Oferta na sezon 2021/2022

Sobotnie warsztaty rodzinne

 • soboty, godz. 12.00–14.00
 • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, zapisy przyjmujemy przez formularze zgłoszeniowe
 • ze względu na obostrzenia prosimy, aby na jedno dziecko przypadał maksymalnie jeden opiekun

Cykliczne zajęcia dla rodzin z dziećmi, zarówno tymi najmłodszymi, jak i starszymi. Zapraszamy do wspólnego poznawania Muzeum Pana Tadeusza, a także tworzenia niezwykłych prac plastycznych.

Warsztaty organizowane są w czterech cyklach tematycznych skierowanych do różnych grup wiekowych.


Program


grudzień


Przyjaciel pana Tadeusza

 • 4 grudnia 2021 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Zagadki tajemniczej szkatuły

Muzealne wystawy skrywają w sobie wiele ciekawych historii. Jedną z nich jest opowieść o przyjaźni Pana Tadeusza z niezwykłym artystą, którego dzieło zdobi ekspozycję „Pan Tadeusz Różewicz”. Jeśli odnajdziecie wszystkie wskazówki, doprowadzą Was one do celu, czyli miejsca, z którego będziecie czerpać artystyczne inspiracje. Wykorzystamy je w czasie zajęć warsztatowych, a każdy uczestnik będzie mógł spróbować swoich sił, tworząc malarskie formy w zimowych barwach.

prowadzenie:
Jakub Wójcik – artysta, malarz, absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Miłośnik sztuki, zainteresowany historią, filozofią a nade wszystko duchowością. Tworzy prace malarskie i rysunkowe inspirowane sztuką sakralną. Członek grupy Vera Icon. Pracownik Działu Obsługi Widowni w Muzeum Pana Tadeusza.


Maluchy ratują magię świąt

 • 11 grudnia 2021 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Maluchy odkrywają muzeum

W czasie przygotowań do Świąt na dworze szlacheckim zimny wiatr wtargnął do pomieszczenia, niwecząc pracę wszystkich domowników. W czasach PRL rodzice z dziećmi byli tak zajęci bieganiem za wszystkimi potrzebnymi towarami, że zupełnie zapominali o dekoracjach! Czy pomożecie w odnalezieniu porozrzucanych przez wiatr materiałów i przygotowaniu ozdób na świąteczne drzewko? Przy okazji naszego grudniowego spotkania, wysłuchacie muzealnych opowieści o tym, jak obchodzono Święta w dawnych czasach.

prowadzenie:
Agnieszka Hajduk-Undro – od dwóch lat związana z Muzeum Pana Tadeusza, obecnie pracuje w Dziale Edukacji, gdzie zajmuje się m.in. przygotowywaniem oferty edukacyjnej dla przedszkoli i młodszych uczniów, prowadzeniem warsztatów oraz lekcji muzealnych, również w formie online. Współtworzyła i współprowadziła takie zajęcia jak „Wakacyjna podróż w czasie”, „Ferie online”, „Na tropie soplicowskiej przyrody” czy „Wakacyjne Muzeum Pod Złotym Słońcem”.


Magiczny czas

 • 18 grudnia 2021 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Muzealny kuferek

Już za chwilę nadejdzie czas świętowania. A jak wyglądały przygotowania do Świąt w szlacheckim dworze? Jakie były tradycje i zwyczaje? Co znajdowało się na wigilijnym stole? Zanim my sami zaczniemy piec pachnące pierniki i ozdobimy lampkami zieloną choinkę – zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na rodzinne warsztaty w magicznej atmosferze.

prowadzenie:
Kinga Łaska – artysta plastyk, edukatorka z artystycznym zacięciem, absolwentka Edukacji Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W Dziale Edukacji Muzeum Pana Tadeusza odpowiada za artystyczne warsztaty muzealne dla grup zorganizowanych oraz wszelkie edukacyjne działania inspirujące do twórczego wysiłku.


listopad


Misja: Niepodległa

 • 6 listopada 2021 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Zagadki tajemniczej szkatuły

W trakcie trzech bardzo trudnych misji słynnemu Kurierowi z Warszawy udało się dostarczyć do celu niezwykle cenne przesyłki. Wśród nich znaleźlibyśmy sprytnie ukryte mikrofilmy czy zaszyfrowane depesze. Jeżeli pomyślnie rozwiążecie szereg muzealnych zagadek, to może i Wam uda się wypełnić powierzone zadanie, misję: Niepodległa! Czy będziecie w stanie odnaleźć wskazówki? Dowiecie się tego, uczestnicząc w naszym listopadowym spotkaniu!

prowadzenie:
Agnieszka Sikora – historyczka i przewodniczka muzealna, obecnie pracuje w Dziale Edukacji Muzeum Pana Tadeusza, gdzie zajmuje się przygotowaniem lekcji muzealnych na wystawie Misja: Polska. Autorka książki pt. Festiwal Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze w latach 1962-1989 oraz kilku artykułów poświęconych tematyce wykorzystywania muzyki do celów propagandowych w PRL.


Maluchy poznają Pana Tadeusza Różewicza

 • 13 listopada 2021 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Maluchy odkrywają muzeum

Trzy małe szyszki przyczyniły się do powstania wielkiej wystawy, a kamyczki i piórka przywodziły pomysły na nowe wiersze. Jakie jeszcze pamiątki z wypraw do parku przynosił do domu poeta? Jakie zabawki-bibeloty wciąż interesowały dorosłego już Tadeusza? Dowiemy się tego na naszym spotkaniu, na którym  muzealne maluchy stworzą coś wyjątkowego!

prowadzenie:
Agnieszka Hajduk-Undro


Król jest nagi! – historia pewnego oszustwa

 • 20 listopada 2021 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Rodzinna Pracownia Ilustracji

Historia władcy, który większość swojego bogactwa przeznaczał na nowe ubrania, a zamiast robić przeglądy wojsk czy wysłuchiwać poddanych w sali audiencyjnej, spędzał czas w przebieralni, znana jest czytelnikom od 1837 roku. Natomiast jej najstarsze polskie wydanie ze zbiorów Ossolineum ma już ponad 150 lat. Po przypomnieniu sobie tej jednej z bardziej znanych baśni Andersena spróbujemy wykonać wspaniałe szaty, które powstały tylko w wyobraźni dworzan, poddanych i samego króla.

prowadzenie:
Aldona Mikucka – historyk sztuki, plastyk, edukatorka muzealna i przewodniczka miejska. Autorka współczesnego opracowania zabytkowej gry planszowej Piast z 1904 roku ze zbiorów Ossolineum. Od kilku lat zajmuje się popularyzacją ossolińskiej kolekcji zarówno bibliotecznej, jak i muzealnej. Szczególnie są jej bliskie ilustrowane książki, które bardzo często są dla najmłodszych czytelników pierwszym kontaktem nie tylko z literaturą, ale i z malarstwem. W Muzeum Pana Tadeusza odpowiada za zajęcia edukacyjne dotyczące epoki romantyzmu.


Podwodny świat

 • 27 listopada 2021 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Muzealny kuferek

Jakie ryby żyły w szlacheckich rzekach i stawach? Były duże czy małe? Czy ich łuski mieniły się wspaniałymi kolorami? W epopei Mickiewicz wiele miejsc poświęca faunie. Zajrzyjmy więc do podwodnego świata zwierząt, może kryją się tam i inne wodne stwory?

prowadzenie:
Kinga Łaska


październik


Finisaż wystawy Wakacyjnego Muzeum pod Złotym Słońcem

 • 2 października 2021 (sobota), godz. 12.00
 • wiek uczestników: 6–12 lat

z cyklu: Wakacyjne Muzeum pod Złotym Słońcem 

Choć wakacje już dawno za nami, to w Muzeum Pana Tadeusza nadal świeci wakacyjne Złote Słońce. Przez cały wrzesień mogliśmy podziwiać wystawę przygotowywaną w trakcie naszych letnich spotkań przez małych muzealników. Skoro jej otwarcie uhonorowaliśmy odświętnym wernisażem, to co powiecie na... finisaż? Zapraszamy serdecznie na spotkanie wieńczące pracę młodych kuratorów, w czasie którego uczestnicy wezmą udział w jednym z najpopularniejszych warsztatów plastycznych Wakacyjnego Muzeum pod Złotym Słońcem.


Jak pachniała domowa apteczka

 • 9 października 2021 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Maluchy odkrywają muzeum

Czy wiecie, czym zajmowała się Tekla Hreczeszanka? Jak pachniały zioła, wykorzystywane w domowych apteczkach? Na tym spotkaniu będziemy oddziaływać na nasze zmysły: wzrok, słuch, dotyk... a nawet węch (tak, w muzeum)! Własnoręcznie przygotujemy pachnące pamiątki, które w Waszych domach będą przypominać o odpowiedzialnym zadaniu soplicowskiej panny apteczkowej.

prowadzenie:
Agnieszka Hajduk-Undro


Kawa, herbata czy czekolada?

 • 16 października 2021 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Zagadki tajemniczej szkatuły

Bywa cenniejsza niż złoto, delikatna, szlachetna, kunsztownie... dekorowana! Czy o kawie mowa? Jak w Soplicowie delektowano się gorącym napojem? Kim była kawiarka? Który z tych napojów częściej gościł na stronach Pana Tadeusza? Na te pytania, jak i na wiele więcej tajemniczych zagadek postaramy się odpowiedzieć w czasie naszego spotkania. W sali warsztatowej przekonamy się, czy wspomniane napoje nadają się jedynie do picia!

prowadzenie:
Agnieszka Hajduk-Undro


Ja niczego się nie boję! – próba odwagi Stefka Burczymuchy

 • 23 października 2021 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Rodzinna Pracownia Ilustracji

Słynnych przechwałek Stefka Burczymuchy dzieci po raz pierwszy wysłuchały ponad sto dwadzieścia lat temu! Jeśli ktoś jeszcze nie zna tego zabawnego wierszyka autorstwa Marii Konopnickiej będzie miał okazję nie tylko go wysłuchać, ale i podjąć się stworzenia w technice kolażu potwora rodem z relacji „wielkiego zucha”. Aby ułatwić sobie to zadanie obejrzymy wcześniej pomysłowe prace polskich ilustratorów, których wyobraźnię rozpalały śmiałe plany ambitnego Stefka.

prowadzenie:
Aldona Mikucka


Jesienne zabawy

 • 30 października 2021 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Muzealny kuferek

Jesień maluje krajobraz ferią barw. Nieważne czy spędzamy ją przy pokrytej deszczem szybie, czy cieszymy się złotymi liśćmi w parku, ta pora roku otula nas ciepłymi kolorami. Podczas zajęć nauczymy się rozróżniać barwy ciepłe od zimnych i zaprosimy do zabawy przeróżne „jesienne gadżety”.

prowadzenie:
Kinga Łaska

O cyklach


Maluchy odkrywają muzeum
 • cykl przeznaczony dla dzieci w wieku 3–6 lat

W czasie zajęć maluchy zapoznają się z przestrzenią muzeum oraz będą rozwijać kreatywność i pogłębiać wiedzę o świecie poprzez różne aktywności i zadania. Podróż przez kolejne części ekspozycji Muzeum Pana Tadeusza będzie nie tylko elementem edukacji alternatywnej, ale także wspólną przygodą.

 


Muzealny kuferek
 • cykl przeznaczony dla dzieci w wieku 6–12 lat

W trakcie warsztatów będziemy poznawać różne techniki plastyczne. Zajęcia pozwolą uwolnić wyobraźnię i dadzą możliwość realizacji twórczych pomysłów. Jest to świetne połączenie kreatywnego działania i dobrej zabawy.


Zagadki tajemniczej szkatuły
 • cykl przeznaczony dla dzieci w wieku 7–12 lat

Gdzieś we wnętrzach muzeum, na jego wystawach, wśród wielu bardzo starych eksponatów została ukryta zagadka, a kluczem do jej rozwiązania jest wiadomość umieszczona w szkatule. W czasie naszych spotkań odwiedzimy wystawy Muzeum Pana Tadeusza, wysłuchamy ciekawych opowieści, ale przede wszystkim – weźmiemy udział w zabawie bazującej na zasadach gry w podchody. Każde spotkanie będzie kończyć się warsztatami, na których stworzymy prace zainspirowane naszą przygodą. Czy będziemy w stanie odkryć muzealną tajemnicę?

 


Rodzinna pracownia ilustracji
 • cykl przeznaczony dla dzieci w wieku 7–12 lat

Pośród ponad miliona książek, które są przechowane w ossolińskich magazynach bibliotecznych można odnaleźć nie tylko arcydzieła literatury pięknej czy poważne dzieła naukowe, ale także baśnie, bajki i legendy. Niektóre bardzo skromnie wydane, ale niebywale stare, inne bajecznie kolorowe i cudownie ilustrowane. Podczas
sobotnich spotkań z cyklu „Rodzinna Pracownia Ilustracji” odkrywamy książkowe skarby oraz, zainspirowani nimi, próbujemy swych sił w różnych technikach plastycznych, tworząc swoje własne ilustracje do mniej lub bardziej znanych baśni, wierszy, legend i opowieści.