnej odsłonie pokazany zostanie rękopis jednej z najbardziej znanych komedii Aleksandra Fredry pt. Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca.

Czerwiec 2019


  • 15–16 czerwca 2019 (sobota–niedziela), godz. 10.00–18.00
    Śluby panieńskie – prezentacja rękopisu Aleksandra Fredry

  • wstęp wolny

W kolejnej odsłonie cyklu Skarby Ossolineum. Grzech nie zobaczyć pokazany zostanie rękopis jednej z najbardziej znanych komedii Aleksandra Fredry pt. Śluby panieńskie, czylia Magnetyzm serca.

Należy ona do jednej z najdłużej pisanych przez niego utworów. Pierwsze prace nad sztuką zaczęły się w 1826 r., a zakończyła je premiera w 1833 r. w teatrze lwowskim. Wcześniejsze wersje tej sztuki komediopisarz opatrzył tytułem „Magnetyzm”, a potem „Nienawiść mężczyzn” i taki właśnie tytuł nosi przechowywany w Ossolineum manuskrypt. Powstanie tej komedii przypadło na burzliwy okres w życiu autora Ślubów panieńskich, związany z ożenkiem Fredry z Zofią z Jabłonowskich Skarbkową. Zabiegi o jej rękę trwały lat jedenaście.


  • 15 czerwca 2019 (sobota), godz. 16.0017.00
    Magnetyczne Śluby panieńskie – wykład prof. Mariana Ursela

  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl

Pokazowi tego rękopisu będzie towarzyszył wykład prof. Mariana Ursela z Uniwersytetu Wrocławskiego, znakomitego znawcy życia i twórczości Aleksandra Fredry, zatytułowany „Magnetyczne Śluby panieńskie”.

Luty 2019


  • 23–24 lutego 2019 (sobota–niedziela), godz. 10.00–18.00
    Prezentacja wybranych rękopisów Ignacego Krasickiego ze zbiorów Ossolineum

  • wstęp wolny

„Książę poetów” postrzegany jest jako twórca, który kunszt swojego literackiego talentu ukazał właśnie w satyrach i bajkach. Posługując się lekką formą, w żartobliwym stylu, poeta krytykował w takich utworach jak Żona modna, Pijaństwo, Świat zepsuty czy Marnotrawstwo sarmackie ułomności Polaków ery stanisławowskiej, a w bajkach poprzez alegoryczne postacie zwierząt ukazywał prawdy uniwersalne.


  • 23 lutego 2019 (sobota), godz. 16.00–17.00
    Satyry, komedie i bajki Ignacego Krasickiego. O ossolińskich rękopisach „księcia poetów polskich” i ich autorze

    prowadzenie: dr Grzegorz Polak

Pokazowi rękopisów biskupa warmińskiego będzie towarzyszył wykład dra Grzegorza Polaka z Muzeum Pana Tadeusza. Przybliży on postać poety na tle jego twórczości oraz scharakteryzuje zbiór manuskryptów przechowywany w Ossolineum.


  • 24 lutego 2019 (niedziela), godz. 12.00–13.30
    Bajki wam niosę… ” – rodzinne warsztaty ilustratorskie dla dzieci w wieku 7–12 lat
    prowadzenie: Aldona Mikucka

Podczas warsztatów przeniesiemy się w czasy ostatniego polskiego króla, aby spotkać „księcia poetów” i przysłuchać się rozmowom pawia z orłem, trzech małych wilczków oraz... pióra i kałamarza. Prezentacja unikatowych rękopisów kreślonych ręką Ignacego Krasickiego stanie się dla nas okazją do poznania i pomysłowego zilustrowania bajek napisanych specjalnie dla dzieci ponad dwieście lat temu, a chętnie czytanych do dziś!

Październik 2018


  • 27–28 października 2018 (sobota–niedziela), godz. 10.00–18.00
    Dzieje grzechu Stefana Żeromskiego – prezentacja rękopisu

Pierwszy z prezentowanych w październiku 2018 roku rękopis, to Dzieje grzechu Stefana Żeromskiego.

Ukończona w Nałęczowie, opublikowana w wydaniu książkowym w 1908 r. powieść to wyjątkowy utwór w dorobku Żeromskiego. Oto po raz pierwszy (i ostatni) główną bohaterką autor ustanowił kobietę. Dzieje Ewy Pobratyńskiej zyskały niezwykłą popularność wśród czytelników, a także filmowców. Wpłynęła na to erotyczna aura książki oraz uznanie jej publikacji za skandal. Mówiono, że tę „powieść seksualną” „czyta się ze wstrętem i odkłada z poczuciem ulgi”. Szokiem musiało być to, że pierwszy raz w literaturze polskiej poruszono w tak odważny sposób tematykę seksualną. Popularność utworu próbował zdyskontować świat filmu, bowiem już w 1911 r. Antoni Bednarczyk dokonał adaptacji prozy Stefana Żeromskiego. Była to zresztą pierwsza w historii polskiego kina ekranizacja utworu literackiego.


  • 27 października 2018 (sobota), godz. 17.00
    W kręgu Dziejów grzechu Stefana Żeromskiego – wykład prof. Bogusława Bednarka

Pokazowi rękopisu Dziejów grzechu towarzyszył wykład prof. Bogusława Bednarka, urodzonego w Makowie Podhalańskim absolwenta Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor Bednarek nazywany jest „legendą wrocławskiej polonistyki”. Studentom znany jako dydaktyk w Zakładzie Historii Dawnej Literatury Polskiej, zaś szerszej publiczności jako współautor programu telewizyjnego „Labirynty kultury”, powstającego od 1995 do 2008 r. we wrocławskim ośrodku Telewizji Polskiej.