• 22 września 2022 (czwartek), godz.17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona

„Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL” – spotkanie z Moniką Milewską

Spotkanie z Moniką Milewską wokół książki „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL” (Państwowy Instytut Wydawniczy 2022).

„Ślepa kuchnia” zabiera czytelnika w podróż po schematach zachowania społeczeństwa, codziennym życiu mieszkańców komunistycznej Polski i polityce rządzących. Milewska obnaża sprzeczne słowa, zachowania i myślenie komunistów, ale też zwykłych obywateli. Przeprowadza czytelnika i tłumaczy strukturę całego ówczesnego systemu, sposobu wnioskowania ludzi u władzy oraz niezwykłą, zmieniająca się wtedy kulturę i tradycję.

Każdy rozdział dotyczy osobnego problemu, jest pewnym „leksykonem” dla osób zainteresowanych popularną wiedzą na temat żywności, jedzenia, kuchni i kwestii z nimi związanych w Polsce lat 1945–1989.

To książka fascynująca, wciągająca, erudycyjna, roztropna historycznie, kunsztowna językowo, oddająca naturę całej epoki, całego systemu, zdecydowanie wychodząca poza tytułową problematykę. Czytelnik dostrzeże dychotomię państwa i społeczeństwa w historii codzienności; co innego komuniści mówią, co innego myślą, co innego robią (sprawa chociażby specjalnych sklepów przeznaczonych dla elit rządzących) – podobnie jak obywatele. Dzięki pracy Milewskiej, dużo lepiej rozumiemy ramy, sytuacje społeczne, okazje społeczne czy konteksty interakcji PRL.

Transmisja spotkania

O autorce

M.Milewska

Monika Milewska – antropolog historii, eseistka, poetka, dramatopisarka. Adiunkt w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła Uniwersytet Warszawski, Szkołę Nauk Społecznych przy IFiS PAN w Warszawie i Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales w Paryżu. Laureatka licznych konkursów poetyckich i dramaturgicznych, m.in. na tekst słuchowiska organizowany przez Program Drugi PR i ZAiKS.

MKiDN_czarne logotyp 2022

Zadanie „Popiół i Diament – książka z historią w tle” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.