Oferta na sezon 2024/2025

Sobotnie warsztaty rodzinne

  • soboty, godz. 12.00–14.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • zapisy na dany miesiąc poprzez formularze zgłoszeniowe, dostępne od 20. dnia poprzedniego miesiąca

O warsztatach

~ai-4c2657b4-94c4-4ffe-b186-cf5f1e739ef3_

Cykliczne zajęcia dla rodzin z dziećmi, zarówno tymi najmłodszymi, jak i starszymi. Zapraszamy do wspólnego poznawania Muzeum Pana Tadeusza, a także tworzenia niezwykłych prac plastycznych.

Warsztaty organizowane są w czterech cyklach tematycznych skierowanych do różnych grup wiekowych.

Program na sezon 2024


Listopad 2024


Tato, pobaw się ze mną!

Jak w dawnej Rzeczypospolitej spędzano wolny czas? Czym zajmowały się dzieci i jak wyglądały zabawy małych szlachciców i szlachcianek? Jakich umiejętności uczono się przez zabawę od najmłodszych lat? Podczas warsztatów omówimy obraz „Palcaty” i wykonamy własną, uwspółcześnioną interpretację malarską tego dzieła.


Grudzień 2024


Magia Świąt w szlacheckim dworze

Grudzień to czas przygotowań do nadchodzących świąt. Polska i litewska szlachta dekorowała zwisające z sufitów podłaźniczki, wieszając na gałązkach ręcznie robione ozdoby. Adwent, kiedyś zwany czterdziestnicą i rozpoczynający się już w połowie listopada, obfitował w rodzinne aktywności i zabawy, czasem i wróżby. Podczas warsztatów przypomnimy sobie dawne tradycje i wykonamy ozdoby choinkowe z innej epoki.


Pracownia z pudłem

Dawno, dawno temu, w każdym niemalże miasteczku, można było natknąć się na oznaczony symbolem książki warsztat introligatora. Niejeden bogacz korzystał z jego usług! Czym zajmował się ten rzemieślnik i dlaczego złożenie zamówienia w jego sklepie było marzeniem wielu? Sprawdźcie sami, wcielając się w dawnego mistrza pracowni introligatorskiej. 


Lata 70. – Sztuka i narzędzia

Przenieś się do lat siedemdziesiątych XX wieku, by zobaczyć, jak wspólne wykonywanie ozdób urozmaicało życie mieszkańców polskich wsi. Podczas warsztatów dowiemy się, jak wyglądała codzienność rolników i gospodarzy wiejskich w czasach nieznających Internetu (nawet dostęp do rozmów telefonicznych był ograniczony!). Wykonamy ozdoby, które wpuszczą do naszych domów trochę stylu vintage.


Kontakt

Dział Edukacji
edukacja@ossolineum.pl
tel. 71 75 50 625
tel. 71 75 50 653
tel. 71 75 50 654
tel. 71 755 06 29

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza