Oferta na sezon 2021/2022

Sobotnie warsztaty rodzinne

  • soboty, godz. 12.00–14.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, zapisy przez formularze zgłoszeniowe

Cykliczne zajęcia dla rodzin z dziećmi, zarówno tymi najmłodszymi, jak i starszymi. Zapraszamy do wspólnego poznawania Muzeum Pana Tadeusza, a także tworzenia niezwykłych prac plastycznych.

Warsztaty organizowane są w czterech cyklach tematycznych skierowanych do różnych grup wiekowych.

Minione


czerwiec


Wianek to będzie nad wianki – warsztaty świętojańskie dla dzieci

  • 25 czerwca 2022 (sobota), godz. 17.00
  • zajęcia w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie „Romantyczna włóczęga po Sudetach”

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowe, rodzinne warsztaty w dniu, w którym noc jest najkrótsza! Noc Świętojańska inaczej zwana kupalnocką, kupałą, kupalnicą, palinocką lub sobótką, to idealny czas na snucie opowieści o dawnych tradycjach i obrzędach związanych z siłami natury, które miały miejsce w czasie tego święta. Zainspirowani romantyczną twórczością Adama Mickiewicza i wysłuchawszy ciekawych opowieści o minionych czasach, spróbujemy swoich sił w warsztacie z plecenia wianków.

prowadzenie:
Agnieszka Hajduk-Undro


maj

 


Mała Ojczyzna

  • 7 maja 2022 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Różnorodność

Czym jest Mała Ojczyzna? Kto w niej mieszka? I jak ją odnaleźć? Jesteśmy mieszkańcami Ziemi, nasze państwa znajdują się na kontynentach, nasze miasta powstały w konkretnym regionie. Ta cała mozaika domów, ulic oraz krajobrazów składa się na miejsce, które znamy od urodzenia i z którym czujemy się związani. To właśnie jest Mała Ojczyzna, nasze miejsce na Ziemi. Spróbujemy to miejsce opisać i narysować, będziemy też o nim opowiadać.

prowadzenie:
Magdalena Zarębska


Gwieździsta Noc w Muzeum

z cyklu: Zagadki tajemniczej szkatuły

„Nareszcie księżyc srebrną pochodnię zaniecił,
Wyszedł z boru i niebo, i ziemię oświecił”.

Te słowa zapisane na kartach „Pana Tadeusza” poprzedzają opis nieba usłanego gwiazdami, podziwianego przez postaci zgromadzone wieczorową porą przy dworku w Soplicowie. Rozwiązując zagadkę ukrytą w Tajemniczej Szkatule, odkryjemy, co wprawiło w zachwyt bohaterów epopei i weźmiemy udział w rozgwieżdżonym warsztacie artystycznym. Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia do muzeum, w którym nawet nocą świeci słońce!

prowadzenie:
Agnieszka Hajduk-Undro


„Co słonko widziało”?

  • 21 maja 2022 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Maluchy odkrywają muzeum

Motywem naszego ostatniego przedwakacyjnego spotkania będzie słońce. Sięgniemy po utwór Marii Konopnickiej „Co słonko widziało”, udamy się na spacer po muzeum, poznamy historię Kamienicy Pod Złotym Słońcem, odkryjemy jej tajemnice i najbardziej zagadkowe miejsca. Spotkanie będzie inspiracją do stworzenia słonecznych prac plastycznych z wykorzystaniem techniki mieszanej.

prowadzenie:
Mariola Sysa


Teatr Wielki Maryli

  • 28 maja 2022 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Teatralniaki. Wielka improwizacja!

Maryla jako wielka fanka sztuki zapragnęła zaprosić swojego ukochanego Adama na spektakl. Nasza bohaterka lubi grać i reżyserować, zamarzył jej się prawdziwy teatr kukiełkowy! Tylko jak go zbudować? Z czego? Z kim? A przede wszystkim, jaki będzie repertuar?

Podczas wspólnej zabawy dowiemy się, jakie sztuki grano w czasach Adama Mickiewicza, jak brzmiała muzyka i gdzie debiutowali autorzy scenariuszy. Następnie razem z Marylą zbudujemy teatr kukiełkowy. Poznamy także polskie legendy zaadaptowane na sztuki teatralne dla dzieci i będziemy animować klasycznymi kukiełkami i pacynkami!

prowadzenie:
Anna Nowak


kwiecień

 


Prima aprilis – uważaj, bo się pomylisz!

  • 2 kwietnia 2022 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Zagadki tajemniczej szkatuły

Pierwszy dzień kwietnia to idealny czas, by nasze Muzealniaki mogły wykazać się pomysłowością i poczuciem humoru! Ale zaraz, zaraz! Pierwszy kwietnia był wczoraj przed zajęciami, to znaczy jeszcze będzie… cóż, łatwo się pogubić! Już sam Wacław Potocki pisał: „Prima aprilis albo najpierwszy dzień kwietnia. Do rozmaitych żartów moda staroletnia”.

Zachęcamy do wzięcia udziału w muzealnej przygodzie, podczas której dowiecie się, jakie psikusy robiono sobie nawzajem w dawnych czasach. Czy uda nam się rozwiązać zagadkę z tajemniczej szkatuły, jednocześnie samemu nie dając się nabrać?

prowadzenie:
Agnieszka Hajduk-Undro


Narodziny baśni i legend

  • 9 kwietnia 2022 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Różnorodność

Czym są baśnie i kto je tworzy? Z jakich elementów się składają? W okresie romantyzmu zaczęto spisywać baśnie i legendy, które wcześniej krążyły jedynie w przekazach ustnych. Na zajęciach spróbujemy napisać własną baśń, wykorzystując współczesne, dobrze nam znane motywy codzienności.

prowadzenie:
Magdalena Zarębska


Na czym polega dobra zabawa?

  • 23 kwietnia 2022 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Maluchy odkrywają muzeum

Podczas spotkania poznamy humorystyczny utwór Aleksandra Fredry pt. „Paweł i Gaweł”, który stanowić będzie inspirację do rozmowy na temat ciekawych i mądrych zabaw. Podążając tropem mieszkańców dawnej Rzeczpospolitej, dowiemy się, jak spędzano czas wolny w szlacheckiej Polsce. Wspólnie udamy się na „polowanie”, poszukując w muzeum przedmiotów, które posłużą nam do wykonania prac w technice nazywanej frotażem.

prowadzenie:
Mariola Sysa


O rety! Maryla robi muppety!

  • 30 kwietnia 2022 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Teatralniaki. Wielka improwizacja!

Czy wiecie, jaką rolę odgrywał mały Adam Mickiewicz w szkolnym przedstawieniu? Czym jest żupan, kontusz i konfederatka? Czy każdy szlachcic nosił sumiastego wąsa? Nasza bohaterka Maryla zna już odpowiedzi na te pytania, a co więcej – została prawdziwą projektantką mody… muppetowej! Chcecie wiedzieć, co tym razem dla nas przygotowała? Zapraszamy wszystkie Teatralniaki do wzięcia udziału w przygotowaniach do pokazu mody mupettów, dla których będziemy tworzyć nie tylko stroje, ale również cały wizerunek.

prowadzenie:
Anna Nowak


marzec

 


Natura – romantyczne piękno

  • 5 marca 2022 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Różnorodność

Jak najlepiej oddać piękno natury? Na czym polega jej różnorodność? Dla twórców okresu Romantyzmu nieposkromiona dzikość natury była częstą inspiracją. Zajęcia pozwolą nam zanurzyć się w naturze – będziemy jej doświadczać na wiele różnych sposobów.

prowadzenie:
Magdalena Zarębska


Chciałbym zostać geografem

  • 12 marca 2022 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Zagadki tajemniczej szkatuły

Kiedy Władysław był jeszcze małym Władziem, chciał zostać… geografem! Jako przezorny chłopiec wiedział, że w życiu różnie bywa, dlatego miał również plan awaryjny. W jaki sposób potoczyły się jego losy? Dowiemy się tego na kolejnych zajęciach w Muzeum Pana Tadeusza! Przyjrzymy się różnym pamiątkom i licznym nagrodom pana Bartoszewskiego, który w tym roku obchodziłby swoje setne urodziny! Po rozwiązaniu muzealnej zagadki dowiemy się, jaka niespodzianka czeka na nas w salach warsztatowych.

prowadzenie:
Agnieszka Hajduk-Undro


Udany prezent – czym można kogoś obdarować?

  • 19 marca 2022 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Maluchy odkrywają muzeum

Noblista Henryk Sienkiewicz oprócz swoich wielkich dzieł, które wszyscy znamy, napisał również dla najmłodszych kilka mniej znanych utworów, między innymi „Bajkę”. Na naszym spotkaniu nie tylko poznamy jej treść i przesłanie, które ze sobą niesie, ale także zastanowimy się nad tym, czym jest dobry podarunek i co można komuś ofiarować. Podczas naszego spotkania zwiedzimy część wystawy muzealnej, by odnaleźć inspirację do pracy warsztatowej.

prowadzenie:
Mariola Sysa


O tym, jak Maryla została listonoszką

  • 26 marca 2022 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Teatralniaki. Wielka improwizacja!

Nasza bohaterka Maryla ma wielki dylemat: pragnie wysłać list do swojego ukochanego, ale nie pamięta jego adresu! Potrzebna jest Wasza pomoc! Musimy poszukać innego sposobu na dostarczenie ważnej informacji do Adama. Podczas wspólnej teatralno-artystycznej przygody będziemy tworzyć laurki i listy, które dostarczy dzielna listonoszka Maryla. Prosimy o przygotowanie adresów osób, do których chcielibyście wysłać miły list!

prowadzenie:
Anna Nowak


luty

W trosce o bezpieczeństwo wszyscy uczestnicy zajęć i ich opiekunowie zobowiązani są do okazania Unijnego Certyfikatu Covid (z wyjątkiem dzieci poniżej piątego roku życia).

 


Zapominalski czytelnik

  • 5 lutego 2022 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Zagadki tajemniczej szkatuły

Czy zdarzyło się Wam kiedykolwiek nie zwrócić wypożyczonej książki na czas? Miejmy nadzieję, że nie, ale jeśli tak, to zapewne dobrze wiecie, że nie jest to najprzyjemniejsze uczucie na świecie. Tak się składa, że pewien muzealny duszek może wpaść w wielkie tarapaty, jeśli nie zwróci na czas wypożyczonego „Pana Tadeusza”. W świecie książek nie wszystko jest takie proste, więc z pozoru łatwe do wykonania zadanie, może się okazać początkiem wielkiej muzealnej przygody!

Jeśli chcecie pomóc naszemu bohaterowi, zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza, gdzie można znaleźć mnóstwo książek, choć nie wszystkie zdobią półki muzealnej biblioteki. Jeżeli uda nam się wykonać powierzone zadanie, czekać będzie na nas nagroda, w postaci warsztatów inspirowanych pięknymi oprawami!

prowadzenie:
Agnieszka Hajduk-Undro


Miniatura – świat zamknięty w małym obrazie

  • 12 lutego 2022 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Różnorodność

Czym była miniatura? W jakich dziedzinach sztuki była wykorzystywana? Czy małe jest piękne? Podczas zajęć poznamy różne formy miniatur, dowiemy się również jak wiele emocji można było ukryć w tych niewielkich dziełach sztuki.

prowadzenie:
Magdalena Zarębska autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oddział we Wrocławiu. W 2012 jej książka „Kaktus na parapecie” była nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Pozycja ta jest lekturą zalecaną dla uczniów klas czwartych szkoły podstawowej. Rok później wydała dwujęzyczną książkę po polsku i gwarą śląską: „Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrował / Ô tym kiej Maciej Szpyrka cuzamen ze starzikiym wandrowali pō Nikiszu”, która została wybrana książką roku 2013. Kolejna pozycja „Projekt Breslau” została książką roku 2016 i zdobyła wyróżnienie w konkursie „Książka przyjazna dziecku”, ogłoszonym przez Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach. Zaś „Wakacje u dziadków” zostały ogłoszone książką roku 2017.


Prawdziwy przyjaciel – kto to taki? Świat bajek Adama Mickiewicza

  • 19 lutego 2022 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Maluchy odkrywają muzeum

Niewątpliwie Adam Mickiewicz jest jednym z najwybitniejszych polskich autorów, ale nie każdy wie, że jest również twórcą książek dla najmłodszych. Właśnie od jego bajek i tłumaczeń zaczniemy poznawać świat literatury dziecięcej. Sięgniemy po utwory, takie jak: „Przyjaciele” oraz „Lis i kozioł”. Podczas zajęć poznamy ich treść, staną się one również inspiracją warsztatów, podczas których spróbujemy swoich sił w tworzeniu w glinie.

prowadzenie:
Mariola Sysa z wykształcenia pedagog, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończyła kurs w zakresie Arteterapii pedagogicznej na Katolickiej Wyższej Szkole w Nadrenii Westfalii (KatHO NRW) w Aachen (Niemcy). Prywatnie miłośniczka natury, literatury i sztuki, w szczególności malarstwa. 


O tym, jak Maryla przez przypadek stała się łobuziarą

  • 26 lutego 2022 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Teatralniaki. Wielka improwizacja!

Maryla jest bardzo grzeczną dziewczyną, ale czasami uwielbia rozrabiać! Pewnego dnia zaczęła malować po ścianach i uznała, że to sztuka! Czy w muzeum można malować po ścianach? Czy można tworzyć wspólne rodzinne graffiti? Razem z naszą bohaterką zastanowimy się, kiedy sztuka jest sztuką, a kiedy już nie, a także zapoznamy się z historią street artu i najsłynniejszymi twórcami nurtu. Przyjdźcie, a wspólnie poszukamy jej w przestrzeni naszego muzeum!

prowadzenie:
Anna Nowak absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych oraz Studium Animatorów Kultury we Wrocławiu. Od kilku lat prowadzi zajęcia teatralne dla dzieci we Wrocławiu i nad morzem. Aktorka Teatru Bez Sceny w Katowicach i edukatorka w Muzeum Pana Tadeusza. Od 2021 roku rozpoczęła współpracę z Fundacją Czerwone Noski, w której szkoli się na klauna medycznego.

 


styczeń

W trosce o bezpieczeństwo styczniowe warsztaty odbędą się w formule online. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Zachęcamy do zapisywania się poprzez formularze.


Wybory migdałowego króla

  • 8 stycznia 2022 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Zagadki tajemniczej szkatuły (online)

Jaką tajemnicę tym razem skrywa w sobie muzealna szkatuła? Kto spośród bohaterek i bohaterów naszych zajęć otrzyma tytuł migdałowego króla? Żeby się tego dowiedzieć, będziemy musieli połączyć siły, by rozwiązać zagadkę wielkiej uczty! Rozsiądźcie się wygodnie przed komputerami, przygotujcie wszystkie potrzebne materiały i kto wie, może również na Waszych głowach pojawi się tego dnia korona?

prowadzenie:
Agnieszka Hajduk-Undro

Informacje organizacyjne:

  • zajęcia nadawane będą z Muzeum Pana Tadeusza i odbędą się w formie online za pośrednictwem platformy ZOOM
  • do wzięcia udziału w spotkaniu potrzebny jest komputer z kamerą i dobre łącze internetowe
  • link do zajęć wraz z instrukcją logowania oraz lista potrzebnych do przygotowania materiałów zostaną Państwu przesłane w środę poprzedzającą termin warsztatów

 


Dwór drewniany śniegiem zasypany

  • 15 stycznia 2022 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Muzealny Kuferek (online)

Życie na szlacheckim dworze wyznaczały kiedyś pory roku. Miały wpływ na codzienne czynności, obyczaje i zabawy. Podkreślały nierozerwalny związek człowieka z przyrodą. A czym zajmowano się zimą? Jak wyglądał wolny czas na szlacheckim dworze? Zapraszamy Was do magicznej zimowej krainy.

prowadzenie:
Kinga Łaska

Informacje organizacyjne:

  • zajęcia nadawane będą z Muzeum Pana Tadeusza i odbędą się w formie online za pośrednictwem platformy ZOOM
  • do wzięcia udziału w spotkaniu potrzebny jest komputer z kamerą i dobre łącze internetowe
  • link do zajęć wraz z instrukcją logowania zostaną Państwu przesłane w środę poprzedzającą termin warsztatów

Uwaga!
Ze względu na konieczność odbioru pakietu z materiałami, oferta zajęć Muzealny kuferek (online) skierowana jest do rodzin z Wrocławia i okolic.

  • materiały do pobrania na zajęcia można odebrać w Muzeum Pana Tadeusza w dniach 11–14 stycznia 2022

 


Bal nad balami!

  • 22 stycznia 2022 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Maluchy odkrywają muzeum (online)

Bale, odświętne reduty czy też zwyczajne potańcówki – już od bardzo dawna czas karnawału umilają nam taneczne spotkania! Jakie tradycje związane z okresem zimowej zabawy towarzyszą nam od wieków? Czy można zorganizować prawdziwy bal przed komputerem? Naszym muzealnym Maluchom nic nie stanie na przeszkodzie! W czasie zajęć wysłuchamy ciekawych historii o dawnych tradycjach karnawałowych oraz… sami się pobawimy! Przebrania mile widziane!

prowadzenie:
Agnieszka Hajduk-Undro

Informacje organizacyjne:

  • zajęcia nadawane będą z Muzeum Pana Tadeusza i odbędą się w formie online za pośrednictwem platformy ZOOM
  • do wzięcia udziału w spotkaniu potrzebny jest komputer z kamerą i dobre łącze internetowe
  • link do zajęć wraz z instrukcją logowania oraz lista potrzebnych do przygotowania materiałów zostaną Państwu przesłane w środę poprzedzającą termin warsztatów

 

O cyklach


Różnorodność
  • cykl przeznaczony dla dzieci w wieku 6–12 lat

Podczas warsztatów będziemy łączyć możliwie wiele dziedzin sztuki, tak by ich uczestnicy mogli zanurzyć się w różnorodnych doznaniach artystycznych. Skupimy się na tym, jak jedna idea inspirowała artystów do tworzenia indywidualnych dzieł sztuki. Zajęcia będą miały charakter interaktywny, z wykorzystaniem wielu środków przekazu – obrazów, muzyki i ruchu.


Teatralniaki. Wielka improwizacja!
  • cykl przeznaczony dla dzieci w wieku 6–12 lat

Maryla jest po uszy zakochana w pewnym Adamie, naśladuje go i tak jak on chce zostać artystką!

Jej ulubionym miejscem do odkrywania tajników sztuki stało się pewne wyjątkowe muzeum… Jako urodzona poszukiwaczka przygód potrzebuje kilku towarzyszy, którzy nie zawahają się wyruszyć z nią w podróż po muzealnych salach!

Zapraszamy na cykl muzealnych warsztatów artystycznych, podczas których w twórczy i zabawny sposób wejdziemy w dialog ze sztuką. Każde spotkanie stanie się interaktywnym spektaklem z udziałem dzieci. Zajęcia zwieńczone będą warsztatem teatralnym, plastycznym lub… to się jeszcze okaże, bo Maryla ma w zanadrzu wiele do odkrycia!


Maluchy odkrywają muzeum
  • cykl przeznaczony dla dzieci w wieku 3–6 lat

W czasie zajęć maluchy zapoznają się z przestrzenią muzeum oraz będą rozwijać kreatywność i pogłębiać wiedzę o świecie poprzez różne aktywności i zadania. W trakcie cyklu będziemy poznawać najpiękniejsze w literaturze polskiej: bajki, opowieści, legendy i wiersze, które stworzyli najwybitniejsi polscy pisarze między innymi tacy jak: Adam Mickiewicz, Henryk Sienkiewicz, Maria Konopnicka.

 

 


Zagadki tajemniczej szkatuły
  • cykl przeznaczony dla dzieci w wieku 7–12 lat

Gdzieś we wnętrzach muzeum, na jego wystawach, wśród wielu bardzo starych eksponatów została ukryta zagadka, a kluczem do jej rozwiązania jest wiadomość umieszczona w szkatule. W czasie naszych spotkań odwiedzimy wystawy Muzeum Pana Tadeusza, wysłuchamy ciekawych opowieści, ale przede wszystkim – weźmiemy udział w zabawie bazującej na zasadach gry w podchody. Każde spotkanie będzie kończyć się warsztatami, na których stworzymy prace zainspirowane naszą przygodą. Czy będziemy w stanie odkryć muzealną tajemnicę?


Muzealny kuferek
  • cykl przeznaczony dla dzieci w wieku 6–12 lat

W trakcie warsztatów będziemy poznawać różne techniki plastyczne. Zajęcia pozwolą uwolnić wyobraźnię i dadzą możliwość realizacji twórczych pomysłów. Jest to świetne połączenie kreatywnego działania i dobrej zabawy.


Rodzinna pracownia ilustracji
  • cykl przeznaczony dla dzieci w wieku 7–12 lat

Pośród ponad miliona książek, które są przechowane w ossolińskich magazynach bibliotecznych można odnaleźć nie tylko arcydzieła literatury pięknej czy poważne dzieła naukowe, ale także baśnie, bajki i legendy. Niektóre bardzo skromnie wydane, ale niebywale stare, inne bajecznie kolorowe i cudownie ilustrowane. Podczas
sobotnich spotkań z cyklu „Rodzinna Pracownia Ilustracji” odkrywamy książkowe skarby oraz, zainspirowani nimi, próbujemy swych sił w różnych technikach plastycznych, tworząc swoje własne ilustracje do mniej lub bardziej znanych baśni, wierszy, legend i opowieści.