Program wydarzeń towarzyszących wystawie „Czarna sukienka. Patriotki w walce o wolność”

Pokaz filmu „Solidarność według kobiet”

  • 20 stycznia 2024 (sobota), godzina 16.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • wejściówki do odbioru w kasach muzeum

W ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie „Czarna sukienka. Patriotki w walce o wolność” zapraszamy na pokaz filmu „Solidarność według kobiet” w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego (Polska 2014).

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku w całym kraju wprowadzono stan wojenny. Dla społeczeństwa oznaczało to daleko idące ograniczenia, przedstawiciele opozycji zostali internowani. Wśród nich znalazło się wiele kobiet, o których nie mówi się głośno. „Solidarność według kobiet” (Polska, 2014) to pełnometrażowy film dokumentalny, który opowiada historię kilkunastu odważnych Polek. Ich mądrość, determinacja i zaangażowanie w działania opozycji lat 80. XX wieku wpłynęły na zmianę realiów politycznych w Polsce.

Współreżyserka filmu Marta Dzido jest również kuratorką części wystawy „Czarna sukienka. Patriotki w walce o wolność” poświęconej czasom „Solidarności”, którą zwiedzać można w Muzeum Pana Tadeusza do 28 stycznia 2024 roku. Tuż przed projekcją filmu odbędzie się finisażowe oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

Dodatkowo zapraszamy na spotkanie autorskie z Martą Dzido wokół książki „Kobiety Solidarności. Materiały odrzucone” (Wydawnictwo Relacja, premiera: 6 grudnia 2023), które odbędzie się 18 stycznia 2024 w Muzeum Pana Tadeusza.


Część wystawy „Czarna sukienka. Patriotki w walce o wolność” poświęcona czasom „Solidarności”


Reżyseria

Marta Dzido autorka książki reporterskiej „Kobiety Solidarności”, powieści: „Ślad po mamie”, „Małż”, „Matrioszka”, „Frajda” i zbioru opowiadań „Sezon na truskawki”. Z Piotrem Śliwowskim zrealizowała filmy dokumentalne „Paktofonika”, „Downtown”, „Solidarność według kobiet” oraz „Siłaczki”. Za „Downtown” nagrodzona The Hollywood Eagle Documentary Award, za „Solidarność według kobiet” – Krzysztof Kieślowski Beyond Borders Award, za powieść „Frajda” Europejską Nagrodą Literacką. Jej filmy prezentowane były na festiwalach i pokazach specjalnych na całym świecie, twórczość literacka tłumaczona na wiele języków m.in. na wietnamski, czeski, serbski, macedoński, niemiecki i bułgarski.

Piotr Śliwowski – dokumentalista, producent. Studiował stosowane nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2005–2012 jako reporter, autor audycji i wydawca programów na żywo współtworzył TVP Kultura. Od 2007 pod szyldem Emotikonfilm realizuje różne formy filmowe. Jako więzień 433 brał udział w projekcie Artura Żmijewskiego „Powtórzenie” (Biennale, Wenecja, 2005). Razem z Martą Dzido jest autorem trzech filmów dokumentalnych. Był także pomysłodawcą i autorem cyklu „Kultura niezależna w PRL”.

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza