Sobotnie warsztaty rodzinne

  • soboty, godz. 12.00–14.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, zapisy przyjmujemy przez formularze zgłoszeniowe dostępne od 20. dnia poprzedniego miesiąca na stronie muzeum

Cykliczne zajęcia dla rodzin z dziećmi, zarówno tymi najmłodszymi, jak i starszymi. Zapraszamy na wspólne poznawanie Muzeum Pana Tadeusza, a także fotografowanie, tworzenie niezwykłych prac plastycznych i odczuwanie wszystkimi zmysłami. Warsztaty organizowane są w pięciu cyklach tematycznych skierowanych do różnych grup wiekowych.

Bartosz Mokrzycki warsztaty

Marzec 2020


7 marca 2020 (sobota), godz. 12.00
Poczuć muzeum
cykl: Maluchy odkrywają muzeum
  • warsztaty dla dzieci w wieku 3–6 lat

Muzeum to niezwykłe miejsce – ciemne obrazy, ciężkie rzeźby, maleńkie medale... dlaczego one tu są? Dlaczego nie można ich dotknąć? Jak działa muzeum? Na tym spotkaniu zwiedzimy pierwsze piętro wystawy, a w części warsztatowej wykonamy pamiątkę inspirowaną muzealnymi zbiorami. 

prowadzenie: Monika Nowak


14 marca 2020 (sobota), godz. 12.00
Król jest nagi! – historia pewnego oszustwa
cykl: Rodzinna pracownia ilustracji
  • warsztaty dla dzieci w wieku 7–12 lat

Historia władcy, który większość swojego bogactwa przeznaczał na nowe ubrania, a zamiast robić przeglądy wojsk czy wysłuchiwać poddanych w sali audiencyjnej, spędzał czas w przebieralni, znana jest czytelnikom od 1837 roku. Natomiast jej najstarsze polskie wydanie ze zbiorów Ossolineum ma już ponad 150 lat. Po przypomnieniu sobie tej jednej z bardziej znanych baśni Andersena spróbujemy wykonać wspaniałe szaty, które powstały tylko w wyobraźni dworzan, poddanych i samego króla.  

prowadzenie: Aldona Mikucka


21 marca 2020 (sobota), godz. 12.00
O wiosno! kto cię widział…
cykl: Z walizki pani Kingi
  • warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat

Koniec zimy wszystkich cieszy. W niepamięć odchodzą dni szarugi i pluchy. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny spędzimy na poszukiwaniach jej zwiastunów, a także utrwalimy budzące się do życia rośliny w formie płaskorzeźby.

prowadzenie: Kinga Łaska


28 marca 2020 (sobota), godz. 12.00
Pamiętniki pełne niespodzianek
cykl: Klub młodego czytelnika
  • warsztaty dla dzieci w wieku 7–12 lat

Czym jest pamiętnik? Niektórzy uważają, że służy do zapisywania najbardziej skrytych myśli, inni wykorzystują go do zbierania wpisów na wieczną pamiątkę od przyjaciół. Choć pamiętniki często przechowują tajemnice, to część z nich jest czytana przez historyków i badaczy, a niektóre nawet wydawane jako książki! A jaki będzie Twój pamiętnik? Podczas warsztatu poznamy różne rodzaje pamiętników oraz stworzymy swój własny, niepowtarzalny – ze wspaniałą okładką i mnóstwem tajemnych schowków na sekrety.

prowadzenie: Laura Jerzak

Luty 2020


1 lutego 2020 (sobota), godz. 12.00
Co się czai w środku? Książka i ruch
cykl: Klub młodego czytelnika
  • warsztaty dla dzieci w wieku 7–12 lat

Czy książka może zaskakiwać nie tylko fabułą? Co takiego może się w niej schować, że kiedy ją otworzymy wydamy z siebie okrzyk zdumienia? Na warsztatach dowiemy się jak zrobić książkę-rozkładankę.

prowadzenie: Laura Jerzak


8 lutego 2020 (sobota), godz. 12.00
Co jest ważne?
cykl: Maluchy odkrywają muzeum
  • warsztaty dla dzieci w wieku 3–6 lat

Każdy z nas jest inny – wyglądamy inaczej, lubimy inne rzeczy, inne nas bawią, a inne smucą… Na tym spotkaniu razem z bohaterką naszej wystawy czasowej #ZAPOLSKA zastanowimy się nad tym, co sprawia nam przyjemność, czego chcemy, a co nas złości i czy jest coś, co nas łączy. Tradycyjnie w sali warsztatowej stworzymy prace, które pomogą nam pamiętać o tym, co jest dla nas ważne.

prowadzenie: Monika Nowak


15 lutego 2020 (sobota), godz. 12.00
W szkole nie ma nudy! – o najsłynniejszym plastelinowym ludziku
cykl: Rodzinna pracownia ilustracji
  • warsztaty dla dzieci w wieku 7–12 lat

Perypetie ludzika z plasteliny ulepionego własnoręcznie przez pilną Tosię zostały spisane przez Marię Kownacką prawie 90 lat temu, aby umilić dzieciom początek szkolnej przygody. Plastusiowe zapiski były nie tylko poznawane przez kolejne pokolenia pierwszoklasistów, ale także ilustrowane w coraz to nowy sposób przez kolejnych artystów. Dzięki nim, będziemy mogli dowiedzieć się, jak wyglądała niegdyś zawartość szkolnych piórników, aby następnie zilustrować swoją przygodę we własnoręcznie wykonanym pamiętniku.

prowadzenie: Aldona Mikucka


22 lutego 2020 (sobota), godz. 12.00
Co tak pachnie?
cykl: Z walizki pani Kingi
  • warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat

Tym razem dowiemy się jak dbano o higienę na szlacheckim dworze. Jak często należało się kąpać? Co nazywano warkoczem znad Wisły? Czy ręce można myć tylko wodą? W walizce pani Kingi już czekają na nas wonne olejki, suszone rośliny i narzędzia potrzebne do zrobienia pachnących mydełek.

prowadzenie: Kinga Łaska


29 lutego 2020 (sobota), godz. 12.00
Magiczny skarbiec wspomnień
cykl: Klub młodego czytelnika
  • warsztaty dla dzieci w wieku 7–12 lat

Od wielu wieków ludzie przechowywali skarby w różnego rodzaju pięknych, zdobionych pudełkach-skrytkach, zwanych szkatułkami. Obecnie skarbami najczęściej nie są dla nas tylko rzeczy wartościowe, ale takie, które przywołują najmilsze wspomnienia. A czy wy macie własne skarby? Na warsztatach stworzymy piękną, ozdobną szkatułkę i podzielimy się historiami swoich ulubionych skarbów.

prowadzenie: Laura Jerzak

Styczeń 2020


11 stycznia 2020 (sobota), godz. 12.00
Zima w Soplicowie
cykl: Maluchy odkrywają muzeum
  • warsztaty dla dzieci w wieku 3–6 lat

Jakie zwierzęta można było spotkać w soplicowskim lesie? Co jadły? Gdzie się chowały? Czy kiedyś w lesie żyły koty? Na naszym spotkaniu poznamy świat leśnych zwierząt i ich zwyczajów. Przygotujemy smakołyki dla naszych wrocławskich skrzydlatych przyjaciół.

prowadzenie: Monika Nowak


18 stycznia 2020 (sobota), godz. 12.00
Puchate plamy malarza zwierząt – o Januszu Grabiańskim
cykl: Rodzinna pracownia ilustracji
  • warsztaty dla dzieci w wieku 7–12 lat

Do barwnego świata zwierząt, dziecięcych przygód i… krasnoludków zabierze nas Janusz Grabiański. Ilustrator, który za pomocą kilku szybkich pociągnięć pędzla i lekko rozchlapanej plamy potrafił sprawić, że kot namalowany stawał się „jak żywy”. Po obejrzeniu bajecznie kolorowych ilustracji, sami też swobodnie machniemy pędzlami, dopuszczając do głosu twórczą siłę przypadku, i sprawdzimy co nam z tego wyjdzie.

prowadzenie: Aldona Mikucka


25 stycznia 2020 (sobota), godz. 12.00
Pamiętaj o kolorze
cykl: Z walizki pani Kingi
  • warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat

Czy wiesz, że niebieski ma aż 111 odcieni? Żółty to kolor słońca, ciepła i piaszczystych plaż. Zielony pomaga nam się zrelaksować, a czerwony pobudza pozytywne myślenie. Różowy symbolizuje wdzięk i uprzejmość. Wszystkie barwy mają znaczenie. Podczas warsztatów pobawimy się z kolorami. Będzie wesoło i tęczowo.

prowadzenie: Kinga Łaska

Grudzień 2019


7 grudnia 2019 (sobota), godz. 12.00
Białe święta
cykl: Maluchy odkrywają muzeum
  • warsztaty dla dzieci w wieku 3-6 lat

Już za chwilę nadejdzie czas świętowania: kolorowej choinki, pysznego jedzenia, ciepłych uścisków i kruchych pierników… W trakcie zajęć przypomnimy sobie, co dzieje się w czasie Bożego Narodzenia i zrobimy własne ozdoby świąteczne, które wprowadzą nas w przedświąteczny nastrój.

prowadzenie: Monika Nowak


14 grudnia 2019 (sobota), godz. 12.00
Zimowe opowieści
cykl: Rodzinna Pracownia Ilustracji
  • warsztaty dla dzieci w wieku 7–12 lat

Z zimą w mieście różnie bywa i nie wszystkim się podoba. Dlatego my zajrzymy do zaśnieżonych krain uchwycone przez pisarzy oraz ilustratorów. Zastanowimy się nad siłą wyrazu czarnej linii rysowanej na absolutnej bieli i przyjrzymy się rysunkom Tove Jansson, autorki „Muminków”, żeby znaleźć odpowiedź na pytanie, jak jej się udawało tak dobrze ukazać śnieg w ogóle go nie rysując!

prowadzenie: Aldona Mikucka

Listopad 2019


2 listopada 2019 (sobota), godz. 12.00
Prześmiech. Warsztaty rodzinne z Zeszytem do poezji
zajęcia towarzyszące III edycji Festiwalu Tradycji Literackich
  • dla dzieci w wieku 6–12 lat z rodzicami

Tegoroczny Zeszyt do poezji to inspirowana Gombrowiczem instrukcja dla młodego twórcy. Zabawa jest podzielona na etapy: wybór interesujących motywów, ich przetwarzanie, układanie w konfiguracje, synteza, poszukiwanie skojarzeń językowych i wizualnych.

prowadzenie:
Maria Marszałek, Adriana Myśliwiec


9 listopada 2019 (sobota), godz. 12.00–14.00
Przeprowadzka
cykl: Maluchy odkrywają muzeum. Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej „Wilno Mickiewicza i Słowackiego: tropem Dziadów cz. III”
  • zajęcia dla dzieci w wieku 3–6 lat z rodzicami

 

Czy ktoś z Was przeprowadzał się do innego miasta? Bo nasi bohaterowie wystawy wielokrotnie! Zastanowimy się co potrzebne jest do przeprowadzki i jak dobrze się do niej przygotować. Uwaga, do naszych bagaży dołączymy też wspomnienia. Może uda nam się wspólnie je zapakować?

prowadzenie:
Weronika Tarka – absolwentka Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Zajmuje się projektowaniem graficznym, ilustracją i rysunkiem. Laureatka nagrody głównej jury międzynarodowego w konkursie na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE 2014. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.


16 listopada 2019 (sobota), godz. 10.00–12.00
„Hulaj dusza!”, czyli ilustrujemy Panią Twardowską
cykl: Rodzinna Pracownia Ilustracji. Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej „Wilno Mickiewicza i Słowackiego: tropem Dziadów cz. III”
  • zajęcia dla dzieci w wieku 7–12 lat z rodzicami

W 1822 roku młody Adam Mickiewicz opublikował w Wilnie swój pierwszy tomik poezji, a w nim m.in. balladę Pani Twardowska. Podczas warsztatów prowadzonych przez wrocławską ilustratorkę Magdalenę Wosik opierając się na tekście wieszcza popuścimy wodze fantazji, aby wspólnie zilustrować przygodę Pana Twardowskiego w karczmie Rzym.

prowadzenie:
Magdalena Wosik – Wrocławska ilustratorka, która m.in. rysowała i pisała dla dziecięcego czasopisma „Miś”, a do dziś współpracuje ze „Świerszczykiem”. Jest współautorką (z Piotrem Rychlem) antykolorowanek „O! Ja cię! Smok w krawacie!” i „ Agencja z o. o.” (Wydawnictwo Bajka) i autorką „Wytęż wzrok! czyli ukryte obrazki” i „Ale Draka! Rysuję zwierzaka!” (Nasza Księgarnia). Przeżyła również kilka fantastycznych przygód ilustratorskich z twórczością Adama Mickiewicza. Narysowała „Pana Tadeusza w obrazkach” dla Ossolineum a także zilustrowała książkę „Bez piątej klepki” Marcina Szczygielskiego, w której autor a właściwie jego bohaterowie, bardzo obficie czerpią z mickiewiczowskich „Dziadów. Części II”.


23 listopada 2019 (sobota), godz. 12.00–14.00
Nocne wędrówki po Wilnie
cykl: Z walizki pani Kingi. Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej „Wilno Mickiewicza i Słowackiego: tropem Dziadów cz. III”

Lecz jakimż światłami gmachy Wilna tleją? Tysiącznymi lampami ulice jaśnieją. Juliusz Słowacki zapewne często spacerował po nocnym Wilnie. Co takiego widział w świetle latarni? Czy miasto nocą się zmienia? Czy rozgwieżdżone niebo wszędzie wygląda tak samo? A może jego kawałek wraz z milionem gwiazd można mieć tylko dla siebie.

prowadzenie:
Ala Savashevich


30 listopada 2019 (sobota), godz. 12.00–14.00
Pejzaż wileński
cykl: Klub młodego czytelnika. Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej „Wilno Mickiewicza i Słowackiego: tropem Dziadów cz. III”
  • zajęcia dla dzieci w wieku 7–12 lat z rodzicami

 

prowadzenie:
Laura Jerzak  studentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, absolwentka Liceum Plastycznego im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli, zajmuje się edukacją artystyczną w zakresie wielu technik i dziedzin sztuki.

Październik 2019


5 października 2019 (sobota), godz. 12.00–14.00
Moja ulubiona! Książka- przyjaciel

cykl: Klub młodego czytelnika

  • zajęcia dla dzieci w wieku 7–12 lat z rodzicami

 

Na pierwszym spotkaniu z cyklu Klub młodego czytelnika poznamy nasze ukochane egzemplarze książek i ich bohaterów. Wspólnie zastanowimy się, dlaczego ludzie tak bardzo lubią czytać oraz dowiemy się, jak najlepiej zadbać o każdą perełkę naszego księgozbioru.

Prosimy, by na warsztaty dzieci przyniosły swoją ulubioną książkę.


12 października 2019 (sobota), godz. 12.00–14.00
O czym chcesz pamiętać?
cykl Maluchy odkrywają muzeum
  • zajęcia dla dzieci w wieku 3–6 lat z rodzicami

 

Nasze życie pełne jest niesamowitych przygód. Codziennie możemy zobaczyć coś ciekawego, poznać kogoś miłego albo mieć niesamowitą przygodę! Co zrobić, żeby o tym nie zapomnieć? Możemy poszukać inspiracji w muzeum! Zobaczymy co zostało zachowane „na pamiątkę” i zastanowimy się, dlaczego właśnie to? Sami również postaramy się zatrzymać nasze wspomnienia.


19 października 2019 (sobota), godz. 12.00–14.00
O rybaku i złotej rybce, czyli uważaj, czego sobie życzysz!
cykl Rodzinna Pracownia Ilustracji
  • zajęcia dla dzieci w wieku 7–12 lat z rodzicami

Aleksander Puszkin, najsłynniejszy rosyjski poeta, był zafascynowany światem ludowych baśni, legend i podań, które spisywał na nowo pięknym poetyckim językiem. Podczas zajęć poznamy historię rybaka i złotej rybki mającej moc spełniania życzeń oraz sprawdzimy, jak różnie tę słynną bajkę ilustrowali polscy artyści. Sami też spróbujemy wyczarować baśniową rybkę mieniącą się wszystkimi odcieniami złota!


26 października 2019 (sobota), godz. 12.00–14.00
5 punktów i inne rysunkowe zabawy
cykl Z walizki pani Kingi
  • zajęcia dla dzieci w wieku 6–12 lat z rodzicami

 

Od czego zaczyna się rysunek? Co będzie pierwsze: linia czy punkt? Podczas zajęć odwiedzimy wystawę czasową Nasz malarz Orłowski i dowiemy się, czym inspirował się artysta oraz jakie stosował rysunkowe zabawy, aby uatrakcyjnić spotkania towarzyskie warszawskiej arystokracji.

O cyklach:


Klub młodego czytelnika
  • Cykl przeznaczony dla dzieci w wieku od 10 do 12 lat.

Czy rodzice nie mogą oderwać Cię od czytania? Pochłaniasz tyle książek, że nie nadążasz z chodzeniem do biblioteki, a pani bibliotekarka zna Cię już jak swoje pięć palców? Na naszych spotkaniach każdy mól książkowy znajdzie coś ciekawego dla siebie – będzie można poznać innych miłośników czytelnictwa, porozmawiać o tym, co ostatnio czytaliśmy, wymienić się rekomendacjami, a przede wszystkim dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat który nas łączy. Każde zajęcia obejmować będą część warsztatową, a także czas na dyskusję obracającą się wokół książek i czytania.

prowadząca:
Laura Jerzak – studentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, absolwentka Liceum Plastycznego im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli, zajmuje się edukacją artystyczną w zakresie wielu technik i dziedzin sztuki.


Maluchy odkrywają muzeum
  • Cykl przeznaczony dla dzieci w wieku 3–6 lat.

W czasie zajęć maluchy poznają przestrzeń muzeum oraz będą rozwijać kreatywność i pogłębiać wiedzę o świecie dzięki różnym aktywnościom i zadaniom. Podróż przez kolejne części ekspozycji Muzeum Pana Tadeusza będzie nie tylko elementem edukacji alternatywnej, ale także wspólną przygodą.

prowadząca:
Monika Nowak – absolwentka Ochrony Dóbr Kultury w specjalizacji konserwatorstwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z edukacją muzealną związana od 2013 roku, kiedy zaczęła pracę w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Uczestniczka europejskich wolontariatów na rzecz ochrony dziedzictwa, współzałożycielka Mobilnego Domu Kultury w Olsztynie. Pracuje w Dziale Edukacji Muzeum Pana Tadeusza. Jej oczkiem w głowie są kilkuletni goście muzeum.


Rodzinna Pracownia Ilustracji
  • Zajęcia dla dzieci w wieku 7–12 lat z rodzicami.

Pośród ponad miliona książek, które są przechowane w ossolińskich magazynach bibliotecznych można odnaleźć nie tylko arcydzieła literatury pięknej czy poważne dzieła naukowe, ale także baśnie, bajki i legendy. Niektóre bardzo skromnie wydane, ale niebywale stare, inne bajecznie kolorowe i cudownie ilustrowane. Podczas comiesięcznych spotkań z cyklu „Rodzinna Pracownia Ilustracji” odkrywamy książkowe skarby oraz, zainspirowani nimi, próbujemy swych sił w różnych technikach plastycznych, tworząc swoje własne ilustracje do mniej lub bardziej znanych baśni, wierszy, legend i opowieści.

prowadząca:
Aldona Mikucka – historyk sztuki, plastyk, edukatorka muzealna i przewodniczka miejska. Autorka współczesnego opracowania zabytkowej gry planszowej Piast z 1904 roku ze zbiorów Ossolineum. Od kilku lat zajmuje się popularyzacją ossolińskiej kolekcji zarówno bibliotecznej, jak i muzealnej. Szczególnie są jej bliskie ilustrowane książki, które bardzo często są dla najmłodszych czytelników pierwszym kontaktem nie tylko z literaturą, ale i z malarstwem. W Muzeum Pana Tadeusza odpowiada za zajęcia edukacyjne dotyczące epoki romantyzmu.


Z walizki pani Kingi
  • Cykl przeznaczony dla dzieci w wieku 6–12 lat.

W trakcie warsztatów będziemy poznawać różne techniki plastyczne. Zajęcia pozwolą uwolnić wyobraźnię i dadzą możliwość realizacji twórczych pomysłów. Jest to świetne połączenie kreatywnego działania i dobrej zabawy.

prowadząca:
Kinga Łaska – artysta plastyk, edukatorka z artystycznym zacięciem, absolwentka Edukacji Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W Dziale Edukacji Muzeum Pana Tadeusza odpowiada za artystyczne warsztaty muzealne dla grup zorganizowanych oraz wszelkie edukacyjne działania inspirujące do twórczego wysiłku.

Kontakt: 

Dział Edukacji
edukacja@ossolineum.pl
tel. 71 75 50 651